Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Americká inflace zlobí, ČNB přikoupila zlato a už i Čína má horší výhled ratingu aneb souhrn ekonomických událostí 15. týdne 2024
Airbus předstihl Boeing; ECB potvrdila základní úrokovou sazbu na 4,5 %; Gigafactory na severu Moravy vyjednává stát; ceny ropy rostou; Mero dokončilo modernizaci ropovodu IKL; Alfa Romeo uvedla první plně elektrické auto; slovenská fabrika Volvo Cars má od EU zelenou; Stanjura zlepšil výhled tuzemské ekonomiky; příval makrostatistik od ČSÚ; Thyssenkrupp redukuje produkci a CSG, Česká pošta hlásí dobré výsledky.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
možná jste zaznamenali zprávu o tom, že Česko usiluje o vybudování gigafactory, tedy továrny na baterie do elektromobilů. Vzhledem k závislosti české ekonomiky na autoprůmyslu je to logické, navíc jde o trend, který bude tento obor ovlivňovat v příštích letech stále více. Nemluvě o tom, že časem nemusí jít jen o baterie pro elektromobily, ale obecně o fabriku na baterie pro ukládání elektřiny (na horší časy). Nová baterkárna – jak ji někteří nazývají – by měla vyrůst na severní Moravě (poté co nevyšel záměr postavit ji na Plzeňsku spolu s Volkswagenem). Zatímco stát má o nové lokalitě jasno, místní (překvapivě) až tak zapálení pro budovatelský plán nejsou. Státní investiční výhled tvrdí, že investice může přinést až sedm tisíc pracovních míst a několik set miliard korun. Z důvodů údajného ohrožení investice však investiční záměr zatím stále obestírá vlna tajemství. Uvidíme, zda investiční záměr na gigafactory dopadne. Pro jistotu si ale připomeňme slova Warrena Buffetta: „Investování je činnost, při níž se vzdáváme dnešní spotřeby ve snaze umožnit si větší spotřebu v budoucnosti.“
Zlobivá inflace v USA
Inflace ve Spojených státech v březnu stoupla na 3,5 % z únorových 3,2 %, oznámilo americké ministerstvo práce. Březnová inflace tak byla o něco vyšší, než odhadovali analytici (v anketě agentury Reuters předpovídali 3,4 %). Nejnovější údaje o vývoji inflace podporují očekávání, že americká centrální banka nebude spěchat se zahájením snižování úrokových sazeb. Šéf Fedu Jerome Powell dal už dříve najevo, že banka potřebuje získat větší jistotu, že inflace směřuje k jejímu dvouprocentnímu cíli. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %, tedy stejným tempem jako v únoru. Analytici přitom očekávali zpomalení meziměsíčního růstu na 0,3 %.
ČNB přikoupila zlato
Česká národní banka (ČNB) v prvním čtvrtletí nakoupila téměř pět tun zlata. V rezervách ho ke konci března měla 1,144 milionu trojských uncí, což odpovídá 35,58 tuny. Jeho hodnota dosáhla 2,5 miliardy dolarů. Vyplývá to z údajů o struktuře devizových rezerv, které v úterý centrální banka zveřejnila. Od konce loňského března se objem zlata v rezervách více než zdvojnásobil.
Fitch zhoršuje výhled ratingu Číně
Ratingová agentura Fitch zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Číny na negativní ze stabilního. To znamená, že by mohla současný rating země ve střednědobém horizontu snížit. Ekonomika země čelí rostoucí nejistotě při přechodu na nové modely růstu, což představuje rizika pro veřejné finance, odůvodnil Fitch své rozhodnutí. Čína má u agentury Fitch známku A+, což znamená střední vyšší kvalitu dluhu. V prosinci výhled ratingu Číny na negativní zhoršila i agentura Moody’s. U Moody’s i další agentury S&P má Čína stejnou známku jako u agentury Fitch.
Airbus předstihl Boeing
Evropský výrobce letadel Airbus v prvním čtvrtletí překonal v dodávkách letadel amerického konkurenta Boeing. Dodávky Airbusu se za první tři měsíce roku zvýšily o 12 % na 142 letadel. Dodávky Boeingu za stejnou dobu klesly na 83 letadel z loňských 130. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje poskytnuté společnostmi.
