Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
- ANALÝZA
EDF láká Čechy na „jaderný Airbus“. Benefity by přinesl oběma zemím
Společnost EDF navrhuje vytvořit česko-francouzskou průmyslovou alianci, která bude exportovat jadernou energetiku na globální úrovni. Zapojení firem z České republiky do stavby reaktorů v Evropě přinese zemi bilion Kč.
Zásadní dlouhodobý dopad na tuzemskou ekonomiku a zároveň posílení politické a strukturální role České republiky v budování energeticky nezávislé Evropy. To je vize francouzské společnosti EDF, která Česku nabízí participaci na „jaderném Airbusu.“ Tato česko-francouzská průmyslová aliance představuje šanci, jak exportovat jadernou energetiku na globální úrovni.
Vize společnosti EDF je ambiciózní, ale velmi konkrétní. Kromě čtyř bloků EPR1200, které chce EDF postavit v Česku, plánuje v Evropě do roku 2050 dodat až 22 dalších bloků EPR nebo EPR1200. Nutno podotknout, že EDF je jedním ze dvou uchazečů o stavbu nových jaderných reaktorů v Česku, soupeří s jihokorejskou KHNP.
„Tento plán bude nutně vyžadovat účast českého průmyslu. Nejedná se tedy pouze o vztah mezi zákazníkem a dodavatelem, ale o dlouhodobé strategické partnerství. Vedle této integrace českého průmyslu jako strategického dodavatele nejvyšší úrovně v domácích a exportních projektech by navíc EDF s českými partnery vytvořila v Česku středoevropskou inženýrskou platformu pro regionální a mezinárodní projekty. A rovněž regionální tým pro podporu provozu a údržby reaktorů typu EPR,“ popisuje další příležitosti EdF.
Přes bilion korun do roku 2050
Z analýzy EDF vyplývá, že tento scénář by měl české ekonomice do roku 2050 přinést zhruba 40 miliard EUR (asi 1 bilion korun).
Analýza se opírá o konkrétní připravované nebo už probíhající projekty EDF ve Francii (14 reaktorů EPR), ve Spojeném království (4 EPR) a jinde v Evropě včetně Česka. Zohledňuje čerstvé zkušenosti EDF s lokalizací projektu Hinkley Point C, kde britské firmy získaly 64 procent z celkové hodnoty kontraktu.
Zahrnuje také podrobné posouzení kapacit českého jaderného průmyslu ze strany EDF. Předpoklady EDF kalkulují s tím, že by pokrývaly zhruba 65 procent zakázky. Francouzi předpokládají, že v rámci tzv. jaderné renesance budou potřebovat rozšířit svůj dodavatelský řetězec. A české firmy by v tomto směru pro ně byly přínosem.
Podpisy utužující vztahy
Aliance české energetiky zase vyčíslila, že zapojením českého jaderného průmyslu do dostavby Dukovan se navýší HDP v ČR až o 936 miliard korun. „Pro český jaderný průmysl, který je druhým nejsilnějším v Evropě, je ctí být součástí tohoto strategického partnerství. Uděláme vše pro to, abychom vybudovali to, co je pro Evropu očekávané a hlavně potřebné,“ uvedl nedávno v Paříži Josef Perlík, výkonný ředitel Aliance české energetiky.
Stalo se tak při příležitosti podpisu dohody EDF s pěticí tuzemských firem, které zpřesňují rozsah dodávek na případném budoucím projektu. Konkrétně jde o Armatury Group, I&C Energo, Sigma Group, Škoda JS a ZAT.
Oproti celé řadě dosavadních „bezrozměrných“memorand, které české firmy podepsaly s oběma uchazeči, jde o posun. Jde již o konkrétní kontrakty, jež přesněji definují rozsah spolupráce.
„Je tam závazek ze strany partnera, že na daný, exaktně popsaný rozsah bude společnost poptána. Jsou tam také definována pravidla, na základě kterých poptání proběhne. A je tam jednoznačný závazek, že pokud nabídka společnosti bude konkurenceschopná, tak bude preferovaným dodavatelem,“ citoval deník HN Josefa Perlíka.
