Bílý dům se pod vedením demokratů a prezidenta Joea Bidena snaží dekarbonizovat nejen americkou energetiku, ale i celou ekonomiku. Na druhou stranu produkce hlavního fosilního zdroje světa, tedy ropy, v Americe stále roste.
Za nárůstem posledních let je hlavně frakování: těžba ropy a zemního plynu z ropných břidlic, tedy z usazených hornin, které obsahují organické složky.
GRAF: Jak roste spotřeba fosilních zdrojů
Od roku 1800, v terawatthodinách.
Zdroj: OurWorldInData
Na růstu produkce se podílí hlavně stát Texas, jehož podíl na produkci ropy ve Spojených státech činí téměř 43 procent. V Texasu se nachází takzvaná Permská pánev, která je také největším ropným polem v USA. Denně se z ní vytěží více než pět milionů barelů ropy.
Obrovský nárůst produkce černého zlata pak hlásí také Nové Mexiko, na jehož území tato pánev také zčásti zasahuje. Za posledních pět let se zde těžba zvýšila o 190 procent, což Nové Mexiko posunulo na druhé místo mezi státy USA v těžbě ropy.
Kalifornie na ústupu
Jednou z mála oblastí, kde se těžba fosilních zdrojů omezuje, je Kalifornie. Ještě před sto lety byla přitom jedničkou v těžbě ropy ze všech amerických států. Na konci osmdesátých let minulého století stále produkovala přes milion barelů denně, produkce ale v tomto tradičně demokratickém státě setrvale klesá.
Hlavní příčinou změny kurzu v posledních letech je její zelená politika. Za posledních pět let zde těžba ropy poklesla o 31 procent. Nicméně celkově se ve Spojených státech produkce ropy zvýšila za posledních pět let o 21 procent a je na rekordních úrovních.
GRAF: Které státy USA nejvíce těží ropu
Denní průměr mezi říjnem 2022 až zářím 2023, v milionech barelů.
Zdroj: OilPrice
Odklon Kalifornie je také důsledkem geografických poměrů, tzv. frakování je zde obtížnější a nákladnější než v Texasu nebo Novém Mexiku. I proto se Kalifornie propadá žebříčkem amerických producentů ropy. Naopak musí černé zlato pro spotřebu svých obyvatel dovážet z ostatních regionů.
Rekordní rok
Podle údajů americké agentury Energy Information Administration (EIA) lze podle předběžných údajů k 15. prosinci loňského roku už konstatovat, že rok 2023 bude z hlediska produkce ropy rekordní.
Denní těžba ropy v podzimních měsících už překročila 13 milionů barelů ropy a překonala tak dosavadní maximum z konce roku 2019. Po tomto roce se produkce kvůli pandemii covidu-19 a s tím souvisejícím lockdownům propadla.
Celková produkce ropy v USA v roce 2019 činila 4,49 miliardy barelů, respektive 12,3 milionu barelů denně. Časopis Forbes předběžně odhadl, že loňská produkce ropy dosáhne zhruba 4,7 miliardy barelů ropy. Dosavadní rekord z roku 2019 by tak Američané měli překonat alespoň o pět procent.
Evropa se z ruského plynu přeorientovala na americký
Spojené státy ale mají dobře našlápnuto i v oblasti těžby zemního plynu. Až do září se průměrná těžba pohybovala o čtyři procenta výše než o rok dříve. Američtí těžaři využívají především změnu v geopolitice. Evropa kvůli sankcím na Rusko za napadení Ukrajiny dováží ve velkém zkapalněný zemní plyn místo ruského plynu přes plynovody. A právě americký LNG tvoří hlavní podíl na dovozu.
Evropa vzala výzvu obejít se bez ruského plynu velmi vážně. Americký Institut pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu (IEEFA) spočítal, že od začátku války na Ukrajině v únoru 2022 až do srpna 2023 přidala EU ke stávajícím dvaceti terminálům pro LNG dalších šest.
Navíc řada dalších je ve výstavbě, takže do roku 2030 bude mít Evropská unie o 19 terminálů pro zkapalněný plyn navíc, než měla v roce 2022. I když ceny této těkavé komodity už nikdy nedosáhnou cenové úrovně před Putinovou válkou na východě Evropy, ze strategického i ekonomického pohledu se jedná o těžkou prohru Kremlu, který ještě v létě 2022 strašil Evropany, že budou v zimních měsících mrznout.