Mohlo by vás také zajímat
Skotové chtějí nezávislost a zároveň být v EU. Mají ropu i plyn
František Novák 9. listopadu 2022Skotská premiérka Nicola Sturgeonová zvyšuje tlak na Londýn a plánuje uspořádat nové referendum o nezávislosti Skotska. Země je přitom největším…
Geopolitické vlivy mohou ze to, že dluhopisové trhy zůstávají pod tlakem
Jan Bureš, Dominik Rusinko 17. října 2022Vysoké výnosy na dluhopisových trzích ve Velké Británii i USA v kombinaci se strachem z inflace se nelíbí ani akciovým…
Britské jaderné bolení hlavy. Likvidace odpadu a starých elektráren za 260 miliard liber
František Novák 3. října 2022Spojené království vyrábí elektřinu z jádra už od roku 1956. Ačkoliv plánuje stavbu nových jaderných zdrojů, musí se zároveň vyrovnat…
- KOMENTÁŘ
Ovlivní brexit královské peníze? Jak jsou na tom finance Alžběty II. a spol.
Majetek britské královny Alžběty II. je podle odhadů zhruba 350 milionů liber. A další miliony mají na kontě členové královské rodiny. Nutno ale podotknout, že ta má i nemalé výdaje. Jak jsou tedy na tom královské finance?
Mohly to být pompézní a úchvatné záběry některé z planet světa Star Wars. Ale královna Alžběta II. řekla ne. Respektive společnost spravující majetek královské rodiny (Crown Estate, pozn. red.) odmítla poptávku filmařů ze studia Disney, aby mohli natáčet v parku Great Windsor poblíž Londýna.
Park o rozloze 5 000 akrů přitom v minulosti posloužil filmařům snímků Čarovný les, Piráti z Karibiku nebo Harry Potter a Relikvie smrti. „Natáčení Star Wars by bylo obrovské a riziko ohrožení parku by tak bylo příliš velké. Tak specifické místo, které filmaře zajímalo, by nedokázalo pojmout takové obrovské množství lidí,“ uvedl pro BBC Nick Day, který ve společnosti šéfuje komerčním projektům.
„Star Wars bylo nemožné do Windsoru zasadit,“ dodal s tím, že filmaře odmítá v osmi žádostech z deseti. „Nezáleží na výši rozpočtu filmu ani na příjmu pro královskou rodinu, prioritou je park,“ citoval jeho vyjádření server Townandcountrymag.com.
Kdo platí Alžbětu II. a spol.?
Kdo tedy vlastně financuje královskou rodinu? Platí královská rodina daně, a pokud ne, proč?
Mnoho lidí si myslí, že královská rodina je financována nějakými tajnými zdroji, které nejsou veřejně dohledatelné. Opak je ovšem pravdou. Každý rok jsou zveřejňovány výdaje, rozepsané téměř do poslední libry spolu s popisem, na co a jak byly finanční prostředky vynaloženy. Není divu, když rozpočet britské monarchie na její chod činí kolem 300 milionů liber ročně.
Financování královské rodiny je tak velmi transparentní a ta se tak musí snažit, aby prostředky utracené z veřejného rozpočtu byly použity co možná nejefektivněji. Na druhou stranu je třeba podotknout, že rozsáhlý majetek a nemovitosti – včetně třeba parku Great Windsor – generují výnosy pro Crown Estate, které přecházejí do státní kasy.
Královna Alžběta II.
V podstatě existují tři zdroje, ze kterých je královská rodina financována: Suverénní fond (Sovereign Grant), Osobní peněženka (Privy Purse) a osobní účty královské rodiny, na nichž soustředí své jmění.
1. V Suverénním fondu jsou soustředěny finanční prostředky ze státního rozpočtu, které královská rodina využívá na financování svých královských povinností, údržbu paláců včetně Buckinghamského paláce a Kensingtonského paláce nebo výplaty královských zaměstnanců.
