Mohlo by vás také zajímat
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Investiční výhled na příští rok: Investoři by měli být velice selektivní
Michal Stupavský 10. prosince 2024V průběhu roku 2025 očekávají analytici Conseq Management, že alespoň některé americké a technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací možná…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
- Rozhovor
SkyLimit: Češi nemají dost zkušeností a odvahy někam investovat
Fond kvalifikovaných investorů SkyLimit Industry je příkladem netradičních alternativních investičních možností dnešní doby. Zaměřuje se totiž na české strojírenské firmy. O jeho budoucích plánech i o investičním chování Čechů jsme si povídali s majiteli SkyLimit Industry Ľubomírem Červeňákem a Jaroslavem Sopuchem.
Tři Češi ze čtyř si v dnešní době odkládají svoje finance stranou, vyplývá z průzkumu České bankovní asociace. Nicméně co se týká jejich využití jako investice, tak v tom stále pokulháváme.
Většina obyvatel je totiž odloží na spořící účet a pokud již dojde k investici, tak většina lidí ji vnímá v podobě nemovitosti a hledá příležitost v nich.
„Nemovitosti byly a jsou dlouhodobým evergreenem dobré a bezpečné investice, což se asi ještě dlouho nezmění,“ shodují se v exkluzivním rozhovoru pro Peak.cz Jaroslav Sopuch a Ľubomír Červeňák ze SkyLimit Industry.
Podle nich je si zatím málo lidí uvědomuje, že své investice mohou směřovat i jinam. Navíc trhu stále chybí zájem drobných investorů. „Náš trh je stále ještě relativně mladý a nevyspělý. Každý rok sice postupujeme mílovými kroky dopředu, ale stále jsme ušli jen malou část cesty. Lidé, kteří nějaké peníze už vydělali, nemají dostatek zkušeností a dost odvahy na to, aby peníze někam investovali,“ uvádí Červeňák.
Ľubomír Červeňák |
Je zodpovědný za rozvoj obchodní činnost fondu SkyLimit Industry, řízení projektů optimalizace a zvyšování výkonnosti společností v portfoliu fondu. V minulosti působil jako senior manažer a ředitel středoevropské divize v globální poradenské společnosti Accenture. |
Odborníci ale věří, že zájem drobných investorů bude stoupat. „Lidé byli schopni nakumulovat dostatek prostředků, aby si pokryli spotřebu a mají volné prostředky na investování,“ připomíná Sopuch.
Jak ale vyplynulo z nedávného výzkumu ČBA bude také záležet na finanční gramotnosti, která v současnosti zatím stále pokulhává. Právě kombinace finanční a investiční edukace spolu s důvěrou v investiční nástroje by měla přispět k růstu investiční aktivity Čechů.
Bohatí Češi investovat chtějí
Příležitostí k investicím je podle majitelů SkyLimit dost. „Lidé, kteří zde za posledních 25 let vybudovali firmy a prodali je, nebo peníze vydělali jiným způsobem, se dnes stávají investory. Nyní chtějí dále zhodnocovat takto získané peněžní prostředky a hledají na trhu vhodné investiční nástroje,“ popisuje situaci Sopuch.
Fenoménu existence domácího kapitálu se podle odborníků přizpůsobuje i celý zprostředkovatelský trh. Od poradců a tvůrců různých produktů až po jejich prodejce, kteří stále častěji nabízejí produkty šité na míru nově vzniklým investorům.
Variabilita investičních nástrojů, do kterých je možno investovat se v posledních letech dramaticky rozšířila.
Jaroslav Sopuch |
Má více než 20 let zkušeností v oblasti private equity, poradenství při fúzích a akvizicích a ve sféře investičního bankovnictví. V průběhu své kariéry pracoval mj. pro londýnskou Hambros Bank, českou investiční bankovní společnost Consilium s kapitálovou účasti londýnské banky N. M. Rothschild & Sons, pro tuto banku v Londýně samotnou, dále pro středoevropský private equity fond ve správě Dresdner Kleinwort Capital a v poslední době pro investiční společnost Benson Oak Capital. |
„Volným kapitálem disponují jak velké i menší investiční skupiny, domácí i zahraniční, tak jednotlivci povětšinou z řad nejbohatších Čechů a Slováků, kterých rok od roku přibývá,“ řekl Peak.cz také Jaroslav Havel, řídící partner advokátní kanceláře Havel & Partners.
