Mohlo by vás také zajímat
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
- ANALÝZA
Čím ropný kartel OPEC+ zvyšuje riziko stagflace?
Cena ropy Brent se přiblížila k 93 dolarům za barel a dosáhla tak nového desetiměsíčního maxima, ropa WTI se pak blíží 90 dolarům. Produkční omezení kartelu OPEC+ zvyšují napětí na trzích a vyvolávají otázky ohledně jeho skutečných záměrů. Cenový výhled Saxo Bank tak odráží skutečnost, že se OPEC+ podle všeho soustředí spíš na cenovou optimalizaci než na vytvoření vyváženého a stabilního trhu. Proto nelze vyloučit krátkodobé riziko, že se Brent vyšplhá nad hranici 95 dolarů za barel.
Ropa Brent dosáhla nového desetiměsíčního maxima poblíž 93 USD, zatímco WTI se blíží 90 dolarům. Produkční omezení kartelu OPEC+ zvyšují napětí na trzích a vyvolávají otázky ohledně jeho skutečných záměrů.
OPEC totiž ve své měsíční zprávě oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí může na trhu chybět až 3,3 milionu barelů denně, což může způsobit největší deficit za posledních deset let. A tak zní důvod k omezení produkce, který uvedla Saúdská Arábie, totiž „stabilní a vyvážený trh“, čím dál směšněji.
Americký Úřad pro energetické informace (Energy Information Administration – EIA) ovšem předpovídá, že bude chybět jen 230 tisíc barelů denně. A tak se možná objeví obvinění, že se OPEC snaží vyhnat ceny uměle výš, aby měli jeho členové na plánované velké výdaje.
Také Mezinárodní agentura pro energii (International Energy Agency – IEA) předpokládá ve čtvrtém čtvrtletí poněkud méně výrazný, přesto znepokojivý deficit.
Ceny zřejmě porostou
Do budoucna tak lze předpokládat, že ceny ropy rozhodně porostou. Je totiž čím dál jasnější, že hlavním cílem postupného omezování produkce zemí OPEC+ v posledních měsících nebylo, jak se tyto země dál snaží tvrdit, udržení stabilního a vyváženého trhu,
ale prosté zvýšení cen.
Za omezování produkce je zodpovědná hlavně Saúdská Arábie, která i s červnovým snížením o milion barelů denně zredukovala svou produkci oproti loňskému září zhruba o dva miliony barelů za den.
Aby dosáhla stejných tržeb jako před začátkem červnového omezování produkce, potřebuje přitom při současné úrovni vývozu vyšroubovat cenu na zhruba 110 dolarů za barel.
Letos se zatím podle IEA produkce kartelu OPEC+ propadla o dva miliony barelů denně, ale celkové ztráty zmírňuje výrazné navýšení objemu ropy plynoucí z Íránu. Rostoucí ceny vedly ke zvýšení produkce dodavatelů mimo OPEC+ o 1,9 milionu barelů denně na rekordních 50,5 milionu barelů denně.
Problém pro rafinerie?
IEA zdůrazňuje, že současné napětí na trzích je ještě citelnější u rafinovaných palivových produktů: „V srpnu dosáhly rafinérské marže osmiměsíčního maxima, když rafinerie měly problém uspokojit růst poptávky, zejména po středních destilátech (nafta a letecký benzin). Kvůli neplánovaným odstávkám, problémům s kvalitou výchozího produktu, zahlcení dodavatelských řetězců a nízkému stavu zásob dosáhly rafinérské marže a zisky takřka rekordní úrovně. Suboptimální alokace po zavedení embarga na ruskou ropu a ropné produkty a po omezení dodávek ze strany OPEC+ způsobila, že evropské a asijské rafinerie zemí OECD operují hluboko pod úrovní, na niž byly zvyklé ještě před rokem.“
Náš cenový výhled musí odrážet skutečnost, že se OPEC+ soustředí spíš na cenovou optimalizaci než na dosažení cenové stability. A vzhledem k tomu nelze vyloučit krátkodobé riziko, že se Brent vyšplhá nad úroveň 95 dolarů za barel.
Ale i když má OPEC kontrolu nad nabídkou, příliš ji ovlivnit nemůže a vzhledem k inflačním tlakům kvůli znovu stoupajícím cenám energií patrně ještě potrvá, než ceny přestanou stoupat. Navíc může být jejich pozdější pokles nakonec menší, než se čekalo. To vše s sebou nese riziko stagflace, tedy nízkého růstu a úporné vysoké inflace.
