Krok k budoucnosti nakupování, alespoň tak prezentuje americký Amazon svůj (zatím) pilotní projekt kamenného obchodu. Nebudou v něm ale žádní prodavači, žádné pokladny a žádné fronty, slibuje jeden z největších internetových obchodů na světě.
Svůj první kamenný obchod s potravinami otevře Amazon v Seattlu, přičemž zatím je určen zaměstnancům a pro veřejnost se tak stane na jaře příštího roku. Zákazníci budou nakupovat pomocí mobilní aplikace Amazon Go ve stejnojmenných obchodech. Přihlášením v aplikaci se zaregistrují, že jsou v obchodě a poté už mohou vybírat zboží.
Podle Amazonu pak prostřednictvím sensorů, počítačové „představivosti“ a umělé inteligence dokáže obchod sledovat zákazníka při jeho pohybu po něm a automaticky registrovat, které zboží si vybere.
Pokud se zákazník rozmyslí a vrátí zboží zpět, aplikace automaticky vyjme již naúčtovanou položku z celkové částky. U východu z obchodu pak bude brána, která mobil donutí zaplatit (přičemž údaje o platební kartě už obchod má jako součást zákazníkova účtu).
VIDEO: Koncept obchodu Amazon Go
Celé nakupování se bude odehrávat v tichu, kdy se zákazníci budou pohybovat po obchodě a vybírat si potraviny či připravené jídlo.
Konec práce pro miliony lidí?
„Otázkou je, co bude s těmi miliony pokladních, kteří pracují v Americe,“ ptá se server Quartz.com.
Podle odhadů amerického úřadu práce je v zemi 3,4 milionu pokladních.
Podle odhadů amerického úřadu práce je v zemi 3,4 milionu pokladních a dalších 4,5 milionu lidí pak působí u pultových prodejů. Kromě toho je pak ještě zaměstnáno dalších zhruba 2,4 milionu lidí jako doplňovači či dovozci zboží.
Pokud by se tedy koncept Amazonu rozšířil, pak by o práci mohlo přijít jen v USA přes 10 milionů lidí.
Automatizace nastupuje
Amazon již využívá ve svých skladech roboty, kteří převáží zboží a dopravují ho pracovníkům, kteří ho dále balí a připravují k odeslání. Zároveň firma pracuje na vývoji robotů, kteří dokážou skenovat zboží v regálech a připraví ho k odeslání bez zásahu lidské ruky.
Jednoho dne se tak zřejmě dočkáme plně automatizovaného obchodu, kde nebudou pracovat žádní lidé.
Ti samí roboti by pak podle Quartzu mohli být využiti i v prodejnách Amazon Go, aby zde doplňovali zboží. Jednoho dne se tak zřejmě dočkáme plně automatizovaného obchodu, kde nebudou pracovat žádní lidé, kromě těch, kteří budou připravovat a předvařovat některá jídla. I když je dost možná, že i ti budou nahrazeni roboty…
Trump vrátí lidem práci
Amazon přichází s tímto konceptem paradoxně v době, kdy do Bílého domu míří nový prezident Donald Trump, který ve své předvolební kampani Američanům sliboval vrátit práci a vytvořit nová pracovní místa.
Není daleko doba, kdy řidiče kamiónů nebo taxikáře nahradí samořiditelné vozy a umělá inteligence.
Nicméně rozvoj umělé inteligence do stále většího počtu pracovních činností bude čím dál častěji znamenat zánik některých pracovních oborů.
Není třeba daleko doba, kdy řidiče kamiónů nebo taxikáře nahradí samořiditelné vozy a chytré počítače v kombinaci s porozuměním strojů lidské řeči nahradí řadu dalších pracovních pozic, například u zákaznických linek nebo dalších podobných služeb.
V budoucnosti, jak ji naznačuje Amazon, sedne člověk (mající ještě práci) do autonomního vozu, který ho doveze do práce. V momentě, kdy dostane hlad, tak zajede do automatizovaného obchodu, kde si vybere předpřipravené jídlo, s nímž se vrátí do práce. Poté bude do odpoledne pracovat, aby ho pak autonomní vůz zase odvezl domů.