Začátek července patří v Česku hudebnímu festivalu Rock for People, na který se sjíždějí tisíce fanoušků nejen od nás.
Desetkrát více jich pak již za měsíc zamíří na pravidelný hudební svátek v německém Wackenu, kam každoročně přijíždějí desetitisíce fanoušků metalové hudby. A právě německý festival se letos zapíše do historie.
Důvodem je originální řešení, kterým pořadatelé hodlají uspokojit žízeň příznivců Alice Coopera, Marilyna Mansona nebo třeba skupiny Megadeth.
A protože jejich uspokojení nespočívá jen v hudbě, nýbrž i v konzumaci piva, vymysleli pořadatelé, že do areálu festivalu přivedou pivo „pivovodem“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Asahi – japonské „ranní slunce“ již svítí nad Plzeňským Prazdrojem
Konec front u stánků
Bezmála sedm kilometrů potrubí výrazně zlepší logistiku pivního zásobování. Díky tomu dokážou pípy u stánků načepovat naráz šest půllitrů za pouhou vteřinu.
Do potrubí se bude pivo dostávat z pojízdných cisteren v okolí areálu, které pojmou až 25 tisíc litrů. Každoročně se na festivalu vytočí na 400 tisíc litrů piva, přičemž v průměru tak vychází na každého posluchače pět litrů.
Jen po srovnání, například Rodinný pivovar Bernard za loňský rok vyprodukoval přes 300 tisíc hektolitrů piva, tedy zhruba 75x více než činí třídenní spotřeba piva na festivalu ve Wackenu.
VIDEO: Výstavba pivovodu ve Wackenu
Zdroj: YouTube.com
„Nebude třeba, aby do areálu zajížděly těžké kamiony s pitím. Pivní potrubí je plně nahradí, navíc bude i šetrnější k prostředí, kde festival probíhá,“ uvedl zakladatel festivalu Holger Hübner. A stánkaři také nebudou muset neustále narážet nové a nové sudy.
Nejen pivo, ale celý systém
Potrubí bude vedeno pod zemí v hloubce kolem 80 cm, přičemž součástí rozvodů piva budou i optická vlákna, elektrické kabely, trubky s pitnou vodou a odpady, díky čemuž nebude docházet ke křížení potrubí s různým obsahem, dodal list Hamburger Morgenpost.
Navíc se díky tomu vytvoří i drenážní systém, který dokáže rychle odvádět vodu, pokud by náhodou festival čelil nepřízni počasí. „Netřeba se však obávat, že bychom dokázali zcela zabránit vzniku bláta,“ dodal s úsměvem Hübner.
Potrubí s pivem povede v 80centimetrové hloubce. Zdroj: Wacken.com
Celková výše investice do pivovodu a doprovodných systémů by měla dosáhnout zhruba jednoho milionu eur.
Německý metalový festival Wacken Open Air, který letos proběhne od 3. do 5. srpna, je největší svého druhu v Evropě, i proto si může takovouto vychytávku dovolit. Předpokládá totiž, že se mu to vrátí. Navíc položené potrubí i infrastruktura najdou využití i v příštích ročnících.
Součástí podzemního systému s pivovodem bude i další zasíťování prostoru metalového festivalu. Zdroj: Wacken.com
Bruggy: Předkové by se divili
Podobný pivovod, který byl podle tamních pivovarníků první na světě, mají od loňska i v pivovaru v Bruggách. Na rozdíl od toho německého není tak dlouhý a slouží zde „pouze“ pro efektivnější distribuci v rámci závodu, aby mohlo být pivo rychleji stáčeno do lahví.
Bruggský pivovod měří něco málo přes tři kilometry a spojuje pivovar Halve Maan v historickém centru města s plnicím závodem na okraji. Díky pivovodu tak může tento více než půlstoletí starý pivovar zůstat v centru města, které je součástí seznamu světového dědictví UNESCO.
VIDEO: Reportáž o pivovodu v Bruggách
Zdroj: YouTube.com
Na rozdíl od Němců Belgičané také museli kopat hlouběji. Jejich 3,3 kilometru dlouhé potrubí vede až v hloubce 34 metrů, mimo jiné i pod historickými kanály. Během hodiny jím dokáže protéct na 4 000 litrů piva, které naplní zhruba 12 tisíc lahví.
Mimochodem, pivovody mají podle serveru Food Feeder i na několika místech v Dánsku. A web Foodbeast.com hlásil již před čtyřmi roky, že Němci postavili pětikilometrový pivovod v Gelsenkirchenu jako součást tamního obřího stadionu. Což lze vztáhnout i na Česko, neboť kilometry potrubí rozvádějí pivo i v pražské O2 areně.
UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!