Diverzifikace do alternativ
Lidé by však měli myslet na to, že by neměli využívat jen klasické investiční možnosti jako jsou třeba akcie či dluhopisy, ale část svých prostředků by měli vložit i do alternativních investic.
Jedním z důvodů, proč také vznikl fond SkyLimit Industry, je vzrůstající zájem domácích investorů, kteří hledají nové investiční možnosti.
„Variabilita investičních nástrojů, do kterých je možno investovat se za posledních pár let dramaticky rozšířila. My sami sázíme na to, že jsme lokální entita, máme český kapitál, který investujeme do českých firem,“ dává nahlédnout po pokličku plánů SkyLimit Sopuch.
Náš fond má cílový výnos mezi 10-12 procenty, ale výška výnosu není omezena, tím pádem může vynést mnohem více.
Navíc investoři by podle něj měli myslet i na to, že investice by měly být diverzifikovány nejen z hlediska investičních nástrojů, ale také z hlediska cílového výnosu.
„Když jste třeba na trhu nemovitostí, tak většina nástrojů vám nese výnos od dvou do šesti procent. Náš fond má cílový výnos mezi 10-12 procenty, ale výška výnosu není omezena, tím pádem může vynést mnohem více. Takže investor může mít něco, co má velmi predikovatelný výnos a pak má něco, co může mít daleko větší výnos, než je původně očekáváno,“ dodává.
Nicméně v rámci celkového portfolia by podle Červeňáka neměl investor mít v alternativách více než 10 procent svého majetku.
Sázka na strojírenství
Možnosti alternativních investicí pro investory obohacuje právě SkyLimit Investments se svým fondem kvalifikovaných investorů s názvem SkyLimit Industry.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Fondy kvalifikovaných investorů: přínos ekonomice, nebo trik na nižší daně?
5 věcí, na které je dobré si dát pozor při dělení investičního rizika
Desatero pro drobné investory do podnikových dluhopisů
Tento fond investuje prostředky svých investorů do malých a středních českých strojírenských podniků. Fond, který působí v Česku od loňska zatím získal podíly ve výrobci zemědělské techniky STS Olbramovice a společnosti INOX Technology, která se specializuje na oblast průmyslové automatizace a robotizace.
V obou firmách má fond 60procentní podíl. „Nevstupujeme do operativního řízení firem, ale podílíme se na strategickém vedení. Mimo vzájemných synergií je pro nás také velmi důležité v cílových společnostech zachovat kontinuitu manažerského řízení,“ popisuje záměry Červeňák.
UŽ JSTE SI OBJEDNALI? |
Týdenní newsletter Peak.cz
|
Primární strategie je podle jeho slov, aby spolupracovali s lidmi, kteří firmu vybudovali. „Velmi často jim ve firmě necháváme majetkovou minoritu a dál s nimi spolupracujeme a vytváříme strategii růstu.“
Budování klastru firem
Dlouhodobým cílem SkyLimit je vybudovat skupinu – „klastr“ zhruba 10 firem, přičemž společným jmenovatelem je zaměření na strojírenství.
„Soustředíme se na firmy s vysokými maržemi. Pokud nemá firma na úrovni EBITDA alespoň 10procentní marži, tak do ní nepůjdeme. Vylučuje nám to sice možná část firem v automobilovém průmyslu, ale rizikem je nízká odolnost v případě krize,“ vysvětluje Červeňák.
Příkladem může být firma, která sice vyrábí miliony součástek z plastu, ale má pouze tříprocentní marži. Velikostí obratu totiž může při milionových prodejích generovat zajímavý výnos, ale při nízké marži bude v krizi firma méně odolná. V takové chvíli totiž úbytek odběratelů srazí produkci a firma nedokáže generovat dost prostředků, aby pokryla fixní náklady.
„Oproti tomu firma s vyšší marží zvládne, nicméně její marže v takovém případě klesne z 10 procent třeba jen na dvě, ale pořád nebude ve ztrátě,“ dodává.
Vysvětlil by mi někdo prosím, co si mohu představit pod pojmem ,,strategické vedení“ ?
Děkuji