Mohlo by vás také zajímat
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Vzkaz z Davosu: Část bohatých chce vyšší zdanění. Realizace je ale nereálná
František Novák 24. ledna 2024Až 260 dolarových miliardářů a milionářů vyzvalo v Davosu k vyššímu zdanění bohatých, protože se příjmová nerovnost ve světě zvyšuje.…
Bitcoin bez problémů překročil hodnotu 40 tisíc dolarů a drží na vyšších hodnotách. Co bude dál?
Dmytro Spilka 18. prosince 2023Kryptoměnový trh v listopadu výrazně rostl. Zaznamenal dvouciferný nárůst tržní kapitalizace. Nejvýrazněji se to projevilo u bitcoinu, který se podíval…
- ČLÁNEK
Bahamy jako ráj pro daňové podvodníky. Staly se sídlem i pro Sama Bankmana-Frieda
Bahamy přitahují řadu pochybných firem kvůli benevolentní regulaci finančního sektoru. Sídlo zde měla i kryptoburza FTX podnikatele Sama Bankmana-Frieda, jenž zpronevěřil až 14 miliard dolarů a hrozí mu přes sto let v amerických věznicích. Bývá přirovnáván k ikoně finančních podvodníků, Berniemu Madoffovi.
Bahamy v Karibském moři nemají ve finančním světě příliš dobrou pověst. Bývají považovány za globální centrum offshore finančnictví, jež má neprůhlednou strukturu.
Své sídlo má zde celá řada finančních institucí, protože se tu neplatí žádné daně z příjmů, jak fyzických osob, tak právnických, ani daně z kapitálových zisků. I proto má zde bankovní licenci až 250 různých subjektů.
Bahamy také přitahují pozornost i rozvíjejícího se kryptoprůmyslu, který si často libuje v libertariánských principech, že stát má podnikání co nejméně regulovat. Podnikatele s digitálními měnami podpořila místní vláda, když v roce 2020 přijala jako jedna z prvních zemí na světě zákon o digitálních aktivech. A zároveň vytvořila regulační rámec pro podnikání s nimi.
Cílem bylo přitáhnout pozornost nových podnikatelů s digitálními měnami. A tento plán, jak oslovit další firmy na ostrovech ležících mezi Floridou a Kubou, fungoval.
Virtuální burza za 32 miliard dolarů
Jednou z nich byla také (loni v listopadu zkrachovala) kryptoburza FTX, kterou založil dnes jednatřicetiletý Američan Sam Bankman-Fried v roce 2019.
O dva roky později už měla přes milion uživatelů a podle objemu finančních prostředků byla třetí největší směnárnou virtuálních měn na světě. Ocenění firmy dosáhlo na začátku roku 2022 přes 32 miliard dolarů. V listopadu 2022 však FTX zkrachovala a americké úřady její případ označily za jeden z největších podvodů americké historie.
Americká porota soudu v New Yorku uznala před pár dny zakladatele Sama Bankman-Frieda vinným ve všech bodech obžaloby. Tedy podvodu, miliardové zpronevěry i zločinného spiknutí.
Mladému podnikateli, nebo chcete-li podvodníkovi, který bývá srovnáván i s „legendárním“ Berniem Madoffem, jenž defraudoval od naivních investorů 18 miliard dolarů, hrozí celkově trest až 110 let odnětí svobody.
Kdo byl Bernie Madoff? |
Bernard Lawrence Madoff (29. dubna 1938 Queens, New York – 14. dubna 2021) byl americký investiční bankéř, jeden ze zakladatelů a na čas i předseda burzy NASDAQ a pachatel největší zpronevěry v dějinách USA. V prosinci 2008 ho zatkli agenti FBI a obvinili z rozsáhlého podvodu. Jím řízené hedgeové fondy byly založeny na tzv. Ponziho schématu. Madoff lákal klienty do fondů na vysoké výnosy, které ale nevyplácel z výnosů, nýbrž z vkladů nově příchozích klientů. Podvodem byly postiženy i velké a renomované finanční instituce jako BNP Paribas, Santander nebo Société Générale. Celkem měl zpronevěřit 18 miliard dolarů. Zdroj: Wikipedia |
Osobní prasátko
Podle asistentky amerického státního žalobce Danielle Sassoonové si Bankman-Fried udělal z účtů svých klientů „osobní prasátko.“ Finančními podvody se měl obohatit o 14 miliard dolarů (jiné zdroje uvádějí částku nižší, osm až deset miliard dolarů).
Advokáti Bankman-Frieda i nadále jeho vinu odmítají a očekává se, že se odvolají. Výši trestu si tak podnikatel, který je od srpna ve vazbě, vyslechne 28. března 2024, uvedla agentura Reuters.
Během měsíčního procesu proti svému bývalému šéfovi svědčili i jeho tři nejbližší spolupracovníci. Předložili důkazy o jeho chamtivosti i nesmyslném utrácení cizích peněz.