Na druhou stranu státní kasa získává již zmíněné výnosy od Crown Estate, což je hlavně rozsáhlý soubor různých nemovitostí a pozemků. Z výnosů Crown Estate pak královna dostává 15procentní ekvivalent výnosu, který Crown Estate získala za předchozí dva roky.
2. Fond Soukromé peněženky v sobě soustřeďuje příjmy z Lancasterského vévodství, které královská rodina vlastní již stovky let. Jedná se o příjmy z půdy, nemovitostí a majetků, jež vlastní ve jménu koruny.
Stejně jako u Suverénního fondu, i prostředky z tohoto fondu jsou využívány na zaplacení výdajů spojených s královskými povinnostmi, nicméně jinými, než přísluší Suverénnímu fondu – především s výdaji ostatních členů královské rodiny.
3. Z Osobního účtu královské rodiny jsou hrazeny jakékoliv její soukromé požitky a cesty. Je na nich soustředěn jejich osobní majetek, mimo jiné i zámky Balmoral či Sandringham, umění, drahokamy nebo sbírka známek, kterou rodina zdědila po Jiřím V., a její investiční portfolia.
Všechny ostatní nemovitosti, půda a majetky spravuje královská rodina ve jménu koruny a jako takové patří státu.
A ač to mnozí nevědí, od roku 1992 královniny příjmy, stejně jako příjmy z kapitálového majetku dobrovolně podléhají dani z příjmu. V roce 2010 se navíc královna Alžběta II. vzdala svrchovaného práva spravovat finanční záležitosti Buckinghamského paláce ve prospěch vlády.
Memorandum, které tehdy podepsala, udělilo ministrům ústavní práva převzít přímou správu královnina jmění v případě, že se neshodnou na způsobu, jak budou dotace vynaloženy. Zároveň tak došlo k oslabení postavení královské rodiny při jednání s vládou o zvýšení financování jejích nákladů.
Princ z Walesu
Výdaje prince z Walesu, kterým je v současné době nejstarší syn Alžběty II. Charles, nejsou financovány ze stejných zdrojů jako výdaje královny. Hrazeny jsou z fondu vévodů z Cornwallu, stejně jako výdaje Charlesových synů Williama a Harryho. Tento fond je přitom jeden z nejstarších a největších, co se soustředěného majetku týče.
Náleží do něho zhruba 54 500 hektarů půdy ve 23 zemích světa. Z fondu jsou placeny zejména výdaje spojené s královskými povinnostmi, charitativní činností a soukromé náklady.
Přestože je fond osvobozen od daně z příjmu, platí princ z Walesu dobrovolně dan z příjmu s nejvyšší sazbou.
Příjmy a výdaje královské rodiny
Jak už bylo řečeno, podle statistik vyjde chod britské monarchie na zhruba 300 milionů liber ročně. Některé výdaje jsou sice financovány z královského osobního účtu, ale za rok 2016 bylo například 48 milionů dolarů z veřejného rozpočtu.
Z veřejného rozpočtu jde do Suverénního fondu 15 procent průměrného příjmu z majetku koruny za poslední dva roky. To znamená, že v roce 2013 byl například příjem z královského majetku 267 milionů liber; do Suverénního fondu tak odešlo 15 procent z této částky, což je zhruba 40 milionů liber.
Letos v březnu však britský parlament odhlasoval, že se tento podíl pro příštích deset let zvýší na 25 procent. Důvod je však prozaický – potřeba zaplatit náklady na opravu Buckinghamského paláce.
Jak uvedl server Business Insider, od roku 2015 do roku 2016 vygeneroval fond tzv. Soukromé peněženky výnosy ve výši 17,8 milionu liber. K tomu se odhaduje, že na soukromých účtech královny leží přibližně 340 milionů liber, které generuje její soukromý majetek.
Přestože se jedná o rozsáhlý majetek, královna rozhodně nepatří mezi nejbohatší britské občany. V roce 2016 odhadoval časopis Forbes, že výše jejího majetku je zhruba 415 milionů liber. V témže roce byla královna Alžběta II. tímto magazínem zařazena na 29. místo nejmocnějších žen světa.
