Mohlo by vás také zajímat
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
Další otřesná čísla. Německo prohlubuje dál svůj ekonomický propad
Kryštof Míšek 25. září 2024Ekonomika našeho souseda si již delší dobu prochází složitým obdobím. Můžeme s jistotou říci, že tamní ekonomika je nemocná, a…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Zatímco politici nejistě přešlapují, firmy by přijetí eura rozhodně uvítaly, vyplynulo z ankety
Od počátku roku, kdy otázku přijetí eura místo koruny zmínil prezident Petr Pavel v novoročním projevu, toto téma průběžně rezonuje médii. Euro je podle Pavla polarizujícím tématem po dlouhé roky. A o jeho přijetí nejsou přesvědčeni ani politici vládní koalice či opozice. Co si myslí o přijetí eura šéfové firem v Česku? Přinášíme názory pěti z nich, kteří odpovídají na otázky, zda jsou pro či proti přijetí eura a v čem konkrétně by tento krok ovlivnil fungování firmy.
ANKETA PEAK VOICE
Jste pro, nebo proti přijetí eura místo české koruny? A kde by vám konkrétně ve vaší firmě případné přijetí nejvíce pomohlo či naopak?
Milada Skutilová, generální ředitelka Kärcher ČR
Verdikt? |
ANO |
Jako generální ředitelka české pobočky nadnárodní společnosti, která působí po celém světě, jsem jednoznačně pro přijetí evropské měny v ČR. Naše firma nakupuje zboží v eurech, takže by nám odpadly často náročné činnosti spojené se zajišťováním kurzového rizika. Nicméně již dnes je značná část našich prodejů českým firmám realizována v eurech, a to i bez přijetí eura v Česku.
Zároveň jsem toho názoru, že ještě důležitější než ekonomický vliv je politický rozměr tohoto rozhodnutí. To by totiž znamenalo ještě pevnější ukotvení České republiky v evropských strukturách. Tento krok považuji v dnešní rozkolísané době rozhodně za dobrý.
Tomáš Vrzala, finanční ředitel Agromex a. s.
Verdikt? |
ANO i NE |
Historie opakovaně prokázala požadavek provázanosti monetární a fiskální politiky. Například okamžité sjednocení měnové unie Východního a Západního Německa začátkem 90. let bylo realizováno za cenu obrovských fiskálních transferů do méně rozvinutých regionů. Byla to tedy poměrně drahá záležitost. Samostatnost koruny nám umožňuje svobodnější monetární politiku. Vzhledem k významným strukturálním deficitům veřejných rozpočtů si přijetí eura v příštích pěti letech osobně nedokážu úplně představit.
Z pohledu naší firmy, která je generálním importérem zemědělské techniky značky Fendt do ČR, nás domácí měna vystavuje významným měnovým rizikům. Jako importér totiž nejvýznamnější část našich závazků hradíme v eurech a pohledávky inkasujeme naopak v českých korunách. Přechod na euro by naší společnosti jednoznačně přinesl větší jistoty při stanovování prodejních cen našich strojů.
Martin Kůs, zakladatel a spolumajitel české módní značky Vuch
Verdikt? |
ANO |
Z pohledu naší společnosti, která se věnuje vývoji, výrobě a prodeji oblečení a módních doplňků ve 30 evropských zemích, jsme určitě pro přijetí eura. Bylo by samozřejmě výrazně snazší fungovat v celém systému nákupu vstupů, výroby, dopravy, distribuce a prodejů obchodním partnerům v této měně. Uspořila by se nutná účetní administrativa a předcházeli bychom také měnovým ztrátám. Jelikož naše výrobky prodáváme napříč Evropou, byla by lehčí i správa v oblasti cenotvorby.
Aktuálně držíme měny na 30 účtech a v různých bankách, což je administrativně a celkově dost nekomfortní. Myslím, že i pro naše mezinárodní partnery by to byla výrazná úleva. V neposlední řadě je pro firmu výhodné půjčovat si peníze v eurech, jelikož jsou daleko „levnější“. I zde by opět odpadla administrativa navíc.
Přijetí eura sice není pro naši firmu hlavní prioritou, ale rozhodně by tento krok zjednodušil náš provoz a zlepšil efektivitu a profitabilitu firmy.
Ruslan Skopal, spolumajitel Trenýrkárna.cz
Verdikt? |
ANO |
Pro přijetí eura jsem, a to hned z několika důvodů, které vnímám jako trvalé výhody nejen pro firmy, ale také pro jednotlivce. Za tu nejdůležitější výhodu považuji odstranění kurzového rizika, které by zavedením jednotné měny zmizelo.
Celou problematiku vnímáme již mnoho let, avšak nyní intenzivněji od okamžiku, kdy došlo před třemi lety k navýšení sazeb u úvěrů, které jsou poskytovány firmám v českých korunách. Proto další přínos vidím zejména v poklesu úrokových sazeb a s tím souvisejícím zvýhodnění úvěrů, které zaznamenaly státy, v nichž už bylo euro zavedeno.
Také bych rád zmínil i bankovní platební procesy, se kterými se nyní musejí potýkat firmy obchodující v zahraniční měně, a po zavedení eura by se zjednodušil nejen platební styk, ale také účetnictví těchto firem.
Ilona Bittnerová, zakladatelka e-shopu Maluna.cz
Verdikt? |
ANO |
Jak z praktických, tak symbolických důvodů jsem pro přijetí eura. Znamenalo by to krok blíže k Evropské unii a zlepšení podmínek pro podnikání. Odstraněním kurzového rizika by se podnikatelé zbavili nejistoty spojené s fluktuacemi směnných kurzů a usnadnilo by to plánování a řízení financí. Dále by zavedení jednotné měny vedlo ke zvýhodnění platebních transakcí a snížení nákladů na konverzi měn. Zjednodušení obchodních operací by také usnadnilo fakturaci a účetnictví.
Celkově by to tedy vedlo k ušetření času a peněz. Pro naši firmu tedy rozhodně platí vše výše uvedené. Nejvíce ale to, že bychom se zbavili neustálého přepočítávání nákupních cen dle měnícího se kurzu a mohli bychom mít jednotné ceny pro e-shop v ČR a na Slovensku.