Kapacity v Česku jsou
Společnost EDF dospěla k opodstatněnému závěru, že český průmysl disponuje průmyslovými, lidskými a technologickými kapacitami. Díky nim může hrát významnou roli nad rámec českého jaderného programu.
KHNP sází na plzeňský Doosan |
Korejská KHNP věří, že úspěchu v tendru pomůže i přítomnost dodavatele turbín a elektrárenských komponent Doosan Enerbility v Plzni. V květnu Jihokorejci oznámili investici ve výši 3 miliard korun do plzeňského závodu. Plánuje sem totiž přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín. „Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě. To přinese více pracovních míst a zařadí Česko na mapu několika málo výrobců na světě,“ prohlásil Seungwoo Sohn, generální ředitel Doosan Enerbility Power Service Business Group. A právě z plzeňské linky by v případě vítězství KHNP mohla sjet pro českou elektrárnu turbínu, což je jedna z hlavních a největších komponent. |
EDF identifikovala v Česku více než 300 potenciálních dodavatelů a 90 firem se předkvalifikoválo pro dodávky na reaktory typu EPR v oblasti strojírenství, elektrotechniky, výroby zařízení, montáže, stavebních prací a služeb.
Silný závazek EDF budovat evropské průmyslové partnerství potvrdil v polovině června Alain Tranzer, výkonný ředitel EDF odpovědný za dodavatelský řetězec a inženýrství, během své cesty po českých průmyslových firmách.
V průběhu své návštěvy se zástupci EDF setkali například se společnostmi Škoda JS, ZAT, Mico, Sigma, Armatury, Vítkovice nebi VF Nuclear.
„Vzhledem k pokročilé povaze českého jaderného programu a vysoké úrovni interoperability mezi českým průmyslem a stávajícím dodavatelským řetězcem EDF by Česká republika i Francie měly velký prospěch z technologického a politického sladění svých jaderných ambicí,“ dodává EDF.
Rozhodne se v červenci?
Dosavadní účet za tendr: 3,5 miliardy korum |
Příprava nového jaderného bloku v Dukovanech dosud energetickou skupinu ČEZ stála kolem 3,5 miliardy korun. Na valné hromadě to uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač. Nový reaktor v Dukovanech by se měl podle současného harmonogramu začít stavět v roce 2029. Hotový by pak měl být v roce 2036. Většina vynaložených peněz na přípravy zatím podle Pleskače šly na fungování dceřiné firmy Dukovany II a jejího týmu odborníků a na výkup pozemků. |
Tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan rozjela energetická skupina ČEZ v březnu 2022 poté, co k tomu dostal souhlas od ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Ostatně to si uvědomuje důležitost tendru i jaderné energetiky, že zřídilo zcela novou sekci v rámci resortu.
„ Jádro je základem naší energetiky a jeho pozice se v příštích letech bude ještě posilovat. Vytvořením nové sekce zajistíme podmínky pro rozvoj jaderné energetiky, který zahrnuje jak výstavbu nových bloků, tak malých a středních jaderných reaktorů,“ řekl ke vzniku sekce jaderné energetiky a nových technologií. ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Do tendru, z něhož stát již na začátku vyřadil firmy z Ruska a Číny, se následně přihlásily francouzská EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse. Loni na podzim všichni tři přihlášení uchazeči podali nabídku s nezávaznou opcí na stavbu dalších reaktorů.
Na začátku letošního roku vláda vyzvala EDF a KHNP k předložení upravených závazných nabídek na stavbu až čtyř reaktorů. Z tendru naopak vypadla firma Westinghouse, která podle kabinetu nesplnila podmínky původního tendru.
EDF a KHNP podaly upravené nabídky na konci dubna. ČEZ je následně analyzoval a společně s vlastním doporučením o preferovaném uchazeči je v polovině června předal vládě. Ta by během července měla rozhodnout o vítězi tendru a následně také o počtu stavěných bloků.