Fond vévodů z Cornwallu, který platí výdaje za prince Charlese, Harryho, Williama, Kate a královské děti George a Charlottu, vydělal mezi lety 2015–2016 skoro 34 milionů liber. Z těchto příjmů jsou financovány výdaje těchto princů, vévodů a princezen.
I když jsou výdaje a příjmy královské rodiny transparentní a měla by se snažit finančními prostředky šetřit, tisku neunikly některé pikantnosti ohledně jejích výdajů.
Například Princ Andrew v roce 2016 utratil 14 692 liber za letenku na víkendový golf, princ Edward si nechal proplatit zpáteční letenku do Sofie za 47 000 liber a samotný princ Charles pak pobouřil veřejnost, když za návštěvu pohřbu Nelsona Mandely utratil neuvěřitelných 246 160 liber.
Kolik Británii stojí královské děti?
Životní náklady královské rodiny jsou hrazeny z rozpočtu fondu vévodů z Cambridge. Před pár týdny pak obletěla celý svět zpráva, že ve věku čtyř let nastupuje do školy malý princ George, syn prince Williama a jeho manželky Kate. Jedná se sice o předpřípravku, ale i ta britskou veřejnost něco stojí.
Princ George byl zapsán do prestižní školy Thomas´s Battersea, kde stojí školné zhruba 17 604 liber ročně. Tato částka se po třech letech navštěvování školy dokonce ještě zvyšuje. Pokud by princ George na této škole vydržel až do 8. ročníku, kdy mu bude 13 let, celkový účet za školné by se vyšplhal na 172 116 liber.
Předpokládá se, že ve 13 letech přestoupí princ George na výběrovou školu Eton, kde studovali jeho otec William i strýc princ Harry. Školné na této škole vyjde na 12 910 liber za semestr, což dělá finální účet skoro 40 000 liber ročně. Celkové školné za působení na Etonu by se tak vyšplhal na neuvěřitelných 360 000 liber.
Na počátku roku 2017 byl uveřejněn report ministerstva školství, ve kterém se uvádí průměrné náklady na studenty v Británii. Průměrné výdaje jsou na úrovni 37 miliard liber, což činí zhruba 4 900 liber na studenty základních škol a 6 300 liber na studenty středních škol. Dohromady jsou tak v Británii výdaje na průměrného studenta mezi 4–16 roky věku zhruba 11 200 liber. Vzdělání prince George, potažmo jeho sourozenců (Kate s Williamem čekají již třetího potomka, pozn. red.) bude stát 32násobek.
Otazník jménem brexit
Je však třeba se zamyslet nad tím, zda se na královských financích nějak projeví brexit. Postoj Alžběty II. a spol. k otázce odchodu Spojeného království je neutrální, což je na jednu stranu pochopitelné.
Královská rodina zůstává pro britské občany jakousi kotvou a bodem stability uprostřed otazníků, které logicky brexit u občanů vyvolává. Nemluvě o tom, že se množí i obavy, co bude, až 91letá Alběta II. zemře (zatím se stále těší pevnému zdraví, ale věk nelze zastavit).
Brexit se však samozřejmě projeví i na královských financích. Jedním důvodem bude výpadek evropských unijních dotací, které berou farmy na královských pozemcích.
Podle deníku Sunday Telegraph jen farmy poblíž zámku Sandringham dostávají na dotacích skoro 700 tisíc liber ročně, farmy v okolí hradu Windsor pak zhruba 300 tisíc liber. A to je příklad jen těch největších, o dotace přijdou i další, menší farmy. Celkem by roční ztráta na eurodotacích „zcela jistě“ překročila milion liber.
V přeneseném důsledku podobně „zcela jistě“ ovlivní i výnosy z těchto farem, které plynou do státní kasy (dopad na královnu bude de facto jen 15procentní).