Svět bohatne stále rychleji. V minulém roce stihl zbohatnout o 14 bilionů dolarů (meziročně o 4,6 % více) na současných 317 bilionů dolarů (zhruba sedm biliard korun). Tahouny tohoto růstu jsou především Spojené státy a Čína, jak vyplývá z nejnovější zprávy o globálním bohatství švýcarské banky Credit Suisse.
„Dolní“ 4,5 miliardy lidí
Distribuce soukromého majetku ve světě je nicméně stále velmi nevyvážená. Desetina dospělé světové populace spravuje kapitál v hodnotě téměř 227 bilionů dolarů (přes pět biliard korun), což představuje 84 % z celkového světového bohatství. Nejpočetnější skupina čítající 3,2 miliardy dospělých lidí (téměř 64 % populace) spravuje v přepočtu na obyvatele majetek o hodnotě deset tisíc dolarů.
Střední třídu, která hospodaří s majetkem mezi deseti a sto tisíci dolary (223 000 až 2,2 milionu korun), tvoří 1,3 miliardy lidí (necelých 27 % populace).
Obrázek: Pyramida světového bohatství – nižší a střední třída (90 % dospělé populace) dohromady ovládá majetek v hodnotě 50 bilionů dolarů, což je jen necelých 16 % globálního bohatství
Je to právě střední třída, která je ale hybatelem světové spotřeby a má i výrazný vliv na politické dění. Přesto je podle serveru Quartz často přehlížena.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kdysi nejbohatší země Jižní Ameriky. Co se ve Venezuele pokazilo?
Geografická distribuce bohatství
V distribuci světového bohatství jsou také značné regionální rozdíly. Zatímco Čína má nejpočetnější střední třídu (téměř polovina z těch, kteří patří do této kategorie, žije v Číně), Spojené státy vedou v kategorii superbohatých. V USA žije přes 70 tisíc osob, jejichž majetek převyšuje hodnotu 50 milionů dolarů.
Obrázek: Mapa distribuce světového bohatství: asi nikoho nepřekvapí, že převaha nejnižší příjmové třídy (s majetkem nižším než 5 000 dolarů) panuje v afrických zemích a v některých asijských státech
V globálním průměru připadá na dospělou osobu majetek v hodnotě asi 63 000 dolarů. V USA, západní Evropě a v zemích, jako je Japonsko a Jižní Korea, je ale průměr výrazně vyšší (přes sto tisíc dolarů na osobu). Naproti tomu v Číně, Latinské Americe a v zemích Středního východu je průměr mezi 25 000 a 100 000 dolary na dospělou osobu. Země s bohatstvím pod 5 000 dolarů na dospělého jsou soustředěny v Africe a Asii.
Česko má také velmi početnou střední třídu. Tři pětiny Čechů (60,6 %) disponují majetkem od deseti do sto tisíc dolarů. V kategorii jmění pod deset tisíc dolarů je pak necelá třetina dospělých Čechů. Superbohatých je u nás kolem 9 % a dolarových milionářů kolem 0,5 procenta. V tempu růstu bohatství na domácnost (6,2 %) i na obyvatele (6,4 %) Česko loni překonalo celosvětový průměr (4,6 %).
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Nejbohatší lidé světa? Hlavy ropných států, třeba Vladimir Putin
Genderová distribuce bohatství
Ženy podle odhadů Credit Suisse dnes ovládají kolem dvou pětin světového bohatství. Podíl se k ideální polovině přibližuje jen v regionech, jako je Evropa a Severní Amerika, kde Credit Suisse odhaduje, že ženy drží až 45 %. Což jednoznačně souvisí s jejich vyšším vzděláním a většími kariérními možnostmi, které umocnily schopnosti žen si vydělat a ušetřit peníze.
Naproti tomu nejvýraznější majetkové rozdíly mezi muži a ženami přetrvávají v Indii a Africe, kde si ženy z celého koláče bohatství ukousnou jen jeho pětinu.
Bohatnoucí Čína
Čína bohatne mimořádně dobře a hlavně rychle. Ve srovnání s ostatními zeměmi dvojnásobně rychleji. Za méně než dvacet let se její bohatství vyšplhalo z 3,7 bilionu dolarů na 51,9 bilionu dolarů. Jen v uplynulém roce se bohatství Číny zvýšilo o 4,6 procenta.
Nejenže v Číně bohatne střední vrstva, ale v říši středu roste i počet milionářů, což je, jak podotýká server Quartz, důležitým indikátorem nejen rostoucího jmění, ale i schopnosti bohatství vytvářet. Loni jich v Číně přibylo 186 tisíc, což je jednou tolik, co v Japonsku.
/Článek je volným překladem příspěvku, který vyšel v anglickém originále na serveru Quartz.com./