Mohlo by vás také zajímat
Saúdové staví nový div světa, architektonický symbol nové éry
Libor Akrman 11. listopadu 2024Saúdská Arábie rozjíždí v Rijádu projekt New Murabba, který slibuje stát se jedním z největších stavebních počinů na světě. Jeho…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
- ČLÁNEK
Následky pálení koránu: muslimové žádají bojkot švédského a dánského zboží
Opakované pálení koránu ve Švédsku a Dánsku vyvolalo bouřlivé reakce v řadě muslimských zemí. Demonstranti chtějí bojkot švédského i dánského zboží. Pro Švédsko, které si dlouhá léta zakládalo na svobodě slova a možnosti demonstrovat, to znamená velkou změnu. Švédské úřady varují také před dezinformační kampaní, která pověst severské země poškozuje ve světě.
Riziko, že bude ve Švédsku proveden teroristický útok, stoupá. Je to dáno hlavně rozzlobenou reakcí řady muslimských států a jejich obyvatel, kteří reagují na opakované pálení koránu ve Švédsku. Podle kontrarozvědky SÄPO je situace o to horší, že se z velké části jedná o dezinformační kampaň, která poškozuje obraz celého severského národa.
Obraz Švédska se změnil od země uznávané pro svou toleranci až ke státu, ve kterém bují nepřátelství proti islámu i muslimům. V arabském světě se šíří pomluvy, že útoky na muslimy podporuje stát, a dokonce že mohou být unášeny muslimské děti státními orgány, uvedla švédská bezpečnostní služba. „Nacházíme se ve vážné situaci,“ varovala zástupkyně vedoucího pro boj proti terorismu SÄPO Susanna Trehörningová.
V muslimských zemích se navíc stále častěji volá po bojkotu švédského, případně i dánského zboží. Egyptská mešita a vysoká škola al-Azhar, nejstarší sunnitská instituce na světě, vyzvaly věřící, aby přestali nakupovat švédské a dánské výrobky.
Islámští duchovní vůdci se ohrazují proti tomu, že švédská a dánská vláda umožnily pálit na veřejnosti korán. Tvrdí, že oba státy svou liberální politikou otevírají dveře rasistické a protiislámské politice.
Erdoğan: Arogantní obyvatelé Západu urážejí muslimy
Bojkot muslimských zemí na Blízkém východě a Africe by mohl přerůst i v obchodní válku. Velkou pozornost vyvolalo ničení koránu v Turecku. Prezident Recep Tayyip Erdoğan v místní televizi řekl, že západní země povolují protesty proti islámu. „Nakonec naučíme arogantní obyvatele Západu, že urážet muslimy není svoboda myšlení,“ varoval země EU.
Rovněž v Saúdské Arábii vyvolalo spálení náboženských textů velké rozhořčení. „Tyto nenávistné a opakované činy nelze přijmout bez jakéhokoli ospravedlnění,“ uvedlo saúdské ministerstvo zahraničí. Bojkot švédských výrobků oznámil také jemenský ministr průmyslu a obchodu Muhammad Šarif al-Mutahar.
Írán si zase předvolal velvyslance Švédska a Dánska kvůli opakovanému pálení koránu. Podle islámské republiky se jedná o „drzé a ohavné“ činy, které urážejí muslimy na celém světě. Ajatolláhové to dokonce vnímají jako formu války Evropy proti islámskému světu.
Muslimové žádají bojkot skandinávského zboží na sociálních sítích formou hashtagů „potrestejte švédskou vládu“ a „bojkotujte švédské produkty“. Švédsko, podobně jako řada dalších západních zemí, totiž nemá žádnou legislativu, jež by zakazovala pálení nebo znesvěcení koránu, který muslimové považují za nedotknutelný.
Severské království naopak považuje za nedotknutelnou svobodu právo pořádat demonstrace na veřejnosti, což je také chráněno švédskou ústavou. Policie běžně uděluje povolení všem, pokud není narušena bezpečnost veřejnosti.
Co je korán? |
Korán (arabsky القرآن ‚al-Qurʾān‘, doslova: „recitace“) je hlavním náboženským textem islámu, spolu se Sunnou – autentickými výroky a činy Proroka Muhammada. Korán je autentické Zjevení od Boha Jediného, sesílané Proroku Muhammadovi v průběhu 23 let. Prorok Muhammad (prorok islámu, v češtině též uváděný jako Mohamed) pochází z rodu Proroků a Poslů, konkrétně z rodové linie Abraháma a jeho syna Izmaela. Muslimové věří, že verše koránu byly Proroku Muhammadovi předávány třemi způsoby: 1) vnuknutím veršů přímo do srdce Proroka Muhammada; 2) prostřednictvím poslů (andělů), zejména přes anděla Gabriela, jako zprávy od Jediného Boha (Alláha); 3) rozhovorem s Bohem, aniž by Boha Prorok Muhammad viděl (podobně jako hovořil s Bohem Prorok Mojžíš). Zdroj: Wikipedia |
Ze Švédska se stal terč
Švédský ministr pro civilní bezpečnost Carl-Oskar Bohlin varoval před tím, že opakované pálení koránu udělalo z jeho země terč mezinárodní kampaně s cílem poškozovat zájmy Švédska a jeho občanů. Zdůraznil, že vláda tyto činy – pálení náboženských textů –, rozhodně neschvaluje.
„Na pálení se nevydávají žádná státní povolení. Stát garantuje právo na svobodu projevu, ale neschvaluje politická sdělení. Švédsko nemá žádnou tradici pálení svatých písem. Naopak. Švédsko je sekulární země, kde je náboženská svoboda základním kamenem a kde existuje respekt k různým přesvědčením,“ dodal.
Šéf pro zahraniční politiku EU Josep Borrell tvrdí, že tyto činy „jednotlivých provokatérů“ prospějí pouze těm, kteří chtějí společnost rozdělovat: „Znesvěcování koránu nebo jakékoli jiné knihy považované za svatou je urážlivé, neuctivé a jedná se o jasnou provokaci. Projevy rasismu, xenofobie a související nesnášenlivosti nemají v Evropské unii místo.“ Korán spálil ve Švédsku irácký uprchlík, který požaduje, aby byla tato kniha zakázána.
Bojkot může zasáhnout globální švédské značky
Švédsko patří mezi větší evropské ekonomiky s výší HDP 586 miliard dolarů. Je domovem řady významných globálních značek. Především výrobce nábytku a bytových doplňků IKEA, maloobchodního prodejce oblečení H&M, výrobce domácích spotřebičů Electrolux nebo i poskytovatele mobilních technologií Ericsson.
Export do zemí Blízkého východu a Afriky nicméně tvořil v roce 2022 jen 2,6 procenta z celkového švédského objemu, v absolutním vyjádření 4,88 miliardy dolarů. Mezi největší importéry zboží ze skandinávské země patří Turecko a Saúdská Arábie, následované Egyptem a Spojenými arabskými emiráty.
VÍCE K TÉMATU:
Konec renomé vysoké kvality života. Vídeň už není městem, kde teroristé neútočí
Dobrá zpráva pro Gretu Thunbergovou. Švédové postavili větrnou turbínu bez oceli
Biden má problém s arabskými spojenci. Nechtějí pomáhat s bojkotem ruské ropy
Sdružení na podporu švédského podnikání ve světě – Business Sweden – varovalo před tím, že současná antikampaň poškozuje švédský obchodní sektor. Ten měl přitom až dosud ve světě velmi dobrou pověst zejména kvůli příkladnému přístupu k zaměstnancům. Celou situaci považuje za nešťastnou.
„Chceme zdůraznit, že události ve Švédsku, kde byl spálen korán, v žádném případě neodrážejí naše hodnoty. Je to něco, co stejně jako švédská vláda odsuzujeme a distancujeme se od toho,“ zdůraznilo sdružení.
V řadě arabských zemí, zejména v bohaté Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech, v posledních letech roste poptávka po nových technologiích v sektorech dopravy, energetiky, zdravotnictví, telekomunikací a informačních technologií.
Bojkot by tak mohl citelně dopadnout právě na některé švédské firmy. Navíc státní investiční fondy obou ropných velmocí začínají investice do švédských firem ignorovat.
Na druhou stranu království na severu Evropy dováží většinu ropných produktů ze sousedního Norska, takže státy z Perského zálivu nemají silné páky, jak Stockholm „vydírat“. Naopak mohou přijít o movité turisty ze Skandinávie.