ECB potvrdila základní úrokovou sazbu na 4,5 %
Rada guvernérů Evropské centrální banky na dubnovém měnověpolitickém jednání podle očekávání popáté za sebou ponechala základní úrokovou sazbu na 4,50 %. Už v březnové prognóze ECB uznala, že inflace se zmírňuje rychleji, než se předpokládalo. To by podle ekonomů mohlo otevřít cestu k zahájení snižování sazeb v letošním roce.
Gigafactory bude
Až dvě stě miliard korun a až sedm tisíc nových pracovních míst. Takový přínos by podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) mohla v Česku mít továrna na výrobu baterií do elektromobilů, přesněji bateriových článků, o jejímž vybudování na Karvinsku vyjednává vláda se zatím neznámým zahraničním investorem. Jako první o tom informoval web iRozhlas.cz.
Zůstane Čína motorem světového růstu?
Čína zůstane i přes své zpomalení největším motorem růstu světové ekonomiky. Ve výročním výhledu Asian Development Outlook to ve čtvrtek uvedla Asijská rozvojová banka (ADB). Očekává, že čínská ekonomika letos vzroste o 4,8 %. Čínská vláda si klade za cíl růst hrubého domácího produktu (HDP) o pět procent. Loni čínské HDP stouplo o 5,2 %.
Ceny ropy rostou
Zdražování pohonných hmot nabírá na tempu a pravděpodobně bude ještě hůře. Benzin bude stát více než 40 Kč/l už příští týden, především kvůli obávanému střetu Izraele a Íránu a výrazně slábnoucí koruně, uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Benzin v příštím týdnu zdraží o zhruba 80 haléřů na litr, nafta pak o přibližně 60 haléřů na litr.
Mero dokončilo modernizaci ropovodu IKL
Státní společnost Mero letos dokončila modernizaci ropovodu IKL, kterým teče do Česka ropa z německého Ingolstadtu. Po 16 letech v něm kompletně vyměnila řídicí systém pro přepravu a skladování ropy. Práce stály 265 milionů korun. Mero zároveň pokračuje v přípravách rozšíření ropovodu TAL v Itálii, na který IKL navazuje. Projekt má ČR od poloviny příštího roku zbavit závislosti na ruské ropě. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl generální ředitel státního podniku Jaroslav Pantůček.
Slovenská fabrika Volvo Cars má od EU zelenou
Slovensko získalo souhlas regulačních orgánů EU s poskytnutím státní podpory ve výši 267 milionů eur na výstavbu továrny společnosti Volvo Cars, která vzniká nedaleko Košic. Jak informovala agentura Reuters, továrna má ročně vyrábět až 250 000 elektromobilů. Evropská komise (EK) nyní oznámila, že „slovenská státní podpora ve formě přímých grantů je v souladu s pravidly EU a přispívá ke strategickým cílům EU v oblasti vytváření pracovních míst, regionálního rozvoje a unijní Zelené dohody“.
Inflace v Rusku dosáhla vrcholu
Inflace v Rusku už dosáhla svého vrcholu, její pokles však zatím není dostatečný k tomu, aby ruská centrální banka mohla zahájit snižování úrokových sazeb. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová v projevu k poslancům Státní dumy, což je dolní komora ruského parlamentu.
Německo může dekarbonizovat průmysl
Evropská komise (EK) schválila německý plán poskytnout státní pomoc v hodnotě 2,2 miliardy eur na dekarbonizaci průmyslové výroby. Komise to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Plán má urychlit přechod ke klimaticky neutrální ekonomice.
Stanjura zlepšil výhled tuzemské ekonomiky
Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce. Hrubý domácí produkt podle něj vzroste o 1,4 % a průměrná inflace dosáhne 2,7 %. Uvádí to nová makroekonomická predikce, kterou ve středu představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V lednové predikci ministerstvo očekávalo hospodářský růst 1,2 % a inflaci 3,1 %.
Čerstvé makrostatistiky od ČSÚ
Český statistický úřad (ČSÚ) tento týden vydal řadu únorových statistik české ekonomiky, pojďme si je projít:
Stavební výroba se po čtyřech měsících poklesu meziročně zvýšila o 3,6 %, což byl nejrychlejší růst od května 2022. Vzhůru stavebnictví táhly inženýrské stavby, pozemní stavitelství meziročně kleslo, uvedl ČSÚ. Ve srovnání s lednem byla stavební produkce vyšší o 4,8 %.
