Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
- ČLÁNEK
Rolls-Royce jde proti proudu. Staví další továrny, aby mohl dělat luxusní auta pomalu
Většina automobilek se snaží zvyšovat a zrychlovat produkci svých automobilů. Britský tradiční výrobce luxusních vozů Rolls-Royce jde opačnou cestou. Rozšiřování výroby v anglickém Chichesteru slouží k tomu, aby zaměstnanci měli více času na výrobu luxusních, a tedy i dražších vozů.
Tradiční anglickou značku aut Rolls-Royce sice od roku 1998 vlastní německá automobilka BMW, na popularitě aut to ale nic neubralo. O nové vozy je mezi zákazníky stále větší zájem, i když stojí řádově deset i více milionů korun.
I proto se vlastník rozhodl, že továrnu v anglickém Chichesteru na jihu Anglie rozšíří o pět nových výrobních hal. S výstavbou by se mělo začít příští rok.
Zachování exkluzivity značky
Ve většině případů automobilky rozšiřují své výrobní linky z důvodu vyšší produkce aut. V tomto případě jde ale Rolls-Royce opačným směrem, protože si zakládá na ruční výrobě a omezeném počtu vyrobených vozů, aby nevyprchala exkluzivita značky, napsal zpravodajský web americké televize CNN.
Expanze továrny tak bude naopak sloužit k tomu, aby její zaměstnanci měli dostatek času a místa na „pomalou výrobu“ vozů dělaných na míru zákazníkům. Firma zaměstnává 2500 lidí a jen loni přijala 180 nových pracovníků.
120 let historie Rolls-Royce |
Společnost Rolls-Royce byl britský výrobce luxusních automobilů a později pohonných jednotek pro letadla. Společnost založili Charles Rolls a Henry Royce v roce 1906. Poprvé se přitom potkali přesně před 120 lety, 4. května 1904. „Dnes se může zdát rok 1904 neuvěřitelně vzdálený. Byla to však doba převratných vynálezů, inovací a technologického pokroku. Rolls-Royce se zrodil do tohoto mimořádně dynamického a kreativního světa a výrazně a aktivně jej utvářel. Když se ohlédneme zpět, setkání pánů Rollse a Royce se zdá téměř předurčené, jejich životní příběhy k tomu nezadržitelně vedly. Ve skutečnosti se odehrálo díky síti náhodných kontaktů a prolínajících se vztahů, bez nichž by ke spolupráci těchto osobností vzhledem k jejich diametrálně odlišnému zázemí a sociálnímu postavení vůbec nedošlo,“ uvedl Andrew Ball, vedoucí oddělení korporátních vztahů a dědictví Rolls-Royce Motor Cars. Společnost si časem vysloužila pověst špičkové firmy, která vyrábí „nejlepší automobil na světě“. Kvůli první světové válce vznikla její výroba leteckých motorů. V roce 1940 začal vývoj tryskových motorů a později jejich výroba. Rolls-Royce si tak časem vybudoval trvalou pověst díky vývoji a výrobě motorů pro vojenská i civilní letadla. Firma byla v roce 1971 zestátněna a nesla poté název Rolls-Royce (1971) Limited. Ve státních rukách zůstala firma až do roku 1987, kdy ji vláda prodala. Poté nesla název Rolls-Royce plc. Tato firma stále vlastní a provozuje svou hlavní činnost, zejména výrobu pohonných jednotek a komponentů pro civilní i vojenské letectví. Výroba automobilů probíhá ve společnosti s názvem Rolls-Royce Motor Cars Ltd., která je od roku 1998 součástí německého koncernu BMW. Automobily začala vyrábět od roku 2003. Goodwoodská továrna, kterou nyní Rolls-Royce používá, se nachází na jihu Anglie v blízkosti města Chichesteru v hrabství Západní Sussex. Zdroj: Wikipedia |
Ukazuje to také, že klienti exkluzivní značky jsou ultraboháči, kteří nemají problém si na svůj vůz počkat. Přesto výrobce od roku 2020 zvýšil prodeje o 17 procent a loni už vyrobil rekordních 6032 limuzín a SUV.
Průměrná cena: půl milionu dolarů
Za poslední čtyři roky navíc ceny těchto aut s ženskou soškou ducha extáze na kapotě rostly o 43 procent z 350 tisíc dolarů až na půl milionu dolarů (11,6 milionu korun).
„Nemusíme nutně růst v objemu výroby. To není náš hlavní cíl. Naše zakázková výroba získává na popularitě. A dramaticky se rozšiřuje, zejména v posledních několika letech,“ vysvětlil prezident Rolls-Royce Motor Cars Americas Martin Fritsches.
