Spokojená s inflací už nemusí být jen ČNB, ale jak to tak vypadá i ECB. Nová potvrzená inflační data sice ukazují pokles celkové inflace v eurozóně, ale jádrové indexy vesměs všechny míří pomalu a jistě nahoru.
Ať už se podíváme na inflaci bez potravin, bez energií či další subindexy, drží se tyto sledované ukazatele mírně nad jedničkou a jejich další nárůst je velmi pravděpodobný.
GRAF: Vývoj inflace potravin v Česku
Za posledních 5 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Ceny služeb místo benzinu získávají na síle
Celková inflace se sice vzdálila od dvouprocentního cíle s tím, jak se vyčerpal efekt dražších pohonných hmot, nicméně postupně je v roli inflačního faktoru začnou nahrazovat ceny služeb.
Ostatně už nyní je možné vidět, jak rychle například rostou ceny dovolených nebo hotelových služeb. S ekonomickým růstem přicházejí i inflační tlaky, které sice nejsou zatím nijak extra silné, ale o to stabilnější a dlouhodobější.
Tedy minimálně po dobu, dokud evropská ekonomika opět neupadne do recese a spotřebitelé nezačnou volnočasové aktivity opět omezovat.
Potraviny zdražují rychleji
Vývoj inflace v eurozóně není zajímavý jen z pohledu další politiky ECB, ale i ve srovnání s tím, co se děje se spotřebitelskými cenami v Česku.
Docela kontrastně působí porovnání vývoje cen potravin, které v EMU meziročně zdražují jen o 1,2 procenta, zatímco v Česku jejich ceny rostou o více než pět procent.
Česko je už dokonce zemí s třetím nejrychlejším růstem cen potravin a rozhodně to není jen kvůli rekordním cenám másla, protože ty rostou téměř všude (v Německu dokonce meziročně o 59,6 procent).
GRAF: Vývoj ceny másla a chleba v Česku
Od roku 2015 do současnosti, v korunách.
Zdroj dat: ČSÚ
Růst cen potravin se tak v Česku vlastně utrhl od vývoje v EU a jedním z důvodů může být fakt, že u nás na rozdíl od ostatních zemí rostou velmi rychle ceny chleba, masa a některých dalších významných položek v rámci koše potravin.
Nakonec, rekordní spotřebitelská poptávka v tomto směru rozhodně překážky neklade.
Nezapomínejme na nemovitosti
A nakonec je třeba zmínit ještě jeden ukazatel, který sice není populární tak jako inflace, ale v poslední době o to sledovanější. Jde konkrétně o ceny nemovitostí v EU, které zveřejní Eurostat.
Jen pro připomenutí, v posledním čtvrtletí loňského roku „získala“ ČR zlatou medaili za nejrychleji rostoucí ceny nemovitostí na bydlení. A už brzy uvidíme, jestli se jí toto první místo podařilo udržet i v prvním čtvrtletí letošního roku.
UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!
Dobrý den. Zajímalo by mě, v čem spočívá ten komentář. Jde tu o výčet co zdražilo , ale mimo záhadné věty : „Nakonec, rekordní spotřebitelská poptávka v tomto směru rozhodně překážky neklade.“ To jako jsme začali jíst mnohem víc chleba ?