Mohlo by vás také zajímat
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
Fígl na ústavní soud. Německo našlo možnost, jak dotovat vodík
František Novák 17. května 2024I přes dluhovou brzdu, kterou potvrdil německý ústavní soud, Scholzova vláda našla možnost, jak do vodíkové infrastruktury napumpovat miliardy eur.…
Itálie jako „ekonomický tygr“ zastínila Německo. Růst ekonomiky je ale tažen zadlužením a dotacemi
František Novák 12. dubna 2024Italská ekonomika roste vyšším tempem než německá. Její růst je ale spojen s vysokými dotacemi a rostoucím vládním dluhem.
- Analýza
Agrofert od vstupu Babiše do politiky dostal na dotacích přes devět miliard
Zaostřeno na dotace Agrofertu. Pomohlo holdingu angažmá Andreje Babiše ve vysoké politice? A jsou pro skupinu dotační prostředky opravdu tak nepostradatelné?
V polovině ledna dorazili do českého Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) auditoři Evropské komise. Reagují tak na prosincové usnesení Evropského parlamentu a na podnět právníků Komise, kteří podezírají českého premiéra Andreje Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. Předmětem vyšetřování jsou dotace udělené firmám holdingu Agrofert v loňském roce, ale i v předchozích letech.
Babiš sice Agrofert předloni v únoru vložil do svěřenských fondů, podle Transparency International ČR a opoziční České pirátské strany však skupinu nadále ovlivňuje. Také má jako předseda vlády podstatný vliv na jednání o podobě evropského rozpočtu a rozdělování evropských dotací v Česku. To však Babiš popírá. Podle něj se jedná pouze o divadlo české opozice, která zneužívá evropský parlament k politickému boji proti jeho osobě.
Odstřižený penězotok
Auditoři už dříve dorazili také na další české úřady, například na Ministerstvo práce a sociálních věcí či Ministerstvo pro místní rozvoj. Ačkoliv samotný audit na daném úřadu trvá v řádech dnů, výsledky budou známy až v řádu měsíců.
To je důležitý fakt, protože komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger prohlásil, že dokud nebude situace vyjasněna, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s předsedou vlády žádné dotace.
Dříve se v médiích objevila mylná informace, že EU pozastaví Česku veškeré dotace. Jde však pouze o dotace pro skupinu Agrofert. Oettinger zároveň upozornil, že již od 2. srpna loňského roku, kdy začala platit nová pravidla pro posuzování střetu zájmů, nebyly Agrofertu žádné dotace vyplaceny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
O dotacích a lidech aneb jak Agrofert těží z podpory státu
Jak je to tedy vlastně s dotacemi pro Agrofert? Pomohlo holdingu Babišovo angažmá ve vysoké politice? A jsou pro skupinu opravdu tak nepostradatelné?
Zaostřeno na výkazy
Evropští auditoři se na úřadech zajímají zejména o dokumenty z období 2012–2017. Právě v roce 2012 se Babiš stal prvním předsedou hnutí ANO. V té době byl ještě předsedou představenstva a 100% vlastníkem Agrofertu.
Skupina v roce 2012 přijala na dotacích 955,3 milionu korun. Většina z nich byla provozních.
Od roku 2015 jsou v tabulce uvedeny všechny vykázané dotace, to znamená včetně příslibů. Jak je patrné, v období do konce roku 2017 (poslední dostupná výroční zpráva) se dotace pro Agrofert více než zdvojnásobily.
Za rok 2017 skupina získala již více než dvě miliardy korun. Za celé toto období 2012–2017 holding získal na dotacích přes 9,3 miliardy korun. A to už je pěkná suma.
Pásli ovce „bačovia“
Dotace pro Agrofert lze rozdělit na dvě hlavní části. Majoritu tvoří provozní dotace, které může zpravidla získat každý, kdo splní danou podmínku. Jde zejména o zemědělské dotace za každý hektar půdy či kus chovaného zvířete.
Na těchto dotacích Agrofert v roce 2017 inkasoval zhruba 1,3 miliardy korun, což bylo vůbec nejvíce v jeho historii. V tomto případě má ale na absolutní výši dotace vliv spíše růst skupiny než Babišovo působení v politice. I to však mělo zřejmě vliv. Jak je známo, Agrofert se zabývá také potravinářstvím a zemědělskou chemií.
Tyto činnosti jsou spojeny především s českým venkovem. Na jeho financování existuje například Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond.
Ten byl v minulosti známý svou netransparentní dotační politikou. Dostával tak od státu méně peněz. Například v roce 2013 do něj stát přispěl zhruba 100 milionů korun. Babiš na Ministerstvu financí tuto částku v roce 2014 zvýšil na téměř dvě miliardy. Z toho sice mohli profitovat všichni zemědělci, největší zemědělskou „firmou“ je však Agrofert.
