Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Síkela eurokomisařem „proti Číně“; Fed výrazně srazil sazby a ČEZ chce jít na malé reaktory s Brity aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2024
Libor Akrman 20. září 2024Povodně se podepíší na změně rozpočtu, část škod půjde uhradit z fondů EU; pojišťovna zatím hlásí škody kolem 20 mld.…
Panika na trzích; výsledky ČEZ a přelomový verdikt soudu ke Googlu aneb souhrn ekonomických událostí 32. týdne 2024
Libor Akrman 9. srpna 2024České banky jsou v pololetí spokojené; Buffett zredukoval investici v Applu; "Goldmani" vidí vyšší pravděpodobnost recese v USA; český průmysl…
- Komentář
Skandály jsou zapomenuty, Samsung na historických maximech
Minulý týden jihokorejští poslanci poprvé v historii odvolali hlavu státu – prezidentku Pak Kun-hje (mimochodem byla i první ženou v této funkci). Za jejím odvoláním stojí mimo jiné skandál prezidentčiny důvěrnice Čche Son-sil a údajně i firmy Samsung. Nicméně se zdá, že i když se jméno jedné z největších technologických firem v tomto směru často skloňovalo, tak vyjde s čistým […]
Minulý týden jihokorejští poslanci poprvé v historii odvolali hlavu státu – prezidentku Pak Kun-hje (mimochodem byla i první ženou v této funkci). Za jejím odvoláním stojí mimo jiné skandál prezidentčiny důvěrnice Čche Son-sil a údajně i firmy Samsung.
Nicméně se zdá, že i když se jméno jedné z největších technologických firem v tomto směru často skloňovalo, tak vyjde s čistým štítem. Nemluvě o předchozích trablech, které Samsungu příliš kladných bodů nepřinesly. Ostatně potvrzuje to vývoj na finančních trzích.
GRAF: Vývoj akcií Samsung za posledních 10 let (v Krw)
Zdroj: ieconomics.com
Akcie v poslední době skandály zmítaného Samsungu se totiž počátkem prosince dostaly na rekordní hodnoty po oznámení managementu, že zváží restrukturalizaci a zvýší dividendy.
Aktuálně jsou akcie společnosti nejdražší od uvedení na burzu v roce 1975. Obří aféra spojená s novými „hořlavými“ smartphony Galaxy Note 7 se tak zdá být zapomenutá. Alespoň u investorů. A to i přes fakt, že problémy s přehříváním baterií nedokázal jihokorejský výrobce elektroniky vyřešit a zařízení tak přestal vyrábět.
Akcionářský tlak výhrou?
Společnost se dostala pod tlak akcionářů, kteří si od restrukturalizace slibují zvýšení hodnoty celé firmy. Především se pak ve vyjednáváních angažoval americký investiční fond Elliot Management, který vlastní přibližně 0,62 % společnosti.
Podle akcionářů je současná vlastnická struktura až zbytečně komplexní a rozdělení aktivit by korejskou společnost více přiblížilo k jejím globálním rivalům. S podobnou tendencí se můžeme setkávat po celé Asii, kde se zjednodušování složitých rodinných firemních struktur (s cílem zlepšit management společnosti a tím i jejich hodnotu) stává jakýmsi trendem.
Zvažováno bude rozdělení Samsungu na holdingovou a provozní společnost. Vedení Samsungu nicméně zatím pouze oznámilo, že najme externí poradce, kteří mu k případné restrukturalizaci doporučí stanovisko. Jaký bude výsledek, tak zatím rozhodně není jisté. Sama společnost zatím zaujímá neutrální postoj.
Složitá vlastnická struktura, špatný management…
Ihned po zveřejnění zprávy akcie posílily o více než 4 procenta. Stále se však jedná o společnost relativně levnou, pokud se podíváme na valuaci globálních konkurentů. Aktuálně je Samsung ohodnocen za zhruba třináctinásobek tržeb.
