Mohlo by vás také zajímat
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
- KOMENTÁŘ
Deset let od vypuknutí globální finanční krize. Jaké byly počátky?
SERIÁL 1. DÍL: Letos si připomeneme desetiletí od chvíle, kdy vypukla obří finanční krize, která se projevila na celém světě. V pravidelném seriálu se podíváme na nejdůležitější okamžiky a konsekvence, které tato krize přinesla.
Od srpna roku 2007 musela většina vyspělých států světa čelit výrazné finanční nestabilitě. Potíže na americkém trhu druhořadých hypoték se přenesly do krize likvidity na mezibankovních peněžních trzích v Evropě.
Na počátku roku 2008 tyto problémy přerostly v rozsáhlou úvěrovou krizi a v září téhož roku se začala objevovat rizika systémové finanční krize.
První problém u „medvědů“
První spekulace o existenci hypoteční krize se začaly objevovat 7. června 2007, kdy pátá největší americká investiční banka Bear Stearns nejprve ohlásila problémy svých investičních fondů.
A 31. července 2007 následně zlikvidovala dva své hedgeové fondy, konkrétně High-Grade Fund, který ztratil 91 procent ze své hodnoty, a Enhanced Leverage Fund, jehož hodnota klesla téměř na nulu.
Americké federální rezervní banky poskytly investiční bance Bear Stearns dodatečnou likviditu. Tato nestandardní akce byla provedena poté, co klienti Bear Stearns v panice vybrali z banky během dvou dnů přibližně 17 miliard dolarů.
Problémy následně dolehly i na francouzskou největší banku BNP Paribas, která v srpnu 2007 zastavila vyplácení ze svých tří investičních fondů, a American Home Mortgage Investment Corporation, jeden z největších nezávislých poskytovatelů úvěrů na bydlení v USA, požádala americkou vládu o ochranu před bankrotem.
Dne 14. září 2007 oznámila Bank of England, centrální banka Velké Británie, že své páté největší hypoteční bance Northern Rock poskytne finanční podporu k zajištění její likvidity. Ta se dostala do problémů s likviditou, jelikož byla závislá na krátkodobém financování a své investice soustředila převážně do rizikových aktiv.
Panika až od září 2008
Ohlášení finanční pomoci Northern Rock ovšem u veřejnosti vyvolalo paniku a Velká Británie tak zažila první klasický run na banku od roku 1866. Dne 22. února 2008 byla tato banka znárodněna a 17. listopadu 2011 došlo k jejímu odkupu bankou Virgin Money.
Panika na finančních trzích však naplno propukla až v září 2008, kdy zkrachovala investiční banka Lehman Brothers, došlo k odprodeji největší investiční banky Merill Lynch, Federální rezervní banka New York byla nucena poskytnout pojišťovně AIG půjčku ve výši 85 miliard dolarů a Fannie Mae a Freddie Mac byly převzaty státem. Záchranu AIG zdůvodnil Fed vysvětlením, že jde o natolik systémově důležitou pojišťovnu, že si americká vláda nemůže dovolit ji nechat vypadnout z finančního sektoru (ono tolik proklamované heslo „too big to fall“, pozn. red.).
Pravdou zůstává, že AIG pojistila mnoho cenných papírů, obligací a hypotečních listů, které byly v držení zahraničních investorů. Případný krach AIG by tak znamenal výrazný pokles hodnoty těchto cenných papírů a ještě větší rozvrat světových finančních trhů.
Z šesti velikánů zbyli dva
Z šesti investičních bank na Wall Street – Bear Stearns, JPMorgan, Morgan Stanley, Merrill Lynch, Lehman Brothers a Goldman Sachs – zbyly jen dvě, a to Goldman Sachs a Morgan Stanley.
JPMorgan, která jako jediná provozovala i komerční bankovnictví, odkoupila zkrachovalou Bear Stearns. Lehman Brothers zkrachovala a její aktivity se rozdělily mezi více bank.
Morgan Stanley a Goldman Sachs změnily své statuty na bankovní holdingy podléhající bankovnímu dohledu Fedu.
Nepřehledný trh se sekuritizovanými produkty vytvořil prostředí, v němž bylo obtížné rozlišit, která banka je držitelem toxických aktiv a která má své bilance čisté. V takto rizikovém prostředí nastala situace, jež by se dala označit za krizi důvěry mezi finančními institucemi.
Globalizace „zabrala“
Mezibankovní trh, na kterém si obvykle finanční instituce opatřují potřebnou likviditu, zamrzl. Velice rychle se tak ukázalo, že finanční krize nezůstane pouze lokálním problémem USA.
Ze všech koutů světa se začaly ozývat zprávy o problémech fondů a krachujících bankách. Finanční krize se kvůli globalizovaným a navzájem provázaným trhům velice rychle přelévala z jedné země do druhé.
Finanční důsledky byly značné, ale mezi jednotlivými zeměmi se lišily. Některé státy i mezinárodní instituce se rozhodly na krizi reagovat obrovskými injekcemi likvidity do svých finančních systémů ve snaze obnovit chod mezibankovního trhu.
Finanční krize se však po čase stala krizí ekonomickou.
V příštím díle se blíže podíváme na příčiny finanční krize, které si podrobněji rozebereme.