Ženy, které si udržují postavu i ve vyšším věku, si nemohou být jisté, že se jim vyhne rakovina doposud spojovaná právě s nadváhou. Američtí vědci zveřejnili v odborném časopisu Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics výsledky výzkumu, který prokázal, že ani nižší hmotnost při nezdravé stravě tomuto typu rakoviny u žen nezabrání.
Lékaři sledovali 92 tisíc žen po menopauze po dobu patnácti let a zjistili, že pouhé udržování nízké hmotnosti není dostatečnou prevencí rakoviny, pokud jíte nezdravá, vysoce kalorická jídla.
Podle jejich zjištění se až třetina případů výskytu rakoviny dá ovlivnit správnou skladbou jídelníčku.
Nadváha nenadváha, záleží na jídelníčku
Předchozí studie uváděly, že vyšší míra výskytu rakoviny u těch žen, které si oblíbily řetězce rychlého stravování, pizzu, hranolky, hamburgery nebo sladké, je způsobena především obezitou strávnic.
Nedávno tým amerických vědců vedených profesorkou Cynthií Thomsonovou z University of Arizona zveřejnil překvapivá data. Z nich vyplývá, že ženy netrpící nadváhou, které však jedí stejně nezdravá jídla jako lidé trpící obezitou, mají o deset procent vyšší výskyt rakoviny „související s obezitou“.
VÍCE K TÉMATU ZDRAVÉHO ŽIVOTA:
Proč naše oči ještě jedí, když žaludek už nemůže?
Proč máme stále hlad? Zde je 11 možných vysvětlení
Kolik stojí jeden den bez bolesti? Podle ekonomů až 145 dolarů
Do této skupiny jsou řazeny rakovina prsu, tlustého střeva, dělohy, jícnu, slinivky břišní, ledvin, jater, žlučníku, vaječníků i štítné žlázy.
„Prokázaný účinek u žen s normální hmotností v souvislosti s rizikem rakoviny související s obezitou je nový a v rozporu s naší hypotézou,“ vysvětlila Thomsonová, kterou citoval server Sciencedaily.com.
„Toto zjištění naznačuje, že samotné udržování tělesné hmotnosti (v normálu) nemusí chránit před rakovinou související s obezitou,“ dodala vedoucí týmu.
Nejen ženy
Pokud si tedy lidé udržují normální body mass index (BMI), ale stejně jedí vysoce kalorická jídla, mohou mít stejné problémy jako obézní lidé.
I když se studie věnovala ženám po menopauze, rizikový faktor pro vyšší výskyt rakoviny po konzumaci vysoce kalorických jídel může platit i pro muže nebo obecně lidi mladší generace. K tomu ale musí být uskutečněny další studie.
Na studii profesorky Thomsonové se podílelo 92 295 žen ve věku 50 až 79 let, jež byly sledovány v průměru po dobu 14,6 roku. Celkem onemocnělo rakovinou 9 565 žen, nejvíce z nich mělo diagnostikovánu rakovinu prsu (5 565 případů). Na dalším místě byla rakovina tlustého střeva (1 639 případů).
Čeká vás jen to, co jíte
Nejdůležitější na výzkumu je fakt, že konzumaci vysokokalorických jídel (tzv. DED – dietery energy density) mohou lidé ovlivnit.
Podle posledních výzkumů až třetina všech případů rakoviny je spojená s tím, co člověk během života sní.
„Změny ve výživě, které se zaměří na DED a další preventivní přístupy, jež souvisí s rakovinou spojenou s obezitou, mohou snížit případy rakoviny u žen po menopauze,“ zdůraznila Thomsonová.
Lidé by měli kromě pohybu zvolit správné složení jídelníčku. Zejména důležitý je podle odborníků na zdravou stravu přísun zeleniny, ovoce a vlákniny.
Alternativní léčba rakoviny snižuje dožití
V tomto kontextu lze zmínit i další studii, jež zdůrazňuje dodržování profesionální léčby, pokud je u člověka diagnostikována rakovina. Část pacientů se totiž upíná k alternativním způsobům léčby (mezi ně patřil i zakladatel společnosti Apple Steve Jobs, který v roce 2011 zemřel na rakovinu slinivky břišní) a přitom ignoruje medicínské postupy.
Studii provedli lékaři na Yale University. „Nyní máme důkazy, které naznačují, že alternativní léčba místo lékařské terapie má za následek dřívější úmrtí,“ řekl k tomu vedoucí studie, onkolog a radiolog Skyler Johnson. Doufá, že se tato informace dostane k co největšímu počtu pacientů.
Jako alternativní léčba je nejčastěji uváděna homeopatie, bylinky nebo různé diety, konvenčními metodami jsou chirurgické zákroky, ozařování, chemoterapie a hormonální léčba.
Celkem 78 procent lidí, kteří se léčí konvenčně, přežije prvních pět let od diagnózy nemoci. U pacientů, již vyhledají alternativní přístup, je procento dožití pěti let 55 procent, tedy o 23 procentních bodů méně.
U rakoviny prsu je dokonce téměř šestkrát vyšší šance, že přežijete prvních pět let nemoci, když se budete léčit konvenčními způsoby. U rakoviny plic je pak šance na přežití prvních pěti let dvakrát vyšší.
Článek, který byl redakčně upraven, původně vyšel na serveru Euro.cz, s nímž Peak.cz spolupracuje.
No, NEVÍM. Moje mamka je po operaci žlučníku (ve 33 letech), poté nastaly problémy se slinivkou a celý život dodržovala žlučníkářskou dietu, protože na ni byla už zvyklá a těsne po 50i letech věku ji diagnostikovali rakovinu tlustého střeva. Část střev ji odebrali (nebyl potřeba vývod), chemoterapii „dala“ pouze jednu! Po 3 letech odoepovali i metastáze někde v břiše – to už si nepamatuji odkud. Nikdy, krom třech těhotenství, neměla ani nadváhu a přesto ji to potkalo. Naštěstí stále žije a dnes jí je 71 let.
Přítel byl štíhlý, ale jedl léta špatné věci. Ten těm testům amerických vědců „odpovídá“. Bohužel, byla po operaci žlučníku komplikace se žlučovody a pozdní diagnostikovaná rakoviny slinivky. Se svým oblíbencem Steve Jobsnem si „hrají s jabkama“ na jiném světe…
Podle mého je to případ od případu.