Počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem už celosvětově přesáhl hranici 12 milionů, přičemž nemoci podlehlo přes 550 tisíc lidí. Důsledkem ochranných opatření, aby se zabránilo šíření nemoci, byly i uzavřené hranice. Ty se postupně otvírají ve snaze posílit turistický ruch, na němž jsou některé země silně ekonomicky závislé.
PARTNER PODCASTU |
|
I tak se předpokládá, že Češi budou s cestami do zahraničí váhat. „Myslím, že poměr Čechů, kteří vyrazí do zahraničí, a těch, kteří zůstanou doma, bude tak půl na půl. Letos dá rozhodně daleko větší část českých obyvatel přednost dovolené doma,“ domnívá se Aleš Gill, specialista bezpečnosti mBank CZ a SK.
Pokud už se někdo chystá do zahraničí, měl by dát podle Gilla daleko větší pozor při přípravě samotné cesty i případných záložních scénářů.
DALŠÍ PODCASTY PEAK.CZ:
Jiří Vele: Jednou bych chtěl 3D tiskem postavit výzkumnou stanici na Marsu
Aleš Gill (mBank): V prostředí internetu jsme jako uživatelé méně obezřetní
Jakub Nešetřil (Česko.Digital): E-shop na dálniční známky je špička ledovce, bojujeme o desítky miliard korun
Petr Dvořák (Wultra): Placení mobilem je bezpečnější než placení kartou
Pandemie covidu-19 také urychlila přechod na bezkontaktní placení, řada lidí omezila výběry z bankomatů, protože se hotovosti báli či ji během pandemie nepotřebovali. „Z vlastní cestovatelské zkušenosti doporučuji dát si pozor v zemích, kde může být problém platit kartou či si vybrat z bankomatu.“
Podle Gilla je dobré mít na cestách i hotovost, i když není třeba mít velké částky. „Na platbu například za toaletu je dobré nějakou hotovost mít. Ale u větších částek je vždy jistější platit kartou. Výhoda je, že jich můžete mít víc, můžete si nastavit limity a v případě ztráty či krádeže lze kartu zablokovat,“ říká Aleš Gill.