Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- ČLÁNEK
Americká města rozdávají dolary chudým rodinám. Chtějí tím vymýtit chudobu
Koncept nepodmíněného příjmu získává stále větší popularitu. Nyní jej zkouší Sacramento v Kalifornii. Rodiny s nízkými příjmy mají dostávat měsíčně 725 dolarů. Peníze na jídlo a bydlení rozdávají i další města, jako je Baltimore v Marylandu nebo dříve Austin v Texasu.
Koncept základního příjmu, který má zajistit „přežití“ jednotlivce ve společnosti, i když nemá práci, je hodně starý. Promýšlel ho už před více než pěti stovkami let Thomas More ve své knize Utopie. Ve 20. století jej navrhovali jak socialističtí teoretici, tak liberálové.
V posledních letech tento přístup získává znovu na popularitě. Řada států po celém světě testuje pilotní programy, které mají odpovědět na otázku, zda koncept takzvaného základního nepodmíněného příjmu bude fungovat i v praxi. Koketovaly s ním Španělsko, Velká Británie nebo Itálie.
Naposledy plán vyplácet jednotnou dávku svým obyvatelům schválilo hlavní město Kalifornie Sacramento. Na platbu ve výši 725 dolarů měsíčně ale nedosáhnou všichni. Půjde pouze chudým rodinám etnických menšin – Afroameričanů a původních indiánů, informoval web Business Insider. Cílem je snížit chudobu dětí.
Co to je základní nepodmíněný příjem? |
Základní nepodmíněný příjem nebo také univerzální základní příjem je forma systému sociálních dávek, které vyplácí stát nebo jiná instituce ve stejné výši všem lidem bez jakýchkoliv podmínek. Hlavní myšlenkou je zjednodušení často složitého systému sociálních dávek. V Česku se začala myšlenka všeobecného základního příjmu diskutovat v akademických a politických kruzích, zejména levicově orientovaných, po roce 2000. V roce 2007 publikovali Marek Hrubec, Martin Brabec a Philippe Van Parijs o základním příjmu knihu Všeobecný základní příjem: Právo na lenost, nebo na přežití? Hrubec a Brabec se domnívají, že je zavedení nepodmíněného základního příjmu možné a žádoucí v České republice, v celé Evropské unii i v mnoha dalších zemích. Zdroj: Wikipedia |
Radnice Sacramenta chce program realizovat s pomocí nevládní organizace United Way. Už dříve spolupracovali na dalším pilotním programu, kdy zhruba sto rodin dostávalo v období od června 2021 až do května 2023 měsíčně 300 dolarů.
Účastníci tohoto programu pak uváděli, že se jejich finanční situace zlepšila a mohli „dosáhnout svých finančních cílů“.
Jak odstranit dětskou chudobu?
Michelle Callejasová, ředitelka odboru služeb pro rodiny a děti ve vedení Sacramenta, zdůraznila, že tento program se snaží pomoci odstranit fenomén dětské chudoby.
U černošských dětí je pravděpodobnost, že budou odebrány rodičům, čtyřikrát vyšší než o bělošských dětí. U indiánských dětí je to dvakrát tolik.
„Naším cílem je podporovat soběstačnost, rodinnou stabilitu a omezit kriminalitu mladistvých,“ vysvětlila. Projekt má trvat dvanáct měsíců.
Ve Spojených státech se nejedná o ojedinělou iniciativu. Mnoho dalších okresů, měst i států řeší problémy s chudobou. I proto se stále častěji experimentuje s variantou konceptu základního příjmu pro nejchudší obyvatele.
Peníze na potraviny a bydlení
Účastníci těchto pilotních programů většinou potvrzují, že finanční prostředky používají na nákup základních potravin a na placení nájmu. Jedním z nich je i město Baltimore ve státě Maryland. To dává dvěma stovkám mladých rodičů tisíc dolarů měsíčně, aby měli peníze na jídlo a bydlení.
Rovněž v texaském Austinu rozdávali úředníci rodinám s nízkými příjmy tisíc dolarů v testovacím období mezi květnem 2022 a srpnem 2023. Většinu z těchto prostředků pak lidé skutečně vydali za stoupající ceny bydlení.
Podle Stanfordovy univerzity v současné době probíhají podobné pilotní projekty inspirované konceptem základního nepodmíněného příjmu na 67 místech v USA.
MAPA: Kde probíhají experimenty s konceptem základního příjmu
Modrá barva – ukončené projekty, hnědá barva – aktivní programy.
Zdroj: Stanford Basic Income Lab / MapBox
AI vezme lidem práci
Proti tomuto konceptu postavil americký miliardář a vizionář Elon Musk svou vizi „univerzálního vysokého příjmu“, protože v následujících letech bude lidem brát práci umělá inteligence (AI). Rozvoj chytrých technologií podle podnikatele povede k tomu, že většina běžných profesí zanikne.
„Je těžké přesně říct, kdy to bude. Ale nastane bod, kdy nebude potřeba žádná práce,“ míní Musk. Podle něj AI ovládne práci i zábavu. Musk ale věří, že to pro lidstvo bude znamenat „věk hojnosti“.
„Nebudeme mít univerzální základní příjem. Budeme mít univerzální vysoký příjem,“ prohlásil Musk bez dalších podrobností.
S touto prognózou ale Musk přišel už v roce 2018, kdy na tehdejším Twitteru (dnes X, pozn. red.) napsal: „Univerzální příjem bude časem nezbytný, pokud AI nahradí většinu lidských pracovních míst.“ Teoreticky by měl mít každý člověk zajištěno, že jeho příjem neklesne pod určitou hranici. Měla by se tím vyřešit příjmová nerovnost a chudoba na celém světě.
Otázkou zůstává, kdo v budoucnu bude základní příjem vyplácet. Zdali tato pravomoc zůstane v gesci států a měst, nebo ho zaplatí firmy vydělávající na umělé inteligenci.