Vyšší americká inflace jenom přilévá do ohně dluhopisových výprodejů. Desetiletý americký výnos se znovu přibližuje tříprocentní hranici, zatímco dvouletý atakuje skoro desetiletá maxima.
Dluhopisoví investoři mají strach, že pod taktovkou vyšší inflace Fed v březnu nejen zvýší sazby, ale nakonec i odhadovanou trajektorii růstu úrokových sazeb pro tento rok. A po pravdě s podobnými čísly v zádech k tomu může mít důvod….
Americké služby zdražují
Nejrychlejší tempo růstu mezd za posledních devět let se viditelně pomalu začíná odrážet i v jádrové inflaci, která v posledních měsících opět viditelně nabírá na síle (meziroční růst o 1,8 procenta).
Podle zpráv Wall Street Journal zdražuje řada služeb, jejichž ceny v minulosti spíše stagnovaly.
Příkladem může být zvýšení měsíčních poplatků Amazonu za využívání služeb o skoro 20 procent nebo zdražení vstupu do tematických parků Walta Disneyho.
Právě zdražení těchto “zbytných služeb” ukazuje na sílící sebevědomí amerických firem v ekonomice, kde je delší dobu nízká nezaměstnanost a začínají zrychlovat mzdy.
Nezvyklý jev
Odvaha těchto firem zkusit přenést rostoucí mzdové a jiné náklady na finální spotřebitele je něčím, co dlouho nebylo vidět.
A je to důležitý průvodní jev pomalu se rozjíždějící mzdově-inflační spirály.
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Pokud navíc Fed vezme v potaz ještě očekávaný silný rozpočtový stimul z dílny Donlada Trumpa, nemá rozhodně důvod držet se příliš zpátky.
Klid pro investory
Na druhé straně je povzbudivé, že v tomto týdnu již rostoucí výnosy zdaleka tolik nevystrašily akciové investory.
Přece jen zatím nikdo nevěří, že by vyšší výnosy měly ohrozit silný růst vyspělých ekonomik.
A i proto index strachu VIX dál klesal a ve finále i česká koruna zůstávala nehledě na globální dluhopisové výprodeje v klidu.