Jak by se měl investor připravit na nadcházející rok 2025? Jak už naznačuje titulek, investoři by měli zůstat velice selektivní v rámci své globální akciové alokace.
Jedním z důvodů je hodnota našeho valuačního ukazatele globálních akciových trhů Z-Score. Ten nyní implikuje významný potenciál poklesu ve výši nejméně 25 procent na úrovni nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World.
Naše Z-Score se přitom vypočítá jako průměr Z-Score čtyř klíčových valuačních ukazatelů:
- P/E (poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii, pozn. red.),
- P/B (poměr mezi cenou akcie a účetní hodnotou firmy, tedy rozdílem mezi celkovými aktivy a cizími zdroji společnosti, pozn. red.) ,
- P/S (poměr ceny akcie k výnosům společnosti, pozn. red.) a
- EV/EBITDA (poměr hodnoty společnosti a zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací), a to na časové řadě od roku 1995.
V tuto chvíli je hodnota tohoto valuačního indikátoru Z-Score +1,6 směrodatné odchylky. To znamená, že globální akciové trhy se zdají být poměrně výrazně nadhodnocené.
Navíc +1,6 směrodatné odchylky také znamená, že pokud by se ocenění globálních akciových trhů v nadcházejícím období vrátilo k průměrným rovnovážným historickým úrovním, činil by potenciál poklesu přibližně 25 procent.
Ještě vyšší potenciál k poklesu?
Finanční trhy však také mají velice silnou historickou tendenci přestřelovat a podstřelovat historické průměrné valuační úrovně. To znamená, že potenciál poklesu by mohl být ještě vyšší.
Toto celkové nadhodnocení globálních akciových trhů bylo způsobeno převážně americkými a technologickými akciemi s velkou tržní kapitalizací. Ostatní segmenty globálních akciových trhů mají totiž výrazně nižší, a tedy mnohem atraktivnější valuace.
Proto v současnosti v rámci naší globální akciové alokace udržujeme neutrální celkovou váhu akcií na úrovni benchmarku neboli srovnávacího indexu. A zároveň se domníváme, že by měli investoři zůstat velice selektivní.
Naše nadvážené akciové segmenty jsou následující:
- rozvíjející se trhy, zejména rozvíjející se Asie a střední a východní Evropa;
- americké akcie s malou tržní kapitalizací;
- britské akcie;
- producenti komodit;
- a hodnotové akcie.
Naopak podvážené máme americké akcie s velkou tržní kapitalizací a růstové akcie.
Dostaví se negativní překvapení?
Valuační experti z poradenské společnosti McKinsey v knižním bestselleru „McKinsey & Company, Valuation – Measuring and Management the Value of Companies“ jasně ukázali, že udržet období velmi vysokého růstu se obvykle ukazuje jako extrémně obtížné, ne-li nemožné. Udržení extrémně vysokého až exponenciálního tempa růstu je totiž v průměru skutečně téměř nepřekonatelnou manažerskou výzvou.
Proto se domníváme, že v průběhu následujícího roku 2025 alespoň některé americké a technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací možná nebudou schopny pokračovat v bezprecedentním růstu tržeb, zisků a cash flow, který je v nyní zaceněn v mimořádně vysokých valuacích.
Pokud by k tomu v průběhu roku 2025 skutečně došlo, dostavila by se v rámci kvartálních výsledkových sezón výrazná negativní překvapení. A to by mohlo zásadním způsobem ochladit současný extrémně býčí sentiment investorů k tomuto segmentu globálních akciových trhů.