Americká ekonomika v září vytvořila zhruba 254.000 pracovních míst, což je výrazně více, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech pak překvapivě klesla o desetinu procentního bodu na 4,1 procenta. Tato čísla z konce minulého týdne stvrdila to, co ukazovala přicházející data již celý týden – americká konjunktura na konci minulého kvartálu stála na velmi solidních základech.
Neboli, letní panika ohledně rychlého zhoršování na trhu práce se tak jeví ze zpětného pohledu jako přehnaná. Naopak za pár týdnů budeme mít k dispozici údaje o růstu HDP za třetí kvartál. A tato statistika nevyhnutelně povede k přepisování odhadů celoročního růstu směrem vzhůru, možná někam k úrovni 2,7-2,8 procenta.
Když už se ovšem bavíme o revizích amerických odhadů v průběhu tohoto roku, tak je třeba rovněž přiznat, že bylo nutné posunout i prognózované míry nezaměstnanosti. Ta se zřejmě usadí na současné či trochu vyšší úrovni. Podle nás by mohla v prosinci skončit na hodnotě 4,3 procenta (4,4 procenta je pro zajímavost odhad Fedu).
Letos tak dojde k poněkud zvláštní makroekonomické situaci. Americká ekonomika totž šlapala tempem, které bylo nad jejím potenciálem, ale na druhou stranu se viditelně zvýšila míra nezaměstnanosti.
Došlo tak fakticky k porušení jednoho ze základních empirických vztahů makroekonomie – tzv. Okunova zákona. Jak k tomu mohlo dojít?
Viníkem migrace?
Podle našeho názoru musíme vysvětlení hledat v masivní migraci do USA. Ta v posledních dvou až třech letech dramaticky zrychlila. V post-covidových letech přitom neměl hladový trh práce žádný problém absorbovat rychle rostoucí pracovní sílu, která se do USA valí zejména skrze jižní hranici.
Jen pro představu před covidem činila (čistá) migrace do Spojených států něco kolem 1-1,5 milionu lidi ročně. V současnosti se toto číslo pohybuje na úrovni 3 až 3,5 milionu.
Takové množství lidí by nebylo problém zaměstnat v situaci, kdy na jednoho nezaměstnaného připadala dvě volná pracovní místa. V momentě, kdy se tento poměr blíží jedna ku jedné, se začleňování masivně přibývajících nových pracovních sil stává obtížným. Tím spíše, že covidem vystrašení rezidenti se rovněž pozvolně vracejí na trh práce.
V součtu to tedy znamená, že silná migrace letos přispěla k překvapivě silnému neinflačnímu rů