Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
- Článek
Afrika je unplugged. Nadějí budoucnosti jsou malé zdroje
Nízká dostupnost elektrické energie trápí africký kontinent. Přitom nejchudší lidé často platí za energii jedny z nejvyšších cen na světě, uvedla zpráva Africa Progress Panel, který vede bývalý šéf OSN Kofi Annan. Ten lobbuje za přístup k levné energii na černém kontinentě.
Uprostřed rwandské pustiny, kde k nejbližšímu městu je to několik desítek kilometrů, stojí malá farma obklopená zelení. Na střeše jsou patrné dráty, které propojují solární panel s osvětlením uvnitř. V severní Rwandě tento technologický výdobytek představuje realitu moderní doby.
Solární panely přes den nabijí baterie, aby si místní obyvatelé mohli večer svítit, číst, nabít mobil či pustit televizi nebo alespoň rádio (což je při chudobě celého kontinentu pravděpodobnější varianta).
Nicméně výše popsaný obrázek je zatím velmi ojedinělou záležitostí. Čísla jsou neúprosná. Z 1,2 miliardy obyvatel Afriky je více než polovina, tedy 630 milionů lidí, bez přístupu k elektřině.
V devíti zemích Afriky je více než 80 procent základních škol bez proudu. Mobilní operátoři v Africe vydávají tři pětiny nákladů při údržbě sítí za dieselové agregáty.
Zbytečné umírání
Jen v Nigérii zemře každý rok 36 tisíc žen při porodu také proto, že lékařská péče je nedostatečná, neboť chybí odpovídající osvětlení.
V Africe každým rokem zemře 600 tisíc lidí kvůli znečištění ovzduší, jež je způsobeno otevřeným ohněm a pálením dřeva či dřevěného uhlí při vaření.
Jak vyřešit energetické potřeby černého kontinentu, řeší iniciativa Africa Progress Panel, která sdružuje zástupce soukromých firem i veřejného sektoru a jejíž činnost zastřešuje Kofi Annan, bývalý generální tajemník OSN.
GRAF: Africké země s nejmenším přístupem k elektřině
Podíl přístupu k elektrické energii je udáván v procentech, za rok 2016.
Zdroj: WorldAtlas, Statista.com
Kde vzít lacinou energii?
Zpráva iniciativy uvádí, že je třeba v Africe využívat veškeré dostupné zdroje, které energetický mix co nejvíce rozšíří a dostanou cenově dostupnou elektřinu i do nejchudších koutů kontinentu.
Zlepšení přístupu k energii je nutné pro naplnění Agendy 2030, která má za cíl odstranit chudobu a hlad na světě. Jedná se o cíle udržitelného rozvoje, jež byly přijaty na summitu OSN v roce 2015.
Zpráva Africa Progress Panel zdůraznila, že dvě třetiny Afričanů stále nemají přístup k „cenově dostupné, spolehlivé, udržitelné a moderní elektřině“.
Tento hendikep pak podkopává snahy o hospodářský růst, vytváření pracovních míst a zemědělskou transformaci, uvedli autoři zprávy.
Minizdroje a minisítě
Africké země by se měly vydat cestou malých energetických zdrojů a takzvaných minisítí. Ty mají kromě podpory místní ekonomiky a budování pracovních míst být také bez emisí skleníkových plynů.
NOVINKA – Přihlaste se k odběru newsletteru – NOVINKA
Menší zdroje se daří budovat v Etiopii, Keni, Maroku a Jihoafrické republice. Přitom je třeba stále pracovat na technologických inovacích a ty zapracovávat do energetického trhu.
„Potřebujeme, aby bylo zprovozněno co nejvíce zdrojů, jež přinesou elektrickou sílu a světlo Afričanům, kteří stále postrádají moderní energii,“ řekl k tomu předseda panelu Kofi Annan.
Tradiční způsoby výroby energie už nejsou pro tento chudý kontinent životaschopné, protože podle panelistů jejich výstavba trvá příliš dlouho a neodpovídá potřebám současné společnosti. Proto by se měly firmy i vlády zaměřit na podporu minielektráren a sítí pro jednotlivé oblasti, například vesnice, nebo jen pro konkrétní domácnosti.