Americké a evropské technologické společnosti se obchodují za téměř dvojnásobné hodnoty. Důvodů pro takové ocenění může být celá řada. Akcionářům ale nejvíce vadí komplexní vlastnická struktura, špatné řízení společnosti a neefektivní nakládání s hotovostí.
Podle akcionářů je současná vlastnická struktura až zbytečně komplexní a rozdělení aktivit by korejskou společnost více přiblížilo k jejím globálním rivalům.
S Jižní Koreou jsou pak samozřejmě spojena větší rizika než s Amerikou nebo Evropou, potenciál růstu hodnoty však Samsung (alespoň vzhledem ke svým konkurentům v zahraničí) určitě má.
Samsung Electronics je pouze jednou ze společností v konglomerátu pod kontrolou rodiny Lee. Navíc u této části konglomerátu tvoří mobily jen část produkce, kromě nich firma dodává na trh displeje pro různá zařízení, spotřební elektroniku (ledničky, pračky nebo televize) a polovodiče.
A jak ukazuje následující graf, podíl mobilů na celkové výrobě klesá oproti právě polovodičům a displejům.
Kromě elektroniky se zabývá také podnikatelskými projekty v segmentu pojištění, módy nebo třeba nemovitostí. Nicméně všechny společnosti v konglomerátu jsou spojeny ve velmi složité a navzájem provázané vlastnické struktuře.
Zvýšení dividend a odkup vlastních akcií
Zároveň s restrukturalizací společnosti bylo oznámeno zvýšení dividendy za letošní rok o 36 %. To je sama o sobě velmi pozitivní zpráva. Jedná se však o nižší růst, než původně požadovali někteří akcionáři.
Samsung slíbil akcionářům vyplatit 50 % volného cashflow za roky 2016 a 2017. Ti ovšem požadovali 75 % a mluvilo se dokonce i o výplatě mimořádné dividendy ve výši 26 miliard amerických dolarů, na kterou zatím ovšem nedošlo. Akcionáři tak zatím úplně nedosáhli všech svých požadavků.
Samsung slíbil akcionářům vyplatit 50 % volného cashflow za roky 2016 a 2017.
Odkup vlastních akcií je jen jednou z oznámených změn. Samsung již v letošním roce dokončil program odkupu vlastních akcií ve výši 10 miliard amerických dolarů. I tento program se tak částečně podílel na růstu akcií společnosti v letošním roce, které vzrostly téměř o 40 procent.
Na začátku příštího roku se pak dočkáme dalšího odkupu vlastních akcií. To je další způsob, jak může společnost vrátit peníze svým akcionářům.
Od kvantity ke kvalitě
Výrobní program Samsungu na příští rok bychom mohli charakterizovat jednou větou – přesun od kvantity ke kvalitě.
Jihokorejci totiž plánují výrazné snížení produkce chytrých telefonů v roce 2017. To by mohlo znamenat, že společnost bude v jednom čase prodávat a propagovat pouze jednu svoji vlajkovou loď. A tou bude její model Galaxy.
Hlavním zaměřením společnosti by tak měla být v příštím roce nová řada chytrých telefonů Galaxy S.
Na rozdíl od dosavadních aktivit společnosti, které čítaly produkci hned několik chytrých zařízení současně. Toto opatření by mělo společnosti umožnit soustředit se opět na kvalitu, která (minimálně v případě přehřívajících se zařízení Galaxy Note 7) v poslední době poněkud ztrácela.
Hlavním zaměřením společnosti by tak měla být v příštím roce nová řada chytrých telefonů Galaxy S. Řada takzvaných phabletů (Galaxy Note) půjde do ústraní.
Jestli strategie jedné vlajkové lodi místo dvou pomůže Samsungu si znovu vydobýt pošramocenou reputaci, ukáže až čas. Změna je v Samsungu určitě zapotřebí.