Kvalitu spánku nelze jednoduše vyvodit z faktu, že spíme osm hodin denně. Důvodem je, že při spánku si nejsme vědomi spousty jevů, například chrápání, ztíženého dýchání nebo mikroprobuzení.
Za zhoršenou kvalitu spánku může hned několik faktorů. Jeden už jsme zmínili, chrápání, spánková apnoe a další poruchy spánku nám mohou výrazně ubrat na kvalitě spánku. Proto pokud máme pocit, že chrápeme, mluvíme ze spaní a podobné jevy, měli bychom navštívit lékaře.
Spánkové návyky, které nám kradou spaní
Dalším faktorem jsou špatné spánkové návyky, mezi které můžeme řadit nepravidelnost spánku, přílišnou konzumaci kávy a alkoholu nebo například kouření. Chodit spát pravidelně ve stejný čas je základ, díky kterému si nastavíme své vnitřní hodiny a tělu velmi ulehčíme. Káva je kapitola sama o sobě. Naše tělo odbourává kofein až jedenáct hodin.
Kofein dočasně blokuje naše adenosinové receptory, které přestávají produkovat stejnojmennou látku adenosin. Ten pomáhá našemu tělu s usínáním. Ideální řešení, pokud chceme nebo potřebujeme pít kávu, je to, že si vypočítáme, kdy chceme jít spát a minimálně šest hodin před tím kávu nepijeme. Nicméně každé tělo je jiné, může se stát, že potřebujeme více jak šest hodin na odbourávání kofeinu.
Podobné je to i s alkoholem. Alkohol způsobuje zpomalení mozkové aktivity, a tím nám upravuje fáze REM a nREM. Kvůli tomu se nám snižuje nejen kvalita spánku, ale i jeho délka. Dle finské studie, která byla zveřejněna v časopise JMIR Mental Health, se při nízké konzumaci alkoholu, tzn. méně než jedné až dvou skleničkách, zhoršuje kvalita spánku o 9,3 %. Při vysoké konzumaci více než dvou skleniček se poté hodnota pohybuje okolo 40 %. Co tedy dělat, když si chceme večer dát alkohol? Dejme svému tělu čas ho metabolizovat. V praxi to znamená přestat pít minimálně 4 hodiny před spánkem.
Jak si nastavit zdravou rutinu
Se zdravou rutinou lze docílit zdravějšího spánku i na levné posteli. Alkohol nebo kávu ze svého života vyřazovat nemusíme, je ale důležité více si jejich konzumaci naplánovat. Kávu pít spíše dopoledne nebo po obědě a alkohol pozdě odpoledne. Při pravidelném chození spát lehce vypočítáme, kdy je nejzazší termín pro jejich konzumaci. Pro více tipů o zdravém spánku navštivte Prospanek.cz.
Tento článek je komerční sdělení. Peak.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah.