Klíčem k ekonomické prosperitě a energetické budoucnosti je přístup ke kritickým surovinám. Za ty jsou považovány ty, které mají mimořádný ekonomický význam a u nichž rovněž existuje velké riziko narušení dodávek. Buď kvůli jejich nedostatku, nebo kvůli koncentraci zdrojů, které ovládá jedna země či režim a nelze je nahradit jinými surovinami.
Nejčastěji se zmiňují suroviny jako lithium, grafit, nikl, kobalt či měď. Těžbě a zpracování v současnosti dominuje Čína. Ale velmi omezeným vzácným kovem je například cesium.
Co to je cesium? |
Cesium (chemická značka Cs, latinsky Caesium) je chemický prvek z řady alkalických kovů, vyznačuje se velkou reaktivitou a mimořádně nízkým redoxním potenciálem. Cesium představuje měkký, lehký, stříbrnozlatý kov, který lze krájet nožem. Jde o nejměkčí prvek periodické soustavy, který má zároveň druhý nejnižší bod tání i varu ze všech kovů (po rtuti). Na rozdíl od lithia, sodíku a draslíku má spolu s rubidiem vyšší hustotu než voda. Velmi dobře vede elektrický proud a teplo. (Zdroj: Wikipedia) |
Zákaz pro čínské investory
I proto se nyní Spojené státy za pomoci Kanady snaží omezit globální dominanci asijské velmoci v oblasti těžby tohoto kovu alespoň na území Severní Ameriky.
Nová legislativa totiž neumožňuje, aby čínští investoři vstupovali do těžařských projektů, které mají dopad na národní bezpečnost Spojených států a Kanady.
Už v listopadu 2022 nařídila kanadská vláda třem čínským firmám, aby prodaly své podíly v projektech do těžby na tamním území.
A koncem minulého roku přijala nový investiční zákon a strategii pro kritické nerosty. Cílem je podpořit kanadské investice do těžby surovin, jež jsou zásadní pro rozvoj nových technologií.
V současnosti se cesium nikde netěží
Kanadská společnost Power Metals Corp tak může získat plnou kontrolu nad těžbou ve svém lithiovém dolu a také nad oblastí, kde by mohl vzniknout jediný činný důl na těžbu cesia, který Čína nemá, upozornil web Oilprice.com.
Kanadský ministr energetiky Jonathan Wilkinson oznámil, že se Ottawa zaměří na těžbu kriticky důležitých nerostných surovin. Zdůraznil především ty důležité pro produkci elektromobilů a větrných turbín: lithium, grafit, nikl, kobalt, měď a prvky vzácných zemin.
Společnost Power Metals se ve druhé polovině loňského roku zaměřila na průzkum nerostů v oblasti okolo Case Lake v kanadské provincii Ontario. Podle předběžných průzkumů by se zde měla nacházet kvalitní ložiska lithia, cesia nebo tantalu.
Geologický sen?
Vedení společnosti o této různorodé geologické oblasti hovoří jako o „geologickém snu“. Podle manažerů může výrazně posunout Severní Ameriku k nezávislosti na řadě vzácných minerálů. Velký plus oblasti představuje také to, že je dobře přístupná po celý rok, a proto by také měla být těžba finančně výhodná. Vzácné kovy se nacházejí i méně než padesát metrů hluboko.
V současné době se přitom nikde na světě cesium netěží. Dříve se těžil kov v Austrálii v dole Sinclair, ale produkce byla ukončena v roce 2019. Další důl se nachází v Tanco v kanadské Manitobě a jeden důl Bikita leží v Zimbabwe. První ukončil provoz v roce 2015 a druhý v roce 2018.
I proto může ložisko nedaleko jezera Case Lake sehrát vysoce strategickou roli v honbě za minerály. Navíc v současné napjaté geopolitické situaci, zejména mezi Amerikou a Čínou, bude klíčové také pro národní bezpečnost Kanady i Spojených států.
Klíčové pro rozvoj mobilních sítí a fotovoltaiku
Sloučeniny cesia jsou zásadní pro rozvoj nejmodernějších mobilních sítí 5G. Hrají rovněž klíčovou roli při těžbě ropy a zemního plynu. A také jsou nezbytné pro naváděcí systémy letadel a pro vesmírné družice pro určování polohy (izotopy cesia se používají jako frekvenční standard v atomových hodinách).
Sloučeniny cesia se používají také při přeměně energie v palivových a fotovoltaických článcích nebo v alkalických akumulátorech, ve spektrometrech a mají využití rovněž v medicíně při radioterapii.
I proto se kanadská vláda rozhodla z projektu těžby vyloučit čínského investora, kterého nahradila australská společnost Winsome Resources, jež získala v Power Metals pětinový podíl.
„Velmi nás těší, že vstupujeme zpět do hry. Těšíme se na úspěšné spuštění našeho programu průzkumu v oblasti Lake Case, v jednom z mála projektů na světě, který obsahuje cesium v minerálu polucit,“ zdůraznil šéf společnosti Power Metals Johnathan More.