Jste to, co jíte. To je poměrně výstižný název české verze pořadu o zdravém stravování. Všichni víme, že jídlo z rychlého občerstvení může na našich tělech způsobit pohromu. Pravidelné stravování ve fastfoodech velmi pravděpodobně povede k jasným fyzickým změnám (nárůstu hmotnosti), ale i ke změnám, které nejsou na první pohled tak zřejmé. Závěry nejnovější vědecké studie tvrdí, že špatnými stravovacími návyky dochází k trvalému poškození imunitního systému.
Imunitní systém těla reaguje na nezdravou stravu podobným způsobem, jako když bojuje s nebezpečnými bakteriálními infekcemi. Uvádí to nová studie provedená německými výzkumnými pracovníky Univerzity v Bonnu.
Účinky nezdravé stravy na imunitní systém organismu byly testovány na myších. Ty byly po dobu jednoho měsíce krmeny ekvivalentem takzvané západní stravy s vysokým obsahem tuků, cukrů, soli a nízkým obsahem vlákniny.
Vědci zjistili, že obranyschopnost imunitního systému zvířat se stala agresivnější a vyvolala silnou zánětlivou reakci. Takovou, která může urychlit vývoj onemocnění, jako jsou mrtvice, srdeční záchvat nebo cukrovka. Nové poznatky byly publikovány v odborném časopise Cell (v překladu Buňka).
Tělo bije na poplach
„Nezdravá strava vedla k neočekávanému zvýšení počtu imunitních buněk v krvi myší,“ říká vědkyně Anette Christová z Univerzity v Bonnu. Aktivovala velké množství genů uvnitř takzvaných progenitorových buněk, které řídí imunitní reakci těla. V podstatě způsobila, že tyto buňky rychle povolaly silnou armádu jednotek imunitní reakce.
„Tento výzkum potvrzuje to, co vidím ve své praxi každý den. Strava má zásadní dopad na naše zdraví. Ten, kdo jí nezdravé potraviny, má podlomené zdraví,“ říká americký lékař Frank Lipman, autor bestselleru Be Well (v překladu Buď fit).
„Příležitostně nemají nezdravé potraviny u většiny lidí dlouhodobé negativní účinky,“ říká Ginger Hultin, odborník na výživu a mluvčí americké Akademie výživy a dietetiky. „Existují však důkazy, že chronický zánět může potlačit imunitní systém, a právě pravidelně konzumované nezdravé potraviny mohou k takovému zánětu vést,“ dodává.
O sloní paměti imunitního systému
Studie přináší další zajímavé zjištění o důsledcích dlouhodobého fastfoodového stravování. I když se myši po čase vrátily zpět ke své pravidelné cereální stravě a projevy počátečního stavu zánětu vymizely, vrozená „paměť“ imunitního systému těchto savců znamenala, že mnoho z genů, které byly zalarmovány v průběhu pokusu, zůstalo aktivních.
„Jak bylo nedávno zjištěno, vrozený imunitní systém má formu paměti,“ vysvětluje lékař a ředitel institutu imunologie bonnské univerzity Eicke Latz a dodává: „Po infekci zůstávají obranné prostředky těla v určitém stavu ‚poplachu‘. To proto, aby mohly rychleji reagovat na ‚nový útok‘.“
Zbavit se agresivního stavu poplachu může být obtížné. V důsledku toho by mohlo v budoucnu docházet ke snadnějšímu vyvolání zánětu, který zvyšuje riziko souvisejících problémů.
Imunitní reakce na západní stravu způsobující zánět je zatím pozorována pouze u myší, avšak pokud se potvrdí i v případě lidského organismu, budou mít zjištění významné společenské důsledky, tvrdí výzkumníci.
„Základy zdravé výživy se proto musí stát mnohem významnější součástí vzdělání, než je tomu dnes. Jenom tak docílíme toho, aby byly naše děti imunní vůči pokušení a lákadlům potravinářského průmyslu,“ uzavírá Latz.
Udělám si domácí bulku, použiji kvalitní hovězí maso, které jen krapet osolím a opepřím, sýr, zelenina a mám jídlo zdravější, než všechny veganské s…ky světa
Nějaký komplex? Jak s tím souvisí veganství? Jíst zdravě neznamená vyřadit maso..