Mohlo by vás také zajímat
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump v čele USA znamená větší stabilitu pro finanční trhy
Kryštof Míšek 7. listopadu 2024Uplynulé týdny se nesly v nejistotě z výsledků voleb a jejich možného dopadu na ekonomiku a finanční trhy. Zejména protekcionistická…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- ČLÁNEK
Ruská ekonomika po dvou letech sankcí: zatím roste, vyhlídky pro běžné Rusy jsou ale špatné
Sankce, které uvalil Západ na Putinovo Rusko, země dosud dokázala velmi dobře obcházet. Zejména přechod na válečnou ekonomiku Kremlu vychází a Rusku roste HDP. Dlouhodobě ale budou chybět peníze na veškeré ostatní sektory, jako je vzdělávání, zdravotnictví nebo důchody. Zemi také stále více chybí zahraniční investice.
Západní ekonomické sankce, které měly do několika měsíců položit ruskou ekonomiku na lopatky, aby nemohla pokračovat ve válce na Ukrajině, se Kremlu zatím daří téměř obdivuhodně zvládat.
Válka koncem února vstoupí už do svého třetího roku, ruská ekonomika, alespoň podle dat ruských úřadů, ale roste. Loni ve třetím kvartále to bylo meziročně o 5,5 procenta.
Samotný ruský diktátor se snahám Západu paralyzovat ruskou válečnou mašinerii vysmívá. Zdůrazňuje, že ruská ekonomika je na vzestupu, zatímco západní ekonomiky, týká se to hlavně zemí EU, spadly do recese. Přitom západní spojenci Ukrajiny už uvalili sankce na více než 15 tisíc ruských subjektů a jednotlivců.
GRAF: Vývoj HDP v Rusku
Za poslední tři roky, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Kremlu pomáhá samozřejmě to, že se k sankcím nepřidaly velké asijské ekonomiky, jako je Čína a Indie. Navíc dovoz západních technologií, ale i ruský vývoz fosilních zdrojů, se dá poměrně snadno obcházet přes třetí země.
Rusko se to za dva roky naučilo velmi dobře, napsal web americké televize CNN. Putin stále vydělává desítky miliard dolarů za vývoz ropy, zemního plynu i diamantů. Vojenské továrny zvyšují produkci a také řada ruských bank má stále přístup k mezinárodnímu finančnímu systému.
Vyrábíme násobně více obrněnců i munice
Do jaké míry se daří ruskému zbrojnímu sektoru zvyšovat produkci zbraní a munice, se nedá nezávisle ověřit. Ruská státní společnost Rostec ale tvrdí, že například výrobu obrněných vozidel zvýšila pětinásobně.
Daří se násobně zvyšovat i produkci dronů a munice. Šéf Rostecu Sergej Čemezov dokonce loni v prosinci prohlásil, že se některé druhy munice vyrábějí až v padesátinásobných objemech ve srovnání se stavem před začátkem okupace Ukrajiny.
Západní ekonomové a analytici připomínají, že se dopady „ekonomické blokády“ naplno projeví až v dlouhodobém horizontu. Budou chybět zejména peníze na školství, zdravotnictví a důchody.
Také zahraniční investice ruskou ekonomiku dlouhodobě oslabí. Ruský stát totiž počítá s tím, že na zbrojení a vedení války vydá letos až dvě pětiny svých rozpočtových příjmů.
EU: Dopady sankcí budou zesilovat
Evropská komise počítá s tím, že dopady sankcí budou postupem času dále zesilovat. Postupně budou mít strukturální dopady na ruský rozpočet, finanční trhy, zahraniční investice a ruskou průmyslovou a technologickou základnu.
Spojené státy i EU zdůrazňují, že se sankce budou uplatňovat i v průběhu následujících let.
Hlavní expertka na sankční politiku amerického ministerstva financí Rachel Lyngaasová tvrdí, že ruští lídři musí stále častěji přistupovat k bolestivějším kompromisům a snižovat investice do rozvoje průmyslu.
V konečném důsledku to povede k dalšímu snižování produktivity práce a k nedostatku pracovních sil.
Rusko bude mít stále větší nedostatek kvalifikovaných sil
Finská centrální banka upozornila, že dosavadní růst ruské ekonomiky pochází hlavně z odvětví, která nejsou technologicky a investičně náročná. To je hlavně jednoduchá výroba těžkých zbraní a munice.
Problém spočívá hlavně v tom, že na ruském trhu práce začínají docházet lidi. Ruská centrální banka naopak varuje před přehříváním ekonomiky, jež povede k nárůstu inflace. I proto musela banka v prosinci zvýšit úrokovou sazbu až na 16 procent.
GRAF: Ruská centrální banka zvyšuje úrokové sazby
Za poslední rok, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Tajnůstkaření ruské centrální banky i vlády |
Ruská centrální banka na konci ledna oznámila, že přestane zveřejňovat podrobné informace, které se týkají její měnové politiky. Oznámení o změnách základní úrokové sazby tak budou napříště jen stručná. Polský deník Rzeczpospolita hodnotí toto rozhodnutí jako další krok k tomu, aby se omezil přístup k údajům o ruské ekonomice. Zatímco loni ruská centrální banka po každém zvýšení úrokových sazeb bezprostředně zveřejnila vysvětlení, proč se pro něj rozhodla, nyní je bude publikovat „šestý pracovní den po rozhodnutí v této věci“. Ruská vláda od útoku na Ukrajinu z února 2022 tají více než třetinu údajů ze státního rozpočtu. Týkají se výdajů na rozpoutanou válku, ale také například údajů o zahraničním obchodě, tvrdí polský list. Veřejnosti podle něj vláda předkládá hlavně pozitivní data, která ale nelze ověřit, protože mezinárodní ratingové agentury, zahraniční analytici a ekonomové museli Rusko opustit. I ruská média mají podle polského deníku nařízeno některé údaje nezveřejňovat. |
Centrální bankéřka Elvira Nabiullinová přirovnala ruskou ekonomiku k autu, které jede velmi rychle, ale dříve nebo později bude muset šlápnout na brzdu a zpomalit.
Až třetina ruských podnikatelů přiznává, že si nemohou dovolit brát další půjčky kvůli stále vyšším úrokovým sazbám.
A čtyři pětiny ruských firem uvedly, že mají problémy najít a udržet si kvalifikované odborníky.
Nespokojenost Rusů s drahými vejci
Že je ruská ekonomika hlavně z hlediska dostupnosti spotřebního zboží a cen potravin zranitelná, dokazuje to, že například rostou ceny vajec nebo banánů. V posledních měsících rostly o desítky procent, což vyvolává nespokojenost obyčejných Rusů, jak je patrné z vyjádření na sociálních sítích.
Stoupá také ekonomická závislost na Číně, což z dlouhodobého hlediska pro ruskou ekonomiku znamená také komplikace. Polovina ruského dovozu totiž pochází z říše středu, výrazně se zvyšuje dovoz technologií. Rusko naopak „umí“ vyvážet jen suroviny.
Sankce dále prohloubí zaostávání země oproti zbytku světa ve výrobě spotřebního zboží, jako jsou auta, elektronika nebo domácí spotřebiče.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) navíc odhadla, že se vývoz ruské ropy a plynu v následujících sedmi letech propadne o dalších 40 až 50 procent, protože budou ruskému těžařskému průmyslu chybět západní technologie a investice.