Mohlo by vás také zajímat
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Byznys se těší na dobytí Měsíce. Stále více firem projevuje zájem o „měsíční ekonomiku“
S programem Artemis od NASA stoupá zájem mnoha firem podílet se na budoucí těžbě vzácných minerálů na povrchu Měsíce. Doufají, že se tím otevírá nová kapitola komerčních aktivit ve vesmíru. V první fázi má jít hlavně o využití surovin pro vybudování „měsíční ekonomiky“.
Stále více soukromých společností vyjadřuje podporu rozvoji takzvané lunární ekonomiky.
Jedná se o iniciativu americké NASA, aby se v rámci programu Artemis (mimo jiné je cílem NASA dostat první ženu a prvního barevného astronauta na přírodní družici Země) ve větší míře prozkoumal povrch Měsíce. A rovněž se tu vybudovala stálá lidská mise, jež by postupně mohla sloužit jako předstupeň pro další prozkoumávání vesmíru. Pak by bylo možné vyslat v dalších letech lidskou posádku až na Mars.
Důkazem je nedávné setkání o vesmírných zdrojích, jež se konalo v Coloradu na Colorado School of Mines v Goldenu. Účastnilo se rekordních 250 účastníků, kteří zastupují malé i větší firmy, zástupci akademických institucí a mezinárodních vesmírných agentur.
V rámci kulatých stolů se debatovalo o lunárních ekonomických modelech, ale také o právních a politických otázkách stálého osídlení Měsíce, napsal web Space.com. Podnikatelské skupiny představily i své koncepce, jak z družice Země udělat novou byznysovou příležitost.
Vybudovat měsíční ekonomiku z místních zdrojů
Zásadní výzvou je začít provozovat místní „ekonomiku“ s pomocí maximálního využití surovin, které jsou na Měsíci přítomny (ISRU, in-situ resource utilization). To znamená výrobu kyslíku, vody a dalších materiálů nutných pro vybudování infrastruktury pro stálou lidskou přítomnost. Ale také pro výrobu raketového paliva pro vesmírné lodě.
Hojně se debatuje i o komerčním využití vzácných minerálů na Měsíci. „Po celá léta to všechno vypadalo jako koláč na obloze… A nyní to je tak reálné,“ prohlásil Angel Abbud-Madrid, ředitel Centra pro vesmírné zdroje na Colorado School of Mines.
Tvrdí, že existuje velký mezinárodní tlak, aby se lunární ekonomika začala budovat a posouvala lidské možnosti vpřed. Američané také pospíchají kvůli čínské konkurenci, jež se netají ambiciózními cíli na ovládnutí Měsíce jako základny pro další vesmírnou expanzi.
VÍCE K TÉMATU:
NASA zbrojí na válku o Měsíc. Pokud vyhraje Čína, bude zle
Konec ruského Bajkonuru? Kazachstán už nechce sloužit Putinově říši
Čas na Měsíci plyne jinak. Bude se zavádět nové časové pásmo?
Český příspěvek v dobývání kosmu. Jako první zmapujeme jeskynní útroby Měsíce
Lunární produkce
Velkou příležitost tuší i americký soukromý sektor. NASA s ním spolupracuje v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) s cílem dostat na Měsíc nové technologie i vědecké přístupy.
Už v roce 2019 vybrala společnosti SpaceX, Blue Origin, Ceres Robotics, Sierra Nevada Corporation a Tyvak Nano-Satellite Systems, jež se mají na přistání na Měsíci podílet.
Regolit na Měsíci |
Téměř celý Měsíc je pokrytý regolitem, což jsou vrstvy různorodého nezpevněného horninového materiálu. Podložní horniny vystupují na povrch jen na některých místech poblíž příkrých kráterů nebo lávových kanálů. Měsíční regolit začal vznikat před 4,6 miliardy let dopadem meteoritů, mikrometeoritů, působením slunečního a kosmického záření, které rozrušilo povrch. Extrémní teplotní přechody mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou povrch zapekly a ztvrdily. Přibližně 90 % hornin tvořících měsíční regolit pochází z lokálního zdroje, zbylých 10 % připadá na horniny pocházející z jiné oblasti Měsíce (8 %) či z meteoritů (2 %). Na Měsíci se vyskytují také prvky, jako je vápník, hliník, titan, železo a hořčík. (Zdroj: Wikipedia) |
Abbud-Madrid je přesvědčen, že mise CLPS budou muset nejprve vyřešit problematiku regolitu (viz box), prachu, kterým je pokryt povrch Měsíce. Už nyní se na zemi testují lunární stroje, které dokážou obstát v těžkých podmínkách.
Dlouhodobá mise
Kromě zmíněného regolitu představují určitou komplikaci kosmické záření a slabá gravitace, jež je šestinová oproti zemské přitažlivosti. „Myslím, že to bude klíčové pro cokoli, co budete chtít na Měsíci dělat. Ať už jde o těžbu, stavby, nebo sběr materiálů,“ vysvětlil Abbud-Madrid.
NASA nyní musí vyřešit dlouhodobou misi pro lidskou posádku na lunárním povrchu. Je třeba vyplnit mezery v lunární vědě a technologiích, které mají umožnit člověku život na přirozené orbitě Země. Těmito problémy se zabývá právě ISRU.
Jedním z odborníků je Gerald Sanders, šéf týmu pro využití zdrojů ve vesmíru v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu v Texasu. Prvotní zájem vědců se soustředí na nejsnadněji těžitelné zdroje na Měsíci, na jejichž zpracování není nutné stavět složitou infrastrukturu a které umožní jejich okamžité využití. Vědci si hodně slibují od jižního měsíčního pólu. Uvažuje se o pilotních projektech, které by mohly vznikat přímo na Měsíci.
Komerční sektor připraven
Šéf výzkumu v soukromé firmě Intuitive Machines Ben Bussey se již těší na rozvoj lunární ekonomiky. Společnost se zaměřuje na budoucí lunární služby. Poskytuje přístup k Měsíci a na jeho oběžnou dráhu pro další výzkumné projekty.
Je rovněž součástí programu NASA CLPS a vyvíjí lunární přistávací modul Nova-C, který dopraví do vesmíru raketa Falcon 9 od SpaceX. Tato raketa dokáže na Měsíc dopravit stokilogramový náklad. První mise k jižnímu pólu je naplánována již do konce letošního roku.
Texaská společnost vyvíjí také dron Micro Nova, který bude provádět lunární průzkum na Měsíci, zejména průzkum nepřístupných kráterů. Bussey se zase zaměřuje na možnosti využití měsíčního ledu, který se může vyskytovat v trvale zastíněných kráterech ve zmíněné jižní oblasti.
Klíčová přítomnost vody
Zatím ale stále není jasné, zda jsou na Měsíci rezervy vody dostatečné na to, aby bylo výhodné ji „těžit“. V roce 2020 stratosférická laboratoř NASA potvrdila, že se na jižním pólu molekuly vody nacházejí.
Další možností je podle Busseyho extrakce vody z lunárního regolitu. Pokud se to povede, bude možné začít hovořit o tom, že je možné na Měsíci vyrobit dostatečné rezervy vody pro jeho trvalé osídlení.
Podle něj je Měsíc správným místem pro další průzkum vesmíru. Nejprve musí lidstvo postavit na lunárním povrchu podobnou stanici, jako například americká McMurdo v Antarktidě. Lunární stanice se stane branou dalšího výzkumu Sluneční soustavy.