K rozšíření továrny dochází prvně od roku 2003, kdy byla postavena na jihu Anglie. Právě o speciální úpravy luxusních vozů je stále větší zájem. Ostatně potvrzují to i italští výrobci luxusních sportovních vozů Lamborghini a Ferrari.
„Jsme omezeni, pokud jde o velikost trhu. Takže musíme z každého auta vytěžit maximum,“ uvedl generální ředitel Lamborghini Stephan Winkelmann pro CNN.
Zákazníci jsou bohatí, ale ne hloupí
Vzestup vozů upravených na zakázku je víceméně důsledkem i nárůstu bohatství ve světě. Dokazuje to také, že přibývá lidí, kteří si takto drahá auta mohou dovolit. Každý prodávaný vůz prošel individualizací Bespoke.
„Zákazník je bohatý, ale není hloupý. Zvýšení ceny si musíte zasloužit,“ doplnil Javier Gonzalez Lastra, investiční partner společnosti Tema ETFs, která provozuje investiční fond luxusního zboží.
VÍCE K TÉMATU:
Zákaz spalovacích motorů v EU oslabuje. Němci začínají otáčet
Novým trendem v autoprůmyslu jsou virtuální továrny. BMW už má digitální dvojče fabriky v Maďarsku
Rolls-Royce ukázal budoucnost vesmírného jaderného pohonu
Kupující aut Rolls-Royce kromě výběru barvy auta, která odpovídá například odstínu oblíbené kravaty zákazníka, často požadují speciální intarzie vestavěných dřevěných doplňků interiéru nebo zakázkové vzory látek. Takové požadavky zvyšují nároky na čas i prostor, vysvětlil Fritsches.
Řemeslo potřebuje čas
Například Rolls-Royce s názvem Phantom Syntopia má speciální duhový lak s různým množstvím skleněných částic. Dříve už byl použit do laku i diamantový prach. Automobilka vyvíjí i vlastní vůni do auta. Takový vůz se vyrábí osmnáct měsíců a stojí přes tři miliony dolarů.
„Toto je jasný příklad, kdy musíte věnovat mnohem více času řemeslné práci,“ dodal manažer. Proto automobilka rozšiřuje své výrobní prostory, aby zákazníci na svůj vůz nečekali několik let.
Rolls Royce táhne i v Česku |
O luxusní britské vozy Rolls-Royce je zájem i v Česku. Počet prodaných nových a ojetých vozů za sedm let fungování českého dealerství přesáhl 300. Dealer značky pro Českou a Slovenskou republiku loni zvýšil prodej nových vozů na českém trhu o 16 procent na 43 aut a celkový prodej v ČR a na Slovensku byl loni nejvyšší v historii prodejce. Nejprodávanějšími modely u nás byly loni SUV Cullinan, Ghost a velký zájem byl i o první elektrický model značky Spectre, který představila v červnu minulého roku. Trvalou poptávku hlásí prodejce u vrcholného modelu Phantom. Letos Rolls-Royce otevře v Praze nový showroom, který buduje na místě toho původního ve Strašnicích. Náklady přesahují jeden milion eur, tedy 25 milionů korun. Půjde o čtvrté prodejní místo značky v novém designovém duchu v Evropě. Dvě jsou dosud v Británii a jedno je v Monaku. |
Rolls-Royce se chlubí i tím, že loni dosáhl výjimečného počtu vůbec poprvé použitých řešení. Mezi ně patří ručně perforovaná kožená sedadla, čalounění stropu s hvězdnou oblohou Starlight Headliner s nebeskými animacemi a trojrozměrnými uměleckými prvky. Anebo také rytiny, zcela nové procesy lakování a přišla vůbec první zakázka s využitím parfému Bespoke.
Elektrický nástup
Firma navíc svoji produkci neustále inovuje. Vloni ukončila výrobu velmi oblíbených modelů Wraith a Dawn a významným okamžikem se stalo zahájení výroby a prodeje modelu Rolls-Royce Spectre. Úplně první dodávky vozu, který se dočkal své premiéry v říjnu 2022, zákazníkům se uskutečnily na podzim.
První plně elektrický Rolls-Royce v historii vzbudil obrovský zájem, a to zejména mezi mladšími klienty. Tato poptávka se promítla do objednávek sahajících až do roku 2025 a tím položila pevný základ pro odvážnou plně elektrickou budoucnost značky.
Firma také loni rozšířila svou síť exkluzivních prodejních míst Private Office: po Dubaji, kde nové zastoupení otevřela v roce 2022, následoval na podzim 2023 salon v Šanghaji. Zároveň Rolls-Royce potvrdil své plány přidat další zastoupení v jihokorejském Soulu a v Severní Americe. Globální síť specializovaných showroomů značky již nyní přináší významný nárůst poptávky po zakázkových úpravách.