Mohlo by vás také zajímat
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20. ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Souhrn událostí 41. týdne aneb co vám možná uniklo
Kam letí bitcoin, proč je pro Česko důležitá Praha, kdo letos dostal Nobelovu cenu za ekonomii, jak jsou na tom čeští dolaroví milionáři, jaký zákon chystá Donald Trump, jak dopadly solární arbitráže nebo jaký osud čeká ODK? Na Peak.cz přinášíme to nejzajímavější ze světa byznysu. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
prezident Miloš Zeman a šéf ANO Andrej Babiš opět rozhýbali české mediální vody. První z nich svým výrokem při jednání v Radě Evropy o tom, že ruská anexe Krymu je „fait accompli“, tedy uzavřená záležitost, a že by vztahy obou zemí mohla urovnat kompenzace ve prospěch Ukrajiny. Kromě „potlesku“ ze strany Ruska sklidil Zeman kritiku ze všech stran. To Andrej Babiš má týden před volbami jiné problémy. Zaprvé mu přišlo obvinění od policie kvůli zneužití dotace na Čapí hnízdo. A k tomu ještě slovenský ústavní soud zrušil verdikty soudů, že Babiš je ve svazcích StB veden neoprávněně. Sice mu předvolební preference mírně klesly, ale stále zůstává na pozici favorita. Uvidíme tedy za týden, až začnou padat lístky do volebních uren.
Libor Akrman
Šéfredaktor Peak.cz
Od politiky ale pojďme k byznysu.
Bez Prahy je Česko chudý venkov. Kdyby Česko „přišlo“ o Prahu, klesl by v zemi HDP na obyvatele o 14,2 %, vyplývá ze studie Institutu německého hospodářství. Ještě výrazněji by se ztráta hlavního města podepsala na HDP na obyvatele v Řecku (–19,8 %), na Slovensku (–18,9 %) nebo ve Francii (–14,8 %). Česko je v tomto ohledu na 4. místě. Zcela opačná je situace v Německu, kde by se bez Berlína HDP na obyvatele dokonce zvýšil, a to o 0,2 %.
Teplé a ještě teplejší místo ve státní správě. Na platy státních má jít v příštím roce ze státního rozpočtu o 24,4 mld. Kč více než letos. Průměrný měsíční plat zaměstnance státu by tak měl proti letošku stoupnout o 3 817 Kč na 32 679 korun hrubého. Počítá s tím návrh státního rozpočtu na příští rok. Stát plánuje, že v příštím roce vybere na daních do státního rozpočtu 772,3 mld. Kč, což je oproti letošnímu schválenému rozpočtu o 57,3 mld. Kč více. Největší podíl má tvořit DPH, která má do státní kasy přinést téměř 281 mld. Kč.
Inflaci táhnou ceny potravin. Spotřebitelské ceny v září meziročně stouply o 2,7 %, v srpnu se zvýšily o 2,5 %. Tahounem růstu cen zůstávají potraviny. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 %, na čemž se podepsala levnější dovolená na konci letní sezóny. Oznámil ČSÚ. Růst nad 2 % podle anylytiků otevírá ČNB prostor pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb.
GRAF: Meziroční míra inflace v ČR (v %)
Zdroj: Tradingeconomics.com, ČSÚ
And Oscar goes to… Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Richard Thaler, jenž se věnuje psychologii lidského chování v ekonomice. Thaler se ve svém výzkumu zabývá důsledky omezené racionality, sociálních preferencí a nedostatku kontroly sebe sama ve vztahu k rozhodovacímu procesu a k ekonomickému rozhodování jako takovému. Ukázal, jak lidské chování systematicky ovlivňuje jednotlivá rozhodnutí i výsledek dění na trzích.
Češi jsou věrní značce Škoda. Škoda Auto letos očekává zvýšení prodejů v ČR o sedm až devět procent na rekordních 88 000 až 90 000 aut. Celý trh by měl vzrůst o šest až osm procent na 275 000 až 280 000 vozů, což je dosud rovněž nejvíce. Nejprodávanější byl do září model Octavia (20 484), následují Fabia (16 495) a Rapid (8 900). Příští týden (18.10.) se začne v Česku prodávat nový model Karoq, na který má Škoda už přes 3 000 předobjednávek. Letos automobilka vyrobí zhruba 20 000 kusů nového SUV, příští rok to bude už 100 000.