Nejen obnovitelné zdroje
GRAF: Energetický mix Afriky v roce 2014 Vede biomasa, zejména jde o spalování dřeva a dřevěného uhlí. Ropa znamená pohon pro dieselové agregáty. |
Zdroj: IASS, Statista.com |
Nemá jít o ukvapený přechod jen na obnovitelné zdroje, protože vynaložené náklady na tuto energetickou změnu mohou být v krátkodobém horizontu příliš vysoké.
„Prosazujeme to, aby africké vlády využívaly veškeré možnosti pro výrobu elektrické energie, aby nikdo nezůstal pozadu,“ dodal Annan.
Jednotlivé země by měly mít dostatečně bohatý a efektivní energetický mix, který zajistí potřeby obyvatel.
Velkým problémem současné Afriky jsou nespolehlivé národní rozvodné sítě elektřiny, jež jsou často podfinancované nebo špatně vedené zkorumpovanými manažery. Důsledkem jsou „krádeže elektřiny v ohromném měřítku“, energetická korupce politiků, kteří dostávají tučné provize za často neúměrně předražené zakázky.
Domácí elektrárny
Budoucnost je tak v domácích systémech, jež si místní komunity často stavějí, aby si mohly alespoň svítit, než bude přivedena oficiální elektrická síť. Ty jsou stále dostupnější také díky velkým globálním disruptorům, kteří mění energetický trh.
V tomto ohledu se nejčastěji hovoří o firmě Tesla a Solar City Elona Muska. Například dostupné solární systémy je stále výhodnější. Společnost nejnověji nabízí skleněné střešní tašky, které zároveň fungují jako fotovoltaické články. Metr čtvereční vyjde na 42 dolarů včetně práce.
„Ceny jsou mnohem lepší, než mohl kdokoliv očekávat,“ řekl Hugh Bromley, analytik pro solární energii společnosti Bloomberg New Energy Finance.
Tesla zatím přijímá předobjednávky, první dodávky se mají uskutečnit letos v létě. Pilotní projekt Tesly již nyní funguje v Botswaně, kde solární farma dodává malé osadě, jež vyrobenou energii skladuje v dalším „teslím“ produktu – tzv. powerpacku. Jedná se o soubor bateriových článků, které dokážou energii uchovávat.
VIDEO: Letecký pohled na solární farmu v Botswaně
Zdroj: YouTube.com
Vše pro Teslu
Naplňuje se tím Muskova idea udržitelnosti, kdy společnost bude používat elektromobily, baterie a solární systémy (nejlépe z produkce jeho firmy z kalifornského města Palo Alto).
„Jde o opravdové tři pilíře pro udržitelnou energetickou budoucnost,“ řekl americký podnikatel a vizionář.
Domácí elektrárny podporuje i Kofi Annan. Africkým domácnostem by totiž mohly vydělávat peníze tím, že by mohly přebytky elektrické energie prodávat zpět do sítě či dobíjet baterie. Annan poukázal na Spojené státy nebo například Austrálii, kde takový přístup funguje.
Pikosystémy o jedné žárovce
V afrických zemích nyní fungují „pikosystémy“, které například osvětlují jen malou místnost desetiwattovou žárovkou či dobíjejí mobilní telefon. Ty se prodávají zejména v ekonomicky stabilnějších zemích, jako je Keňa, Etiopie nebo Tanzanie.
Tvoří zatím jen tři procenta všech malých energetických systémů v Africe. Jen v subsaharské Africe jich však funguje už 11,3 milionu.
Pařížská pobočka Mezinárodní energetické agentury přitom odhadla, že elektrické minisystémy umožní přístup k elektřině až 140 milionům lidí v Africe. To by pak znamenalo instalaci takových zařízení tempem 4 až 8 tisíc ročně po dobu dalších 25 let, odhaduje africký panel.
NOVINKA – Přihlaste se k odběru newsletteru – NOVINKA