Mohlo by vás také zajímat
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
- ANALÝZA
Letní výsledková sezona v kostce: Jak se dařilo technologickým obrům nebo automobilkám?
Letní měsíce bývají obvykle klidné. Lidé mají tendenci o prázdninách odpočívat a víceméně všichni fungují v prázdninovém režimu. To však neplatí pro finanční trhy, které naopak v posledních týdnech zažívají velké pohyby. Co podstatného se tedy podle analytika XTB Tomáše Vranky v posledních týdnech na trzích odehrálo?
Finanční trhy si žádné dovolené nevybírají, naopak v posledních týdnech zažívají velmi velké pohyby. Pojďme si tedy shrnout to podstatné, co se během uplynulých týdnů odehrálo.
Podívejme se nejprve na vývoj nejznámějších akciových indexů. Na obrázku níže vidíme, o
kolik procent vzrostly od začátku roku ve sloupci „Total Return“. Nejznámější americký akciový index S&P 500 vzrostl o 19,3 procenta a technologický index Nasdaq o 42 procent.
Ani evropské akciové indexy se nenechávají zahanbit. Německý DAX přidal téměř 18 procent a francouzský CAC 18,5 procenta. Velmi dobře si vede také japonský akciový trh, jehož index Nikkei přidal 27,5 procenta. Ne nadarmo začal před několika lety v Japonsku investovat legendární investor Warren Buffett!
GRAF: Vývoj hlavních akciových indexů v roce 2023
Od začátku letošního roku do konce července 2023, v procentech.
Zdroj: XTB/Bloomberg
V tomto roce ovlivnilo pohyby na trhu mnoho faktorů. Prakticky neexistuje týden, kdy by se něco důležitého nestalo. Hned na začátku roku spolu začaly bojovat dvě velké technologické společnosti – Microsoft a Alphabet – na poli vývoje a integrace umělé inteligence.
O několik měsíců později přišla krize v americkém bankovním sektoru, která se rozšířila i do Evropy.
Vedle toho všeho na trhy vstupují i centrální banky. Nejvíce pozornosti je pochopitelně upřeno na americký Fed a evropskou ECB. Obě instituce však nyní říkají, že se zvyšováním úrokových sazeb možná skončily a že další vývoj bude záviset na tom, jaké údaje přijdou z ekonomik.
GRAF: Srovnání vývoje základních úrokových sazeb Fedu a ECB
Za posledních pět let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Pokud banky již sazby nezvýší, akciové trhy by si pravděpodobně mohly oddechnout. Akcie však již na tento vývoj reagují pozitivně, neboť americké indexy jsou oproti svým maximům níže pouze o 5–8 procent a evropské indexy se pohybují těsně kolem maxim. To samozřejmě může přinést zajímavé obchodní a investiční příležitosti.
Co vypovídá výsledková sezona
V posledních několika týdnech však akciové trhy rozvířila také výsledková sezona. Největší světové společnosti zveřejňují své výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku a mohu říci, že jsou zatím velmi dobré.
Asi nejvíce byl svět zvědavý na výsledky velkých technologických společností. Pojďme se tedy podívat i na ně.
Microsoft: solidní, ale…
Společnost Microsoft byla první, kdo přinesl výsledky. Od začátku roku se pohybuje na dobré vlně, protože nástroje umělé inteligence, na kterých pracuje s OpenAI, uchopila velmi dobře. Není divu, že akcie před časem překonaly historická maxima.
Investoři tak byli zvědaví, zda se to projeví i ve výsledcích. Microsoft zveřejnil čísla, která byla poměrně dobrá, ale investoři zkrátka čekali možná trochu víc. Cloud Azure, který byl v posledních letech hlavním tahounem růstu Microsoftu, dále zpomaluje. A segment stolních počítačů a licencí Windows klesá již několik čtvrtletí v řadě. Akcie tak po zveřejnění výsledků oslabily zhruba o čtyři procenta.
Alphabet na koni
Druhou velkou technologickou společností byla společnost Alphabet. Ta je mateřskou společností Googlu a uplynulé čtvrtletí pro ni nebylo nejlepší. Již v průběhu minulého roku začala společnost pociťovat útlum v reklamním segmentu.
