Mohlo by vás také zajímat
AI v investování: pomůže, ale člověka nenahradí
Martin Keller 2. dubna 2025Mohla by se umělá inteligence (AI) stát revolučním nástrojem, který změní pravidla hry na kapitálových trzích? "Fenomén AI s sebou…
Zlato láme rekordy nad magickou hranicí. Do čeho se vyplatí investovat?
Vladimír Brůna 31. března 2025Cena zlata prolomila v průběhu března magickou hranici 3000 dolarů za unci. I další investice jsou blízko historických maxim. Do…
Za levný benzín v Česku může Rusko
Lukáš Kovanda 21. března 2025V Česku v uplynulém týdnu klesla cena benzinu pod 35 korun za litr, Natural 95 je tak nejlevnější od října…
- ČLÁNEK
Ráj pro kapitalisty a investory: Jihoamerická Guyana se chce stát novým Kuvajtem
Jihoamerická Guyana se stává oblíbenou zemí pro západní investory. Nabízí řadu možností pro investice. Od těžby ropy až po celou řadu infrastrukturních projektů. Místní ekonomika roste ročně o desítky procent a přináší obrovské možnosti na zhodnocení zahraničních investic.

Těžba ropy v Guyaně raketově stoupá a stojí i za ekonomickým vzestupem této jihoamerické země. (Ilustrační foto) Zdroj: Unsplash
„Je to naposledy, co někde uvidíte takový ekonomický vývoj,“ tvrdí hlavní investiční poradce guyanského prezidenta Peter Ramsaroop k hospodářskému růstu malé jihoamerické země v posledních letech.
Místní ekonomika totiž v roce 2022 rostla o neuvěřitelných 64 procent, loni to bylo „jen“ o 42 procent. Navíc miliardy dolarů z těžby ropy chce malá jihoamerická země investovat do dalšího rozvoje hospodářství a láká zahraniční investory.
Za osm let už utratily ropné firmy ExxonMobil s partnery Hess Corporation a China National Offshore Oil Company v pobřežních vodách za průzkum a těžbu ropy přes 50 miliard dolarů.
Guyanské ropné pole Stabroek už nyní produkuje 600 tisíc barelů ropy denně. A do konce roku 2027 se má těžba zvýšit na dvojnásobek.
Do roku 2030 těžit ropu jako Kuvajt
Do konce dekády by Guyana mohla produkovat až dva miliony barelů ropy denně – stejně jako Kuvajt. To by ji řadilo v objemu ropné těžby na jihoamerickém kontinentu hned za Brazílii. „Se současnou trajektorií se Guyana během této dekády stane druhým největším producentem ropy v Jižní Americe,“ pochvaloval si prezident Exxonu v Guyaně Alistair Routledge.
Poradce Ramsaroop láká další těžaře tvrzením, že současný boom těžby černého zlata v zemi, kde žije pouze 740 tisíc obyvatel, už nikde jinde na světě nezažijí. Zároveň vedení bývalé anglické kolonie odmítá kritiku, že těží ve velkém fosilní zdroje a ještě chce rozšířit těžbu. Kritici Guyaně vyčítají, že jde proti proudu v době, kdy západní země usilují o snížení závislosti na „špinavých“ energetických komoditách.
Západ měl celé dekády na to, aby zbohatl
„Rozvinutý svět měl celá desetiletí na to, aby zbohatl. A my mámě zůstat chudí? Náš prezident říká rozhodné ne,“ argumentuje investiční poradce prezidenta Mohameda Irfaana Aliho. Ten stojí v čele země od voleb v roce 2020. Právě jemu je připisována zásluha na zásadním přispění k rozvoji těžby ropy a otevření země západním investicím.
Guyana chce modernizovat celou ekonomiku a hodlá poskytnout lepší životní podmínky svým obyvatelům. Například naráz staví desítku moderních nemocnic „amerického stylu“ a podporuje vysokoškolská stipendia pro mladé lidi.
V hlavním městě Georgetown se pak staví řada nových hotelů. Právě zde na pobřeží Atlantiku vyroste luxusní resort za 350 milionů dolarů, který financují investoři z Kataru. „Může to vypadat chaoticky a některým ekonomům to může připadat jako přehřátí, ale děje se to,“ řekl ke skokovému ekonomickému růstu ministr veřejných prací Deodat Indar.
Ministr: Venezuela nás chce destabilizovat
Vyjádřil se také k územním nárokům sousední Venezuely, jež si nárokuje sporný region Essequibo. Prezident Nicolás Maduro dokonce vypsal ve své zemi referendum, aby Venezuelci hlasovali o tom, zda toto území připojit k Venezuele.
Indar tvrdí, že Maduro chce jejich zemi destabilizovat a odvrátit pozornost od ekonomických problémů vlastní země. Venezuela má přitom podle odhadů největší zásoby ropy na světě, okolo 300 miliard barelů ropy.
Geopolitická výhoda Guyany spočívá hlavně v tom, že je členem britského společenství národů Commonwealth, dodal ministr. I proto se zde západní investoři nebojí investovat, na rozdíl od řady jiných jihoamerických zemí.
Kromě amerických těžařů ExxonMobil a Chevron, dokončuje nové kontrakty na průzkum a těžbu ropy konsorcium firem Petronas, TotalEnergies a Qatar Petroleum.
Routledge z Exxonu upřesnil, že americká firma chce v ropném poli u pobřeží instalovat na 250 vrtů a zvyšovat těžbu ropy. Dosud tu bylo potvrzeno množství 11 miliard barelů ropy. Postavit se má také elektrárna na zemní plyn, který se společně s ropou z podmořských ložisek těží. Podle místní vlády to pomůže zajistit obyvatelům levnější elektřinu.
Nejen ropa
Ramsaroop zdůraznil, že země uvítá zahraniční investory také v zemědělském sektoru. Mezi jeho silné komodity patří především produkce ananasů, kokosových ořechů, kukuřice, kávy nebo sóji. Rovněž rybolov a lov krevet má potenciál přitáhnout zahraniční finance.
Zájemcům slíbil, že založení nové firmy nezabere více než týden. „Guyana je tu pro vás,“ vzkazuje všem, kteří uvažují o investici v malé jihoamerické zemi.