V kauze Čapí hnízdo padla obvinění. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek byli obviněni v souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu farmy Čapí hnízdo. Oba politici vinu popírají. Babiš už proti obvinění podal stížnost.
Exekuce straší a Češi platí. Češi jsou ve splácení svých závazků druzí nejlepší v EU hned po Německu. Za posledních deset let si v žebříčku splácení výrazně polepšili. V roce 2007 splácely tuzemské domácnosti hůř než Estonci, Dánové, Nizozemci, Lucemburčané a Rakušané. S odkazem na statistiky Eurostatu to uvedlo sdružení Solus.
Pro auto do e-shopu. Automobilka Volkswagen omezí distribuční síť a zavede internetový prodej. Firma tak reaguje na změnu spotřebitelského chování v digitálním věku. Agentuře Reuters to řekl člen představenstva značky VW zodpovědný za prodej a marketing Jürgen Stackmann.
A pak že nerostou… Loni se počet dolarových milionářů zvýšil o 9,5 % na rekordních 25 400. Jejich počet v Česku roste rychleji, než je celosvětový průměr (7,5 %), vyplývá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou zveřejnila společnost Capgemini.
Kdo hledá, ten najde. Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,8 % ze srpnových 4 %. Uchazečů o práci bylo 284 915, což je nejnižší počet od května 1998. Meziročně se nezaměstnanost snížila o 1,4 p. b., vyplývá z údajů zveřejněných Úřadem práce ČR.
GRAF: Míra nezaměsnanosti v ČR (v %)
Zdroj: Tradingeconomics.com, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Švédský design kam se podíváš. Tržby obchodů IKEA po celém světě v loňském fiskálním roce stouply o 5 % na 38,3 mld. eur (asi 991 mld. Kč). Na konci srpna měla firma ve 49 zemích 403 obchodů. Ve fiskálním roce 2018 chce IKEA otevřít 22 nových obchodů. Plán zahrnuje i nové trhy v Indii a Lotyšsku. Dlouhodobě se firma hodlá zaměřit zvláště na jihovýchodní Asii a Jižní Ameriku. Přednostně chce vstoupit na trhy v Chile, Kolumbii, Mexiku, v Peru, ve Vietnamu a na Filipíny.
Cukr a bič Donalda „Caesara“ Trumpa. Americké úřady budou postihovat firmy, které přesunou výrobu ze Spojených států do zahraničí. Za zachování pracovních míst v USA naopak dostanou finanční podporu. Počítá s tím návrh zákona, který připravil americký prezident Donald Trump. O svých plánech hovořil s magazínem Forbes.
R2G má 88,49 % akcií textilky Pegas Nonwovens. Investiční fond R2G Rohan Czech, který nepřímo vlastní rodinná nadace Oldřicha Šlemra a podnikatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš, ovládl výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Po vypořádání drží 88,49 % akcií společnosti. Její vývoj se chystá kormidlovat odlišným směrem než současné vedení. Výplata dividend se má utlumit, případně pozastavit a místo organického rozvoje plánuje fond spíše rozvoj pomocí akvizic.
Apple si najme filmového hitmakera. Společnost Apple se v rámci snahy o expanzi do televizního vysílání spojí s režisérem Stevenem Spielbergem. Výrobce iPhonů chce vrátit na obrazovky 30 let starý Spielbergův seriál Neuvěřitelné příběhy. Doufá, že tak získá předplatitele pro svou internetovou filmovou nabídku a postaví se konkurenci digitálních sítí firem Netflix, Amazon, Hulu a HBO, napsala agentura AP.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Budoucnost televizní zábavy čeká nadvládu Netflixu a Facebooku
Fake news zahýbala akciemi Applu. Internetový gigant Google kupuje technologickou společnost Apple. Zaplatí za ni 9 mld. USD objevilo se v úterý mezi horkými zprávami agentury Dow Jones. Než si investoři uvědomili, že jde o „fake news“, posílily akcie Applu na 158 USD. Nešlo o hackerský útok. Zpráva byla vytvořena v rámci testování nových funkcí zpravodajství agentury Dow Jones a zveřejněna byla omylem.
Alibaba dá miliardy na výzkum AI. Čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding investuje v příštích 3 letech do výzkumu a vývoje 15 mld. USD (asi 328 mld. Kč). Firma mimo jiné hodlá otevřít v Číně a v zahraničí výzkumné laboratoře zaměřené na umělou inteligenci a bezpečnostní technologie.
