Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
- KOMENTÁŘ
Trump odstrašuje německé turisty. Přestávají jezdit do Ameriky
V roce 2016 jezdilo do Spojených států méně turistů kvůli posilujícímu dolaru, v tomto roce trend pokračuje, i když dolar vůči euru oslabil. Za prvních pět měsíců přijelo do země, kde v lednu převzal prezidentské křeslo Donald Trump, o 840 tisíc méně turistů ze zahraničí, než tomu bylo o rok dříve.
Trávit dovolenou v zemi, ve které byl před rokem zvolen prezidentem Donald Trump, se mnoha lidem nechce.
Ve velké míře se to týká Němců, kteří jsou známí jako neúnavní turisté a potkáte je prakticky kdekoliv na celém světě. „Spojené státy ztratily obdiv mnoha Němců,“ napsal k tomuto fenoménu deník Süddeutsche Zeitung.
Nejdřív dolar, potom Trump
Přitom ještě v roce 2015 přijelo do Ameriky 2,3 milionu Němců, což byl dosavadní rekord. Bývalá destinace snů pro mnohé cestovatele ztratila na atraktivitě kvůli muži, který nyní řídí z Oválné pracovny největší ekonomiku světa.
Volební vítězství bývalé televizní hvězdy pořadu Učeň (The Apprentice), což připomínají zejména kritici Donalda Trumpa, neodradilo sice všechny turisty, kteří nesouhlasí s jeho kroky v úřadě, přesto se jedná o významný pokles.
Už v roce 2016 začal počet turistů cestujících do Spojených států klesat kvůli posilujícímu dolaru vůči hlavním měnovým párům.
GRAF: Vývoj měnového páru dolar/euro
Od roku 2014 do současnosti
Zdroj: Tradingeconomics.com
I když dolar začal po lednové inauguraci Trumpa oslabovat, trend odlivu turistů pokračuje.
Vytváření antiamerické nálady
V prvních pěti měsících tohoto roku přicestovalo do Spojených států o 840 tisíc zahraničních turistů méně než o rok dříve.
Pokud se do statistiky nezapočítají sousední Kanaďané, je snížení dokonce 1,2 milionu
turistů, což znamená pokles o 5,6 procenta.
U turistů z Německa tento pokles činil plných 15 procent. Dramaticky poklesl rovněž počet turistů z Ruska, Mexika, Brazílie a Švýcarska.
„Rétorika a politika současné administrativy, ovlivňují náladu po celém světě, vytvářejí antipatii vůči Spojeným státům a mají vliv na chování v cestovním ruchu,“ uvedl v deníku New York Times Adam Sachs, prezident poradenské organizace Tourism Economics.
TABULKA: Turisté v USA
Jde o vývoj počtu příjezdu turistů z jednotlivých destinací v letošním roce, absolutní počty jsou v milionech lidí, číslo v tabulce udává meziroční změnu.
Pozn: * zámoří – všechny zámořské země bez Mexika a Kanady
Zdroj: U. S. Department of Commerce, ITA, National Travel and Tourism Office from the Summary of International Travel to the U. S.
Spojené státy ztrácejí
Newyorský deník připomenul také rozhodnutí mnoha muslimů žijících v Londýně, kteří odmítají navštívit New York proto, že cítí, že nejsou na americké půdě vítáni.
Proto si raději pro svou drahocennou dovolenou vyberou jinou zemi. Mnoho Evropanů pak sdílí obavy kvůli bezpečnosti po řadě násilných činů způsobených šílenými střelci v posledních měsících.
„Mezinárodní turistický trh je vysoce konkurenční a Spojené státy v něm ztrácejí,“ komentoval statistiky Roger Dow, prezident americké organizace U. S. Travel Association, jež podporuje cestovní ruch v Americe.
GRAF: Ze kterých zemí nejčastěji jezdí turisté do USA
Jde o počty lidí za fiskální rok 2015 (1. října 2014 až 30. září 2015), kteří přijíždí v rámci turistických a obchodních cest, v milionech lidí.
Zdroj: Yearbook of Immigration Statistics 2015
Počet turistů z Afriky a Blízkého východu kvůli protiislámskému tažení prezidenta prakticky zkolaboval, snížil se o 40 procent.
I když nejsou dostupná čísla za letní měsíce, mluvčí svazu německých cestovních kanceláří Kerstin Heinenová uvedla, že tržby cestovek, jež vozí turisty do Spojených států, poklesly meziročně o více než deset procent.
Zdlouhavá cestovní byrokracie
Evropské turisty kromě politické nestability odrazuje i vstupní procedura, která je zdlouhavá a stává se stále komplikovanější.
Příruční zavazadla mají být přísněji kontrolována a lidé se musí připravit na dotazy imigračních úředníků, za kým cestují, s kým se před odjezdem setkali, případně proč si rezervovali letenku na poslední chvíli.
I když půjde o namátkové rozhovory, může to další možné zájemce od cesty do Spojených států odradit.
Přitom v roce 2015 tvořil turistický ruch v USA 1,5 bilionu dolarů a zaměstnává 5,5 milionu Američanů.
Nejistota zahraničních firem
UŽ JSTE SI OBJEDNALI? |
Týdenní newsletter Peak.cz
|
Ztráta atraktivity Spojených států se projevuje i v přístupu zahraničních firem. Expertka na zahraniční obchod německého svazu průmyslu BDI Stormy-Annika Mildnerová upozornila, že zahraniční firmy ani po deseti měsících po nástupu nové administrativy stále nevědí, co mají v oblasti hospodářské politiky Spojených států čekat.
To platí jak pro slibovanou daňovou reformu, tak pro velké infrastrukturní programy. Budoucnost dohody NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem, jež je klíčová pro německé firmy kvůli přeshraničním dodavatelským řetězcům, je také neznámá.
Pokud ji Trump vypoví, jak dříve oznámil, může to znamenat podle Mildnerové „těžkou ránu pro mnohé firmy, včetně německých poboček“.
Automobilky chtějí dohodu
Proti vystoupení z dohody lobbují automobilky General Motors, Toyota Motor, Volkswagen, Hyundai Motor, Ford Motor i další výrobci.
Podle nich jsou v sázce i pracovní místa ve Spojených státech. Podobně to vidí i americká obchodní komora.
Trumpova vláda navrhuje, že automobily, jež se prodávají v zemi bez cla, musí být vyrobeny z materiálů pocházejících ze Severní Ameriky z 85 procent, polovina z tohoto poměru má pocházet přímo z USA.
Dosud to je 62,5 procenta použitého materiálu ze severoamerického kontinentu. Další kolo vyjednávání o smlouvě se má konat od 17. listopadu v Mexiko City.
Uvidíme tedy, nakolik se projeví dopady Trumpa na byznys či další oblasti americké ekonomiky.