Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
- ČLÁNEK
Ukrajina tajně buduje vlastní zbrojní průmysl. Nové drony testuje přímo v ruském týle
Ukrajina změnila taktiku bojů a snaží se zasáhnout vojenské cíle hluboko v týle Rusů. Umožňuje jí to mimo jiné vývoj vlastních dronů, které zasáhnou cíle vzdálené stovky kilometrů od hranic Ukrajiny. Za úspěchy stojí Oleksandr Kamyšin, ukrajinský ministr strategického průmyslu.
Ukrajina přešla ve válce s Ruskem na novou taktiku. Už se nesnaží ruské okupanty vyhnat ze svého území. Nemá na to totiž po dvou letech bojů dost lidských ani materiálních kapacit. Ale snaží se zejména prostřednictvím dronů vlastní produkce útočit na vzdálenou infrastrukturu v ruském týle.
V poslední době se jí podařilo zasáhnout velké rafinerie nafty u Petrohradu, na pobřeží Černého moře v přístavu Tuapse a naposledy také u Volgogradu. „Ano, zasáhli jsme cíl. Náš dron přes noc překonal 1250 kilometrů,“ pochlubil se po zásahu rafinerie u druhého největšího ruského města ukrajinský ministr strategického průmyslu Oleksandr Kamyšin.
Ruská protivzdušná obrana nestíhá
Nepřímo tak přiznal, že se Ukrajina zaměřila na ruské strategické cíle hluboko na nepřátelském území. Dalším úspěšným zásahem bylo zničení letiště Belbek na Krymu nebo zásah a potopení raketové korvety Ivanovec na Donuzlavském jezeře rovněž na Krymském poloostrově.
Ukazuje to, že ruská protivzdušná obrana je proti novým ukrajinským dronům často bezmocná. Většinu zbraňových systémů má totiž rozmístěnou podél fronty, která má více než tisíc kilometrů.
VÍCE K TÉMATU:
Západ zaspal. Soustředil se na Green Deal a ve zbrojení nemá proti Rusku a Číně šanci
Jak silná je izraelská armáda? Má větší rozpočet než Egypt, Libanon a Jordánsko dohromady
Ruská ekonomika po dvou letech sankcí: zatím roste, vyhlídky pro běžné Rusy jsou ale špatné
Nové ukrajinské zbraně jsou podle časopisu Time ukrývány na tajných základnách na území Ukrajiny. Neví o nich téměř nikdo kromě obsluhujícího personálu. Přítomni jsou ale civilní inženýři, kteří analyzují jejich úspěšnost, protože se testují za pochodu přímo na ruských vojenských cílech.
„Nemáme čas na testy na střelnicích. Zkoušíme je v boji a musíme průběžně provádět úpravy a vylepšení,“ vysvětlil pro americký magazín právě ministr Kamyšin, jenž je mozkem celé nové strategie.
Snížit závislost na Západu
Cílem této strategie je mimo jiné zásadní snížení závislosti napadené země na dodávkách zbraní ze Západu. Kyjev se tak připravuje na dlouhý konflikt a také na možnost, že se vojenská pomoc Západu bude zmenšovat (např. dodávky ze Spojených států nyní prakticky stojí, protože nový balík financí blokuje americký Kongres, pozn. red.).
Ministr strategického průmyslu zdůrazňuje, že útoky hluboko na území Ruska jsou prováděny pouze ukrajinskými zbraněmi vyrobenými na Ukrajině.
Rovněž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že země musí pro ukrajinskou armádu vyrábět většinu zbraní i munice „doma“, aby mohla pomýšlet na porážku Ruska. Východoevropská ekonomika, která čelí neustálému ruskému bombardování, ale musí překonat řadu překážek.
Musí transformovat těžkopádný zbrojní průmysl, který vznikl v době Sovětského svazu, na produkci nejmodernějších zbraňových systémů. I proto Zelenskyj během poslední návštěvy Bílého domu usiloval o získání licencí na výrobu a opravy amerických zbraní, napsal časopis Time.
Jak nastartovat ukrajinský zbrojní sektor?
Podle amerických zákonů má Biden pravomoc udělovat licence i bez souhlasu Kongresu. Případná oprávnění teoreticky mohou pomoci nastartovat ukrajinský zbrojní sektor. Celý proces se nicméně protahuje. Navíc Kyjev stejně potřebuje od Američanů získat finanční pomoc v řádu miliard dolarů, aby mohl vlastní produkci amerických zbraní na svém území úspěšně rozjet.
Ukrajinský vojenský průmysl sice teoreticky disponuje stovkami továren a desítkami tisíc pracovníků, jeho stav je ale mizerný. Zejména v prvním roce války s Ruskem toho moc nevyprodukoval.
I proto to má devětatřicetiletý ministr Kamyšin změnit. Bývalý investiční bankéř je vnímán jako jeden z prezidentových nových oblíbenců. Po Zelenského boku navštívil i západní metropole včetně nedávného Světového ekonomického fóra v Davosu.
„Pokud to někdo dokáže, tak Kamyšin,“ uznal i bývalý ministr ekonomického rozvoje za prezidenta Porošenka Aivaras Abromivičius (litevský rodák, pozn. red.), jenž se snažil reformovat ukrajinský vojenský konglomerát firem Ukroboronprom v letech 2019 až 2020, ale bez úspěchu.
Bez nových technologií Rusko neporazíme
Mladý ministr tvrdí, že k porážce Ruska se průmysl musí nezbytně přeorientovat na nové technologie. V objemu výroby konvenčních zbraní nelze největší zemi světa s ohromným nerostným bohatstvím konkurovat: „Musíme použít pokročilé technologie, abychom našli nový přístup.“
Kamyšin se snaží přesvědčit západní partnery, aby pomohli Ukrajině vybudovat nové zbrojní závody na území Ukrajiny a zajistit i licence pro jejich výrobu a opravy. „Náš model býval: Dejte nám to. Nyní to bude: Pojďme to udělat společně,“ vysvětlil základní myšlenku nové strategie.
Nováček ve vládě se osvědčil už v prvním roce války, kdy šéfoval ukrajinským železnicím a dokázal z nich vybudovat spolehlivého dopravce i přes ruské bombardování. Na západ vlaky vozily stovky tisíc uprchlíků před postupujícími ruskými jednotkami. Na východ zase dokázal bezpečně dopravit do Kyjeva více než stovku západních politiků, včetně amerického prezidenta Joea Bidena v únoru 2023. O měsíc později se už stal ministrem v Zelenského vládě.