Po napínavém minulém týdnu, ve kterém ČNB svojí prognózou nepřímo podpořila korunu, která pak zdolávala jedno post-exitové maximum za druhým, nás čeká týden bohatý na zprávy z ekonomiky.
Hned v úvodu to je výsledek zahraničního obchodu za prosinec, kdy obchodní bilance skončila – jako už tradičně – v deficitu.
O den později by však data z tuzemské ekonomiky měla potvrdit, že i tak byla kondice českého hospodářství v závěru roku výborná. Zvlášť když to už napověděly ukazatele důvěry nebo indexy nákupních manažerů.
Žádného překvapení bychom se tedy dočkat nemuseli.
Vylepší únorové emise zklamání z ledna
Pro tuzemský finanční trh však může být zajímavější středa, kdy ministerstvo financí nabídne další tři emise státních dluhopisů se splatností 4-12 let.
Po nepříliš úspěšném lednu, kdy se nepodařilo prodat původně naplánované objemy papírů, půjde o další test poptávky na trhu po delších papírech v situaci o něco nižších výnosů.
Další zajímavá data z Česka pak přijdou na řadu až v půli února, kdy se trh dozví, jak se naplňuje nejnovější prognóza inflace. A tak trochu i napoví, jak moc ladí nový holubičí tón centrální banky se současnou situací v ekonomice.
Slova centrálních bankéřů
Hlavní trhy budou tento týden zásobovány spíše než kvantem dat projevy centrálních bankéřů na obou stranách Atlantiku.
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Od ECB se toho zatím moc čekat nedá, protože si svoji politiku jasně nalinkovala až do podzimu a v současné situaci silného eura asi nebude chtít jitřit nálady.
Významnějších dat bude tento týden spíše méně, od PMI ve službách v eurozóně, přes výsledky německého průmyslu a zvláště pak jeho nové zakázky. V závěru týdne bychom se mohli dozvědět, jak je na tom průmysl ve Francii a v Itálii, kde se sice už odrazil ode dna, ale jeho výkon stále extrémně zaostává za úspěšnějšími zeměmi EU.
Pro americký trh mohou být tento týden zajímavá kromě slov centrálních bankéřů i data z trhu práce v podobě nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti zveřejněná ve čtvrtek. Zvlášť když ta páteční dopadla tak dobře.