Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Trump v čele USA znamená větší stabilitu pro finanční trhy
Kryštof Míšek 7. listopadu 2024Uplynulé týdny se nesly v nejistotě z výsledků voleb a jejich možného dopadu na ekonomiku a finanční trhy. Zejména protekcionistická…
Amerika loni tiskla neoblíbené padesátidolarovky v rekordním množství
Rozhodnutí Fed nezpůsobila inflace, ale to, že Američané během covidu hromadili hotovost a ta nyní v oběhu chybí.
Tištění amerických bankovek, které jsou celosvětově nejoblíbenější měnou pro držení úspor v hotovosti, má na starosti speciální americký Úřad pro rytí a tisk. Ten tiskne peníze na příkaz americké centrální banky Fed.
V loňském roce došlo k vytištění rekordního počtu padesátidolarových bankovek. Bylo jich vytištěno přes 756 milionů kusů. Což je nejvíce za posledních čtyři dekády, napsal web televizní stanice CNN. Dohromady nominální hodnota těchto vytisklých peněz činila 37,8 miliardy dolarů (845 miliard korun).
Nepopulární kvůli nepraktické hodnotě i pověrám
Padesátidolarovka přitom u běžných Američanů platí za nepopulární bankovku, kterou neradi používají. Kromě jiného je to proto, že některé obchody neberou větší bankovky než dvacetidolarové.
Existují i pověry, že nosí smůlu. To se pojí hlavně s historkou, že je na její přední straně vyobrazen americký prezident Ulysses S. Grant, který na sklonku svého života zbankrotoval.
I proto se běžně netiskne ve velkých objemech, v roce 2019 to bylo jen 3,5 procenta z nově vytištěného amerického oběživa, loni se tento podíl zvýšil až na 8,5 procenta. Překvapivě to ale nemá nic společného s růstem cen v americké ekonomice (letos v říjnu už míra inflace zpomalila na 3,2 procenta – pozn. red.).
GRAF: Vývoj americké inflace
Za poslední rok, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Nedostatek papírových peněz
Důvodem je hlavně nedostatek papírových platidel v americké ekonomice. Jak zjistili američtí centrální bankéři, lidé od začátku pandemie covidu-19 začali hromadit hotovost zejména ze strachu o budoucnost. Už v červenci 2021 Fed varoval, že bude nutné objednat tisk bankovek v roce 2022 v jiném složení, než bývalo běžné v minulých letech. Finanční systém zažíval bezprecedentní poptávku po americké měně.
Pobočka Fedu v San Franciscu potvrdila, že od roku 2020 domácnosti v USA ve větší míře shromažďují hotovost. I proto centrální banka přistoupila k tisku bankovek ve velkých nominálních hodnotách včetně „padesátek“.
Až do pandemie přitom tato bankovka patřila mezi nejvzácnější kromě dvoudolarovek, které rovněž Fed běžně tiskl v malých objemech. V letech 2021 a 2022 ale přeskočila emise padesátidolarového platidla i počty desetidolarovek a pětidolarovek.
GRAF: V jakých nominálních hodnotách se tiskly americké bankovky
Od roku 2012, v miliardách kusů.
Zdroj: Fed
Místo Granta Reagan
Pokud se vrátíme k podobě bankovky s prezidentem Grantem, jeho tvář byla přidána na oběživo v roce 1914, i když bankovka pochází už z roku 1862. Neoblíbenost někdejšího generála Unie a hrdiny americké občanské války vedla dokonce k tomu, že v roce 2010 republikán ze Severní Karolíny Patrick McHenry navrhl, aby byl osmnáctý prezident Spojených států nahrazen čtyřicátým, tedy Ronaldem Reaganem.
Ten se proslavil také tím, že dokázal ve studené válce porazit Sovětský svaz. I když úsilí o výměnu prezidentů na bankovce získalo podporu části republikánských zákonodárců, nakonec to ale ke změně nevedlo.
Neoblíbenost padesátidolarovky má pramenit i z toho, že se snadno zamění za menší dvacítky nebo pětky. U hazardních hráčů zase přetrvává pověra, že gangster Bugsy Siegel, který přitáhl pozornost mafie k Las Vegas, zemřel jen s 50 dolary v kapse.
Dolary držet, ale neutrácet
Analytici Fedu vysvětlují zvýšenou poptávku po držení hotových peněz tím, že ve společnosti přetrvává ekonomická a geopolitická nejistota. Lidé si myslí, že bude výhodnější hromadit zásoby hotových peněz „pro jistotu“. To ale nutně neznamená, že je začnou utrácet. Naopak při běžných nákupech platí Američané stále častěji bezhotovostně.
Do dalších let ale Fed už „anomálii“ s bankovkami s prezidentem Grantem nechce opakovat. Pro rok 2024 se počítá s tím, že těchto bankovek bude vytištěno maximálně 211 milionů kusů, což je méně než třetina objemu z roku 2022.
Populární Ben
Pokud se zaměříme na nejpopulárnější americkou bankovku, stala se jí stodolarovka s výraznou tváří Benjamina Franklina. V roce 2017 překonala v oběhu i všudypřítomné jednodolarovky.
Od globální finanční krize, jež vypukla v roce 2008, se objem tohoto platidla v oběhu více než zdvojnásobil. Vysvětlení je v tom, že tyto bankovky drží stále více lidé v zahraničí a nákup dolarů v hotovosti berou jako jednu z variant bezpečných investic v době nejistoty.
Fed ještě před vypuknutím pandemie covidu konstatoval, že 80 procent stodolarovek drží lidé mimo území Spojených států. V kontextu všech amerických papírových peněz činí tento poměr 60 procent, v roce 1980 tvořil jen třetinu. Průměrný Američan přitom v roce 2018 držel v hotovosti jen 60 dolarů.
GRAF: Hyperinflace ve Venezuele
Za poslední rok, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Dolary v hotovosti jsou populární zvláště v zemích, které jsou ekonomicky nestabilní a jejich obyvatelé nevěří domácí měně. Typickým příkladem je Venezuela, která od roku 2016 trpí hyperinflací. I když inflace už nedosahuje desítek tisíc procent ročně, stále je poslední údaj ze září pro obyvatele západního světa nepředstavitelný. Míra inflace činila 318 procent.
Dolarové bankovky jsou samozřejmě oblíbené také u lidí napojených na organizovaný zločin a další ilegální činnosti. V tomto případě se samozřejmě jedná hlavně o stodolarové exempláře s Benjaminem Franklinem.