Průmyslová produkce v Česku se po třech měsících poklesu v únoru meziročně zvýšila o 0,7 %. Důvodem růstu byla hlavně výroba automobilů. Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 1,9 %.
Zahraniční obchod ČR v únoru skončil v přebytku 34,6 miliardy korun, který byl meziročně vyšší o 19,7 miliardy. Výsledek kladně ovlivnilo obchodování s auty a elektrickými zařízeními. Naopak negativně se na něm podepsal obchod s ropou a zemním plynem.
Meziroční růst spotřebitelských cen (inflace) činil v březnu 2 %, stejně jako tomu bylo v únoru. Oproti loňskému březnu si lidé museli připlatit zejména za bydlení, stravování a ubytování. Ceny klesly pouze u potravin a nealkoholických nápojů. V porovnání s únorem vzrostly ceny o 0,1 %, a to hlavně kvůli zdražení dálničních známek a paliv.
Nezaměstnanost je lepší kvůli počasí
Míra nezaměstnanosti v Česku se po dvou měsících vrátila pod čtyři procenta, v březnu se snížila na 3,9 %. Vliv mělo teplé počasí, uvedl v úterý Úřad práce ČR. Na konci března bylo bez práce 288 623 lidí, o 7484 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst se meziměsíčně zvýšil o 81 na 268 660 míst. Před rokem byla nezaměstnanost nižší, na konci března 2023 byla na 3,7 %.
První elektrická Alfa Romeo
Automobilka Alfa Romeo uvedla na trh své první plně elektrické auto. Sportovní vůz Milano, který se vyrábí v Polsku, je pojmenovaný podle města, kde byla značka roku 1910 založena. Elektromobil má baterii o kapacitě 54 kWh, díky níž v základní verzi ujede až 410 km, uvedla v prohlášení skupina Stellantis, pod niž značka Alfa Romeo spadá. Italská média uvádí, že vůz stojí, bez zahrnutí státní podpory, 39 500 eur a hybrid 29 900 eur. Vůz se zakládá na modulární platformě CMP, kterou vyvinul francouzský koncern PSA před spojením s italsko-americkou automobilkou Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Vyrábí se v polském městě Tychy, které leží ve Slezském vojvodství.
Kofola je pro letošek optimistou
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko odhaduje, že jí letos tržby vzrostou oproti loňsku o čtvrtinu. Loni dosáhly 8,69 miliardy korun a byly meziročně o 10,3 % vyšší. Provozní zisk před odpisy (ukazatel EBITDA) společnost plánuje v rozmezí 1,55 a 1,80 miliardy korun. Výroční zpráva Kofoly potvrdila předběžné výsledky za loňský rok zveřejněné v únoru. Ukazatel EBITDA dosáhl loni 1,25 miliardy korun, tedy o 12,9 % více než v roce 2022.
Apple naboostuje počítače novými čipy
Americký výrobce chytrých telefonů Apple bude brzy vyrábět čipy nové generace M4. Postupně jimi vybaví všechny počítače Mac, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Nové čipy budou mít lepší paměť a posílí funkci umělé inteligence (AI). Apple se tak podle Bloombergu snaží podpořit slabý prodej svých počítačů.
Thyssenkrupp redukuje produkci
Průmyslový konglomerát Thyssenkrupp, který je největším německým producentem oceli, kvůli špatné situaci na trhu výrazně omezí výrobu ve svých hutích v Duisburgu. Rozhodnutí povede k rušení pracovních míst, prozatím ale není jasné, v jakém rozsahu. Koncern chce snížit instalovanou produkční kapacitu na devět až 9,5 milionu tun ročně, což odpovídá úrovni za poslední tři roky. Současná výrobní kapacita činí asi 11,5 milionu tun oceli ročně. V tomto objemu je zahrnuta i ocel produkovaná duisburskou společností HKM, ve které má ocelářská divize Thyssenkrupp padesátiprocentní podíl.
