Veselá mysl, půl zdraví, říká jedno z přísloví. A nejen možná to. Autoři vědecké studie Cognitive and emotional demands of black humour processing, která vznikla dílem vědců na Vídeňské univerzitě, se zaměřili na černý humor a jeho dopady na lidské myšlení.
Došli k závěru, že lidé, kteří jsou schopni tento typ žertů vnímat a produkovat, měli lepší výsledky v testech, jež měřily verbální i nonverbální inteligenci.
„Schopnost vnímat a produkovat černý humor vyžaduje celou řadu emočních i kognitivních kompetencí,“ uvádějí.
Ti, kdo si libují v černém humoru, mají podle vědců velmi pravděpodobně vyšší úroveň vzdělání. Zároveň jejich skóre bylo nižší v té části testů, které se zaměřovaly na zjištění úrovně agresivity a náladovosti.
Dohazovač humor
Humor není jen možným důkazem vyšší inteligence, ale i chování lidí k okolí. Čím větší smysl pro něj mají, tím jsou příjemnější a milejší.
Jiný názor související s humorem pak zastávají evoluční psychologové. Podle nich je humor jedním z klíčových faktorů, které rozhodují o výběru partnera.
Smysl pro humor je totiž podle nich důkazem mentálního zdraví a signalizuje intelektuální vyspělost nezbytnou pro partnerské soužití a výchovu dětí. Humor je podle vědců signálem mentální síly a intelektuální bystrosti.
Může za to dopamin
Vysvětlení, proč lidé se smyslem pro humor v průměru disponují vyšší inteligencí, nabízí Shawn Achor, autor knihy The Happiness Advantage.
Achor, podobně jako další neurologické studie, říká, že neurohormon dopamin, k jehož produkci dochází právě během prožívání pozitivních emočních stavů, jako jsou radost, štěstí nebo legrace, mimo jiné podporuje přenos nervových impulsů.
Dochází tedy ke stimulaci toku informací v lidském mozku a k posilování paměti.
Studie, jež zkoumaly, nakolik je pro muže i ženy atraktivnější jejich protějšek se smyslem pro humor, jednoznačně potvrdily, že vtipnější jedinec je rozhodně přitažlivější a je to jeden z důležitých faktorů, který při výběru dlouhodobého partnera hraje roli.
S humorem nelze šlápnout vedle
Smysl pro humor podle vědců posiluje sebevědomí jedince, zvyšuje jeho sociální status, podporuje jeho produktivitu a brání ho před syndromem vyhoření.
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Nemluvě o tom, že veselí lidé nerozveselují jen svoje okolí, ale i sami sebe. Neurobiologové navíc zjistili, že smích vede k jistým změnám v mozku, což „by mohlo vysvětlovat propojení humoru a inteligence“.
Psychologové navíc zastávají názor, že humor lze využívat také jako efektivní pomůcku při výuce, díky které si studenti lépe zapamatují probíranou látku.
Několik studií ukázalo, že lekce a školení, při nichž lektoři používali humor, studenty a posluchače bavily mnohem více, a tak si z nich zapamatovali více informací.
Vzhledem k řadě výhod, které nám legrace přináší, bychom možná mohli všichni těžit z toho, že v rámci tvůrčího procesu budeme dělat stand-up komedie (jako příklad stand-up výstupů lze připomenout televizní pořad Na stojáka, pozn. red.).
Zauvažujte o tom, jestli to nestojí za zkoušku…
Článek částečně čerpá z textu, který vyšel na Investičním webu.
Jeho původní verze vyšla na blogu Světového ekonomického fóra.