Lufthansa koupí velkou část Air Berlin. Největší německá letecká společnost Lufthansa měla ve čtvrtek podepsat dohodu o koupi velké části insolventních aerolinek Air Berlin. Oznámil generální ředitel Lufthansy Carsten Spohr. Lufthansa by měla od Air Berlinu převzít 81 letadel a 3000 zaměstnanců výměnou za investici 1,5 mld. eur (asi 38,9 mld. Kč).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Letecká brána Česka: jak hospodaří pražské Letiště Václava Havla?
Solární daň nebyla protiústavní. Česká republika nemusí vyplácet třem německým investorům a firmě JSW Solar 500 mil. Kč jako škodu a ušlý zisk za zavedení solární daně, rozhodl arbitrážní soud v Ženevě. Provozovatelé elektráren zavedení odvodů kritizovali jako nečekaný a protiústavní zásah do svých podnikatelských záměrů. Arbitrážní tribunál dal za pravdu České republice. Potvrdil, že garantovaná návratnost investic do solárních elektráren je stále zachována a žaloby jsou tudíž nedůvodné, uvedlo Ministerstvo financí. Ministerstvo předpokládá stejný výsledek u dalších obdobných šesti žalob o více než 3,5 mld. Kč.
Rosněfť povolí Číně kohouty. Ruská státní ropná společnost Rosněfť plánuje podle zdrojů agentury Reuters výrazně navýšit dodávky ropy do Číny přes Kazachstán. Mohlo by jít až o 18 mil. tun ročně. Letos tímto směrem do Číny dodá jen asi 10 mil. tun. V době, kdy Rusko snížilo těžbu, aby podpořilo globální růst cen suroviny, by to mohlo znamenat snížení exportu do Evropy. Největší ruský producent ropy zároveň koupil 30% podíl v plynovém poli Zohr ve Středozemním moři. Italské společnosti Eni za podíl zaplatil 1,13 mld. USD (asi 28,4 mld. Kč).
Bitcoin poprvé nad hranicí 5000 USD. Hodnota kybernetické měny bitcoin ve čtvrtek poprvé překročila hranici 5000 USD. Od začátku letošního roku se měna více než zpětinásobila, uvedla agentura Reuters.
Přehřáté Česko. České hospodářství se podle člena vedení ČNB Vojtěcha Bendy mírně přehřívá. Úrokové sazby mohou proto růst rychleji, než se dosud předpokládalo. Vyšší sazby by měly být reakcí na růst mezd a přinést tzdražení hypoték, úvěrů a další posílení koruny. Vyplývá z rozhovoru, který Benda poskytl Hospodářským novinám. Hospodářství by podle něj prospělo zvýšení klíčové úrokové sazby o 50 až 75 bazických bodů ještě letos.
Soud schválil reorganizaci OKD. Krajský soud v Ostravě reorganizační plán těžební společnosti OKD. Ten počítá s tím, že doly a provozní majetek budou vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, kterou ovládá státní podnik Prisko.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Viktor „čistič“ aneb kdo je firma Prisko zachraňující OKD
Rok od bankrotu OKD. Účet za něj přesáhne půl miliardy korun
Když se dva perou…Americký výrobce čipů Qualcomm se žalobou snaží zakázat výrobu a prodej telefonů iPhone firmy Apple v Číně. Qualcomm podal žalobu u pekingského soudu pro duševní vlastnictví, ve které tvrdí, že byla porušena jeho patentová práva, řekla agentuře Bloomberg mluvčí čipové firmy Christine Trimbleová. V Číně se vyrábí většina iPhonů, které se na celkových příjmech Applu podílejí téměř dvěma třetinami.
Uber se brání. Uber se odvolal proti neobnovení provozní licence v Londýně. Londýnská licence Uberu vypršela na konci září, firma ale může pokračovat v provozu, dokud se její odvolání nevyřeší. Podle agentury Reuters může tento právní proces trvat měsíce až roky. Londýn je pro alternativní taxislužbu významným trhem, aplikaci Uber tam využívá na 40 000 řidičů a 3,5 milionu cestujících.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – kriminální thriller Sněhulák natočený podle knižní předlohy, jejímž autorem je Jo Nesbø, švédské komediální drama Čtverec, francouzská komedie Alibi na klíč nebo netradiční životopisný film o ruské básnířce Anně Barkovové 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou v hlavní roli.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.