Vliv mocných
Druhou částí jsou však investiční dotace a pobídky. Těch Agrofert předloni získal přes 700 milionů, což je téměř čtyřnásobně více než v roce 2012. Vzhledem k tomu, že se jedná o prostředky z veřejných fondů na investice či pobídky v podobě slev na dani, nabízí se zde už více možností, jak by mohl Babiš v politice Agrofertu pomoci.
A skutečně. V roce 2014, tedy během prvního roku Babiše na pozici ministra financí, byly skupině Agrofert odpuštěny daně ve výši zhruba 1,5 miliardy korun. Za předchozích 15 let dostal Agrofert daňové úlevy v celkové výši 2,15 miliardy korun.
Pojďme se ale na dotace pro Agrofert podívat ještě z jiného úhlu. V médiích se totiž objevila pobuřující zpráva, že Agrofert získal za rok 2017 na dotacích přes dvě miliardy korun a na dani z příjmů přitom zaplatil jen 740 milionů korun.
Tyto údaje jsou pravdivé a dohledatelné ve výročních zprávách Agrofertu. Je ale poněkud neobjektivní hodnotit pouze jeden rok. Objektivní je opět pohled na celé období 2012–2017.
Když se dotační kolečka zadrhnou
Podle přehledů o peněžních tocích v jednotlivých výročních zprávách je možné zjistit, kolik peněz skutečně Agrofert odvedl na dani z příjmů. Je zřejmé, že daň za rok 2017 byla výrazně nižší než v minulých letech. Celkově Agrofert za toto období odvedl zhruba 9,4 miliardy korun. To je tedy o zhruba 100 milionů korun více, než získal na dotacích.
Ačkoliv dotace rozdělují především ministerstva průmyslu, zemědělství či životního prostředí, jedná se z velké části o peníze z evropských fondů. Například jednu z největších investičních dotací dostal v roce 2017 Agrofert z Německa, a to 11 milionů eur.
Odstřihnutí od těchto peněz tedy skupina rozhodně potící, vzhledem k problematické transparentnosti však není zatím přesně jasné, jak moc. Přesné údaje budou známé až po zveřejnění výroční zprávy za rok 2018. Skupina bohužel nad rámec výroční zprávy informace prakticky neposkytuje.
Řádný hospodář, navždy hospodář
Potenciální střet zájmů u Babiše tedy rozhodně je. A bude záležet na evropských orgánech, aby posoudily, do jaké míry český premiér pravidla porušuje. Protože je zřejmé, že ačkoliv Agrofert převedl do svěřenských fondů, nepřestane se ze dne na den snažit o to, aby se této skupině dařilo co nejlépe.
Je důležité si uvědomit, že Agrofert tvoří více než 250 společností, které zaměstnávají přes 30 tisíc lidí. Mají tyto společnosti nárok na získání dotací? Rozhodně ano, stejně jako všechny ostatní působící v zemědělství.
V žádném případě však Babiš nesmí zneužívat svého postavení v politice ke zvýhodňování Agrofertu oproti ostatním společnostem. Snažit se na jedné straně zefektivnit vybírání daní státem a zároveň například poskytovat jedné skupině vysoké daňové úlevy je nepřípustné. V takovém případě již nejde ani o střet zájmů, ale o bohapustý klientelismus.
Zvracím z téhle společnosti která jen ze závisti a škodolibosti vokí estébáka!!!!
Pasák neschopných. Jak si dovolí dát květiny Palachovi 🙁
Kdybys nebyl hlupákem mohl si být Babišem…
S. Babiš mi strašně připomíná žlučovitého ruského mužika, který se – po všech těch ruských špinavostech, agresích a intrikách vůči celému světu během posledních 100 let – stále dokola ptá „Proč nás nikdo nemá rád? Proč se proti nám celý svět spiknul?“.
Dnes už je každému soudnému člověku jasné, že s. Bureš je darebák a podvodník (kráčející ve šlépějích svého tatínka, kterého v 80. letech několikrát prověřovala ekonomická rozvědka pro podezření z hospodářské kriminality a před trestním stíháním uchránila jen prezidentská amnestie z května 1985). I kdyby se mu podařilo přeformulovat dotační podvod na vychcané zneužití mezery v zákonech (ušitých mu na míru spolupachateli), zůstane stejně příkladem bezcharakterního šmejda, jehož „chytrost“ zafinancujeme my, slušnější či méně vychcaní. Jeho (anonistická) snaha zabránit stíhání a znemožnit vyšetřování přeci jen potvrzuje, že Babiš se bojí vyšetřování, jelikož nemá čisté svědomí. Ostatně každému soudnému, průměrně inteligentnímu člověku je dávno jasné, že s. Babiš je podvodník, neboť je jedno, zdali vyfouknul 50 melounů Fondu EU anebo českým poplatníkům – zatímco řadový občan si musí i garáž či kozí chlívek postavit z vlastních peněz, nenažraný miliardář se prostě ulakomil ještě i na dotaci. Přitom i poctivým projektům (školám a sociálním ústavům) byla dotace odňata či zamítnuta i kvůli marginálním pochybením či formálním nedostatkům. Všechno okolo je tedy už jen trapné okecávání, bez ohledu na literu zákona.