Roli hraje i politický faktor
Zatímco objem produkce kartelu OPEC klesá, odhadovaná produkční kapacita podle agentury Bloomberg zůstává stejná, takže se dostupná nevyužitá kapacita zvýšila nad šest milionů barelů denně.
GRAF: Srovnání vývoje produkce OPEC a nevyužité produkční kapacity
Od ledna 2021 do konce července 2023, v mil. barelů za den.
Zdroj: Saxo Bank / Bloomberg
Když rostou ceny ropy, jen málokdy roste zároveň i nevyužitá kapacita. Ale vzhledem k tomu, že se významní producenti dohodli na produkčních limitech a teď je dodržují, není asi pokušení navýšit produkci v této fázi nijak veliké.
Vysoké ceny navíc odráží skutečnost, že za současné napětí na trzích mohou politická rozhodnutí. A tedy nikoli to, že by světu docházela ropa…
VÍCE K TÉMATU:
Drahé podzimní vyjížďky. Cena benzinu kvůli Saúdské Arábii a Rusku brzy překročí 40 korun
Proč Saúdové nepřesvědčili trhy, že ceny ropy mají stoupat?
Venezuela má největší zásoby ropy na světě, bez miliard ze Západu není schopna těžby
Co lze čekat?
V nadcházejících týdnech nás bude zajímat několik událostí, které mohou rozhodnout o dalším směřování:
- Blíží se sezona údržby rafinerií a v tomto období poptávka po ropě klesá. Rafinérské marže a s nimi i ceny nafty a benzinu ale mohou kvůli nižší nabídce zůstat zvýšené.
- Zareagují spekulanti na straně nákupu razantněji než doposud? Zatím jsme jako hlavní aktivitu nezaznamenali otevírání nových dlouhých pozic, spíše jen uzavírání těch krátkých. To možná naznačuje konflikt mezi pozitivními technickými výhledy a náročným makroekonomickým prostředím.
- Jak budou na vyšší ceny reagovat producenti v zemích mimo OPEC+, zejména ve Spojených státech?
- Kvůli diplomatické a právní roztržce mezi Bagdádem a Ankarou je už od dubna přerušen tok ropy z iráckého Kurdistánu do Turecka s denním objemem zhruba 0,4 milionu barelů denně. Vyřešení sporu by pomohlo přispět k uvolnění napětí na trhu.
- Pokud budou ceny paliva dál stoupat, může se zvýšit i riziko dalšího navýšení amerických úrokových sazeb ještě před koncem roku. To by mohlo posílit dolar, ale oslabit ekonomické vyhlídky USA.
Je očividné, že na trhu panují napjaté podmínky. Rafinérské marže v oblasti benzinu a zejména nafty jsou i nadále vysoké a navíc je tady zvýšená backwardace (jde o situaci, kdy cena finančních futures má nižší cenu než aktuální – spotová – cena, pozn. red.), která se projevuje po celé délce forwardové cenové křivky.
Mimo jiné i na samém začátku, kde okamžité spready ropy WTI a Brent vykazují backwardaci přes 70 centů za barel. Oproti tomu v době, kdy Saúdi zavedli omezení produkce, byla backwardace téměř nulová.
Za zvýšení jednoletých spreadů mohou i vyhlídky na zpomalení růstu poptávky v roce 2024, které předpovídají všechny tři prognostické agentury. Příkladem může být ropa Brent, kde spread prosinec-23/prosinec-24 dosáhl backwardace 8,2 dolaru za barel. Oproti tomu v případě WTI se ekvivalent obchoduje až za 8,7 USD za barel.
Riziko stagflace
Ropa Brent má od července býčí trend s hladinou odporu na úrovni 94 dolarů a hladinou podpory na úrovni 85,50 dolaru. Ta se však může stát spodní hranicí nového vyššího pásma, které vznikne kvůli aktivnímu řízení nabídky ze strany kartelu OPEC.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent s naznačenými hladinami podpory a odporu
Za posledních 12 měsíců, v USD.
Zdroj: Saxo Bank / Bloomberg
Hodnota indexu RSI 75,5 (indikátor RSI – Relative Strenght Index vyjadřuje, zda je vhodný okamžik pro nákup nebo prodej dané akcie či instrumentu, pozn. red.) svědčí o nejnapjatějších cenových podmínkách od března loňského roku.
Zvyšuje se tak pravděpodobnost krátkodobého propadu. Nicméně dokud se cena udrží nad 89 dolary za barel, vydrží nejspíš i současné vzestupné momentum.