Česká koruna v posledních dnech jako by byla trochu odolnější vůči vyšším americkým výnosům a silnějšímu dolaru. Od začátku roku trhy výrazně přehodnotily svůj pohled na politiku amerického Fedu.
Slušný výkon trhu práce a relativně vysoká jádrová inflace vedly k výraznému oddálení a snížení sázek na pokles amerických sazeb v tomto roce. Americké dvouleté tržní sazby proto vyskočily skoro o jeden procentní bod z 4,30 na 5,20 procenta.
A dražší dolarové peníze se logicky tolik nelíbí “zbytku světa” – zejména rozvíjejícím se trhům, kde častokrát již začal pokles úrokových sazeb. K takovým patří i Česko, a proto se koruna velmi lehce dostávala v průběhu února a března pod tlak.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči dolaru
Za posledních 12 měsíců (k 19. dubnu 2024).
Zdroj: tradingeconomics.com
Rezistence vzrostla
Poslední týdny jako by na ni však další růst amerických tržních sazeb již příliš nepůsobil. Důvod je jednoduchý – s americkými výnosy začaly na trzích růst i ty české. Trhy tak začaly výrazně přehodnocovat své sázky také na snižování sazeb v Česku.
Už tedy rozhodně ČNB “netlačí” do agresivnějších uvolnění měnové politiky. To se koruně logicky líbí a má větší šanci tlaky zvenčí ustát.
Je však velkou otázkou, zda jsou současná očekávání na českém trhu správná. Za poslední měsíc šly vzhůru výnosy po celé délce výnosové křivky. Z našeho pohledu byl posun správný zejména na delším konci křivky (10 let), kde na začátku roku trhy viděly až příliš nízko novou úroveň rovnovážné úrokové sazby.
Na druhé straně kratší konec výnosové křivky (2 roky) pravděpodobně v posledních týdnech vyskočil až příliš. Může proto podle nás lehce podceňovat možnosti a ochotu ČNB v tomto roce snížit sazby.
Prostor pro další růst českých sazeb na krátkém konci křivky je podle nás v tuto chvíli jednoduše omezený. A to není pro korunu dobrá zpráva, protože je historicky citlivá právě na pohyby ročních a dvouletých sazeb…