Hypoték v březnu přibylo
Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v březnu hypoteční úvěry za 18 miliardy korun, což je proti únoru růst o 15 % a proti loňskému březnu růst o polovinu. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,19 procenta z únorových 5,36 %. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Za pět let platíme za obědy o 70 korun víc
Doby, kdy o polední pauze stačilo vyrazit do restaurace s dvousetkorunou a ještě zbylo na kávu nebo zákusek, jsou pryč. Průměrná obědová útrata v restauraci je nyní 224 Kč, bezmála o 70 Kč víc než v roce 2019. Obědová nabídka v restauracích tak za uplynulých pět let zdražila o 44 %. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených v poledních menu. Vyplývá to z analýzy společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá v České republice nejvíc gastro podniků.
Trh novostaveb v Brně ožil
Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se těsně pod rekordní hodnotou z druhého čtvrtletí roku 2022.
GasNet jde víc do vodíku, i s Němci
Plynárenská skupina GasNet spojila síly s evropským lídrem ve vodíkových technologiích využívajících plazmu, německou společností Graforce. Plynaři podepsali s kolegy z Berlína společné memorandum o spolupráci v oblasti výroby vodíku prostřednictvím plazmové pyrolýzy. Ta je cestou, jak z dostupných surovin vyrábět čistý vodík za konkurenceschopnou cenu.
Penta expanduje i do domácí péče
Zdravotnická skupina Penta Hospitals razantně vstupuje do odvětví domácí péče akvizicí Homecare Holding, jedné z deseti největších společností působících v oboru. Firma z portfolia investičního fondu Genesis provozuje domácí péči v Praze a Plzni. Penta Hospitals již v uplynulých měsících začala poskytovat domácí péči v řadě českých regionů, konkrétně v Praze, Českých Budějovicích, na Mladoboleslavsku, Kolínsku, Děčínsku, Karlovarsku a nyní nově startuje pobočku i na Kladensku.
Škoda zahájila výrobu modernizované Octavie
Škoda Auto zahájila v hlavním mladoboleslavském závodě sériovou výrobu modernizovaného modelu Octavia. Kromě jiných vylepšení se inovovaná čtvrtá generace nejúspěšnějšího modelu značky pyšní přepracovanou maskou chladiče, novými světlomety Matrix-LED druhé generace a hlasovou asistentkou Laurou s integrovaným chatbotem ChatGPT. Přesunem výroby modelu Octavia do Kvasin v nadcházejících měsících tohoto roku si česká automobilka ve svém závodě v Mladé Boleslavi vytvoří další výrobní kapacity.
Strnadova CSG loni zdvojnásobila zisk
Tržby průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG) se loni zvedly na 1,73 miliardy eur. To představuje oproti roku 2022 nárůst přes sedmdesát procent. Hrubý provozní zisk EBITDA činí 439 milionů eur a meziročně také vzrostl více než dvojnásobně. Dvě třetiny tržeb CSG tvoří zbrojní dodávky členským státům NATO, zbylá třetina především Ukrajině, Indonésii, Vietnamu a Maroku.
Platby kryptem v EU zpřísní
Normy Evropské unie proti praní špinavých peněz zpřísní. Výbory Evropského parlamentu nedávno představily balík opatření, který má mimo jiné za cíl ověřovat totožnost příjemců a odesílatelů určitých typů plateb prostřednictvím virtuální měny. Nařízení může ovlivnit i způsob placení bitcoinem v českých e-shopech.
Pošta snížila ztrátu
Česká pošta v loňském roce snížila ztrátu o jednu miliardu na 756 milionů korun. Provozní výnosy včetně příjmů z prodeje majetku vzrostly o 0,9 % na 19,037 miliardy korun. Provozní náklady bez odpisů klesly o 3,2 % na 19,114 miliardy korun. Uvedli to zástupci České pošty na setkání s novináři.
Lex ČEZ poslanci odmítli
Sněmovna se postavila proti kritizovanému snížení podílu hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev. Spornou pasáž, která je známá jako lex ČEZ, mohl stát využít při restrukturalizaci energetické společnosti kvůli posílení kontroly, přičemž menšinové akcionáře by podle kritiků vyvlastnil. Poslanci kontroverzní úpravu z vládní novely vyškrtli, zbývající pasáže předlohy schválili s úpravami a poslali k projednání do Senátu.