Z velké části to bylo za nemovitosti i luxusní život právě na Bahamách, kde byl loni v prosinci Bankman-Fried zatčen na popud amerických úřadů. Právě jeho bývalá přítelkyně Caroline Ellisonová před porotou prohlásila, že celkem ukradli 14 miliard dolarů od klientů FTX, než se kryptoburza zhroutila.
Samotný „krypto král“ se bránil tím, že pouze selhalo řízení rizik. Opakoval, že chtěl vytvořit „nejlepší produkt na trhu“. Samotná burza FTX byla propojena s kryptohedgeovým fondem Alameda Research, přes kterou fakticky peníze vyváděli ven z obou firem. Ellisonová byla jeho ředitelkou.
Soukromý ráj na Bahamách
V Nassau, hlavním městě Baham, si Sam Bankman-Fried a jeho kamarádi prakticky vybudovali svůj soukromý ráj na zemi. Jen jejich sídlo stálo 35 milionů dolarů, často si pronajímali luxusní jachty pro svou potřebu.
Velkoryse ale peníze rozdávali i chudým. V roce 2022 získal místní komunitní církevní program, který rozdává jídlo lidem v nouzi, největší jednotlivý dar ve své historii: padesát tisíc dolarů od burzy FTX.
Jistota desetinásobku |
Viktor Kožený je pro Čechy asi nejznámějším obyvatelem Baham. Stal se mj. jednou z nejviditelnějších postav kuponové privatizace 90. let. Založil Harvardské investiční fondy, do kterých lidé vkládali své kuponové knížky pro nákup akcií českých firem. Slibem „jistota desetinásobku“ získal za rok přes milion kuponových knížek a ovládl během privatizace velkou část českých firem. Už v roce 1994 se Kožený přesunul do daňového ráje na Bahamách. O rok později si koupil irské občanství. Je na něj vydán mezinárodní zatykač, o vydání usilují USA i Česko. V Česku připravil akcionáře Harvardského průmyslového holdingu o miliardy korun a byl v nepřítomnosti odsouzen k 10 letům vězení. „Piráta z Prahy“ v USA stíhají kvůli korupci při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Letos v červnu oslavil na Bahamách šedesátiny. Zdroj: Wikipedia |
O rok dříve, kdy se podnikání Bankmana-Frieda a jeho spolupracovníků přestěhovalo z Hongkongu, protože čínské úřady začaly „utahovat šrouby“, si podnikatele s kryptoměnami chválil i bahamský premiér.
Země, která je z 50 procent svého HDP závislá na turismu, byla totiž pandemií covidu tvrdě postižena.
Bahamy jako ideální destinace pro kryptobyznys
„Doufáme, že více společností v oblasti kryptoměn a blockchainu začne považovat Bahamy za ideální destinaci,“ prohlásil v době boomu kryptoměn premiér Philip Davis. Doufal, že sektor s virtuálními měnami vytvoří nová pracovní místa. Realita byla bohužel jiná.
FTX před bankrotem aktivně budovala v Nassau globální krypto scénu a lákala investory z celého světa, aby na Bahamách založili další firmy spojené s virtuálními měnami.
Země se tak alespoň na chvíli stala světovým centrem kryptobyznysu, napsal magazín Wired. Nyní se Bahamy snaží nálepky centra podvodníků okolo SBF, jak se Bankmanovi-Friedovi přezdívá, zbavit.
VÍCE K TÉMATU:
Opatrně s investicemi do kryptoměn. Příběh okradeného varuje
Zima přichází: Likvidita na trhu s kryptoměnami vysychá
Saxo Bank: Kryptoměny mohou přinášet výnosy podobné dividendám
Podnikatelka Jillian Bethelová, jež je ředitelkou kryptoburzy OKX Bahamas, si stěžuje na to, že bankrot FTX vrhl stín na celý kryptobyznys. Ale také na ekonomiku a pověst Baham. Ty se totiž snaží v posledních letech zbavit nálepky nelegálního daňového ráje, jenž má ve velkém přitahovat finanční spekulanty a podvodníky z celého světa. Krach FTX sídlící právě zde, ale není zrovna ideálním „příspěvkem“ pro tuto snahu.
Virtuální měny za podvodníky nemohou
Finanční sektor po turismu představuje druhý nejsilnější sektor, který se podílí na HDP. Tvoří zhruba pětinu ekonomiky. Bethelová tvrdí, že startupová scéna napojená na kryptoměny byla zasažena nejvíce právě na Bahamách.
Zástupci kryptobyznysu i obhájci digitálních měn a technologie blockchain ale zdůrazňují, že případ SBF nemá se světem virtuálních měn a jeho důvěryhodností nic společného, protože on sám je pouze podvodníkem, který ani kryptoměnám a jejich fungování nerozuměl.
A jako nespravedlnost to vnímají i zástupci podnikatelů přímo na Bahamách. „Spousta lidí nespravedlivě obviňovala Bahamy z toho, co se stalo. Ale všichni víme, že šlo o jasný podvod,“ zdůraznil prezident Caribbean Blockchain Alliance Stefen Deleveaux.