Velké společnosti se totiž obávaly, že je čekají těžké časy, a tak méně utrácely za reklamu na Googlu. Do toho přišel Microsoft, který na začátku roku vyhlásil Googlu otevřenou válku, protože mu chtěl díky nástrojům umělé inteligence ve vyhledávání sebrat podíl na trhu.
Nyní však Google oproti očekávání dosáhl vyšších tržeb i zisků a cloud, který poskytuje dalším společnostem, mu také začíná přinášet pěkné výnosy. Google je tedy na koni a v tomto případě akcie reagovaly růstem o šest procent.
Úspěšný comeback Meta Platforms
Třetí velkou technologickou společností byla Meta. Ta má za sebou katastrofální rok 2022, kdy její akcie ztratily více než 70 procent. Společnost však zažívá velký comeback a od začátku roku akcie vzrostly o zhruba 150 procent.
Meta před několika dny zveřejnila výsledky, které překonaly veškerá očekávání. Společnost dosáhla vyšších tržeb, zisku, počtu uživatelů a registruje také rostoucí poptávku po reklamě.
Meta také výrazně zvýšila svůj výhled na aktuální čtvrtletí, který v ideálním případě počítá s růstem tržeb až o 20 procent. Akcie po zveřejnění výsledků vzrostly až o zhruba devět procent, i když později část zisků smazaly. To však nic nemění na tom, že Meta patří k nejvýkonnějším akciím letošního roku.
Technologické tituly rostou
Z velkých technologických společností budou ještě v příštích týdnech reportovat své výsledky Apple, Amazon a NVIDIA. Už nyní je jisté, že na trzích opět dojde k zajímavým pohybům.
Ale už letmý pohled na porovnání výkonnosti šesti výše zmíněných akcií má vypovídající hodnotu. Největšími skokany ze zmíněných jsou právě Meta, jejíž akcie posílily o 159 procent, a NVIDIA dokonce o 214 procent. Ani ostatní nezaostávají, i když jejich růst se pohybuje „jen“ kolem 50 procent.
GRAF: Srovnání výkonnosti akcií předních technologických firem
Od začátku roku 2023 do konce července 2023, v procentech.
Zdroj: XTB/Bloomberg
Automobilky se spíše překonávají
Nemůžeme zapomenout ani na automobilky, jejichž odvětví prochází velmi bouřlivou „elektro proměnou“.
Své výsledky ohlásila také společnost Tesla, která je již několik let miláčkem akciových investorů. Firma rovněž překonala odhady, pokud jde o tržby a zisky, ale v rámci výsledků se objevilo několik zajímavých doprovodných komentářů.
Největší světová automobilka zaznamenala nižší marže, protože v posledních měsících musela několikrát snížit ceny prodávaných vozů, aby podpořila klesající poptávku. Její zakladatel a šéf Elon Musk v hovoru s investory navíc uvedl, že je možné, že vzhledem ke stále ne zcela ideální ekonomické situaci bude Tesla v tomto postupu pokračovat. To by mohlo marže ještě více snížit. Akcie na tuto zprávu reagovaly poklesem o zhruba deset procent.
Zajímavé výsledky vykázala také skupina Stellantis, do které patří značky Jeep, Fiat, Citroën, Peugeot, Opel a Alfa Romeo. V prvním pololetí dosáhla zisku 11 miliard eur, zisk meziročně vzrostl o 37 procent a tržby o 12 procent. K tomu přispěly elektrické a nízkoemisní vozy, jejichž prodej vzrostl o téměř 30 procent. Společnost také snížila náklady a těžila ze sloučení mnoha značek, které jsou nyní pod jednou střechou. Akcie společnosti v posledních dnech vzrostly přibližně o sedm procent.
Jak se dařilo akciím automobilek od začátku roku, se můžete podívat opět níže. Nejvíce rostly akcie Tesly – o 108 procent, akcie Stellantisu pak o 49 procent a třeba BMW o 43 procent. Pěkně se hýbaly i akcie dalších výrobců automobilů, a to jak klasických, tak elektrických.
GRAF: Srovnání výkonnosti akcií vybraných automobilek
Od začátku roku 2023 do konce července 2023, v procentech.
Zdroj: XTB/Bloomberg
Z výše uvedených řádků tedy můžete vidět, že okurková sezona na finančních trzích rozhodně nenastala. A to jsme se zaměřili jen na velmi malý zlomek trhů.