Silná koruna centrální bance zatím vůbec nevadí
Česká národní banka se svými kroky rozhodla učinit letošní rok zcela přelomovým, když čtyři měsíce po ukončení kurzového závazku zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu. Naposledy tak učinila před více než devíti lety, v únoru 2008, sedm měsíců před začátkem recese.
Aktuální krok ČNB vlastně docela transparentně avizovala, i když s ohledem na rychlé posílení koruny se mohlo zdát, že není kam spěchat.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby ČNB
Za posledních 15 let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Rozhodnutí z tohoto týdne tedy mimo jiné přineslo jasnou zprávu o tom, jak se centrální banka na aktuální vývoj kurzu koruny vlastně dívá.
Posilování je v pořádku
Ze slov guvernéra na tiskové konferenci po zasedání jasně vyplynulo, že posílení koruny o zhruba čtyři procenta považuje ČNB za adekvátní, a tedy ji nijak neznepokojuje.
S ohledem na dřívější slova o jedno- až dvouprocentním posílení je to docela změna, která centrální bance vlastně dost uvolňuje ruce. Politika ECB, respektive úrokový diferenciál proto nemusí být až tak dramaticky významným faktorem při rozhodování ČNB.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru
Za poslední čtyři měsíce
Zdroj: TradingView.com
Centrální banka sice mluví o tom, že počítá s dalším posilováním koruny, ale současně kurz považuje za proinflační riziko, protože tak nějak kalkuluje s uzavíráním korunových pozic zahraničních investorů, které by odchýlilo kurz od její prognózy.
Tajemný kurz
Jaký kurz by si ČNB vlastně přála, respektive jaký alespoň používá ve svých prognózách, se trh nicméně rozhodně nedozvěděl.
A tajemným tento kurz zůstane i nadále, protože se centrální banka zatím takticky nechce vrátit ke zveřejňování trajektorie kurzu tak, jak ji pravidelně zveřejňovala před instalací intervenčního režimu v listopadu 2013.
Svým rozhodnutím ČNB odstartovala proces návratu úrokových sazeb k normálu. Opírá jej o velmi příznivý výhled ekonomiky, v rámci kterého mimo jiné počítá s růstem HDP v letošním roce o 3,6 procenta (v dalších letech o více než tři procenta), s rychlým zvyšováním mezd a zhruba dvouprocentní inflací.
Další růst lze očekávat
Guvernér sice nechtěl být příliš explicitní ohledně dalšího růstu sazeb, ale o to konkrétnější je prognóza, která počítá s tříměsíčním PRIBORem na konci příštího roku na jednom procentu, což by zdaleka neměl být konec.
Rychlé zvyšování sazeb by mělo podle prognózy pokračovat i v roce 2019, kdy by se tato tržní sazba měla v průměru dostat až na dvě procenta.
Což takhle euro za korunu?
Kdyby ty peníze použité na oslabení koruny raději použili na umoření státního dluhu.Hned by měla čr lepší pověst.Napůjčovat umí každý,umění je nepůjčovat a prosperovat.Jenže tihle hochštapleři zadlužují už i nenarozené generace.A když nemají na své milionové platy,tak si půjčí