A nejde jen o eurodotace. Bureš dnes nasměrovává republiku k ruskému modelu kleptokracie, nejvyšší formě mafiánského systému, kde se zloději (v symbióze s podsvětím či s využitím estébáckých a kriminálních kruhů) již nesnaží proniknout do státních struktur, ALE tyto struktury přímo obsazují a vytvářejí shora! Jedinou ideologií Borgiů, Stalinů a Kimů i oligarchů (znuděných již přehazováním milard vidlemi) je bezmezná touha po moci.
Vždyť obecně lze říci, že ani jeden z bývalých nomenklaturních kádrů, estébáků a jejich spolupracovníků nezačal podnikat poctivě. Většina z nich vstupovala do světa velkého byznysu s ulitými či nakradenými penězi, ukradeným know-how a neférově nabytými důvěrnými informacemi, k nimž normální smrtelníci neměli přístup. O spolupráci či symbióze mnohých „nových kapitalistů“ s podsvětím v raných počátcích divokého kapitalismu nemluvě.
A propos: s ohledem na jeho ubohé vyjadřovací schopnosti mám pochybnosti, zdali je Bureš vůbec skutečným mozkem Agrofertu i ANO, a ne jen nastrčenou figurkou gen. Lorence; bílým koněm Bratrstva rudé pracky, jako kdysi s. Čuba.
Více již v mém blogu „Balada o banditovi Burešovi“: https://ferohrabal.blogspot.com/2018/12/balada-o-banditovi-buresovi.html
Ale vždyť je to dobře každý může podnikat a dost to udělali mají farmy na horách a to je dobře. TI Ondračka a srači udavačský piráti poškodili Česko. Ondračka vydírá Babiše stát a podnikatele jak nám nezaplatíš bude hon na čarodějnice Babiš nedal a tak se stalo piráti SSM Kalouskovi děti udávají po celém Česku jsou to anarchisté Jan
Mně osobně to všechno kolem pana Babiše, zavání tak trochu jako události a chování „kmotra“ („Mrázek“). Ten měl v podstatě ve svém úmyslu docílit toho, čeho pan Babiš docílil už nyní. Akorát zesnulý Mrázek se nedostal na místo premiéra. Česká republika je pod vlivem mafiána a „umí“ to. Lidé bděte:
Jo chce to ješté víc a víc propagace antibabišovství.
Tady je vidět jak je to cílené 5 článků za jedno ráno na seznamu o Babišovi.
Na to musí skočit jedině trotl.
Vzhledem k tomu že to začli ty dotace už ve 2012 nemám slov.
Ve finále lidi překrmíte znechutíte a stejně nebudou volit ODS, TOP A ČSSD.
Slova Bureš Agrofert a Čapí hnízdo jsou obehraná písnička.
Víc lidem rozhodně vadí OKD, Sol. Elektr. , amnestie Klause a jiné taškařice.
ááá další propaganda proti Babišovi.
To jen umocní to , že pak půjdou k volbám o to víc lidi volit právě jeho.
Ono řekněme si to na rovinu, když se něco přehání tak to lidi o to víc popudí.
Tady na internetu to vypadá, že bude mít míň hlasů apod. ale ve skutečnosti
už o to o ty keci okolo Bureše , agrofertu a čapímu hnízdu nikdo nestojí.
Souhlasím s panem „frh“….
Píšete kolik dostaly Babišovy firmy dotací nikde nepíšete jestli kdyby Babiš nevstopil do politiky by neměl na tyto dotace nárok jaký finanční rozdíl by byl oproti nynější situaci .To je důležité pokud by nebyl rozdíl tak je kauza s dotacemi jen nafouklá bublina neviděl jsem žádnou analýzu o rozdílu v dotacích analýza kolik dostali po vstupu do politiky nic neříká jen vyvolává závist , jsem zvědav na adit v Agrofertu a na analýzu rozdílu kdyby nebyl v politice .Zatím jsou to jen dohady .
Typická mediální zkratka aneb manipulace v akci antibabiš. Zamyslel se autor článku také nad tím, že Agrofert zaplatil v ČR na daních o 90 mil.Kč více než obdržel na dotacích z EU?