Špatné výsledky Googlu jako by nečekaně přerušily jinak velice dobrou výsledkovou sezonu v USA.
Výsledky Alphabetu za první čtvrtletí 2019 |
Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která vlastní internetový vyhledávač Google, se v prvním čtvrtletí snížil na 6,7 mld. USD (154 mld. Kč) z 9,4 miliardy dolarů před rokem, a to zejména kvůli pokutě od Evropské komise (1,49 mld. eur).
Čtvrtletní tržby navíc zaostaly za očekáváním analytiků, takže akcie podniku po zveřejnění výsledků ztrácely přes pět procent. Tržby společnosti Alphabet se meziročně zvýšily o 17 procent na 36,3 mld. USD, zatímco analytici je podle průzkumu firmy Refinitiv odhadovali na 37,7 mld. USD. Tempo růstu tržeb bylo nejslabší za poslední tři roky, napsala agentura Reuters.
|
Hlavní pozornost trhů se soustředila na překvapivě slabé tržby technologického gigantu.
Stranou zůstala otázka setrvale klesajících marží – ty poklesly meziročně z 25 na 18 procent.
Klíčové marže
Jsou to přitom právě vysoké marže, které jsou podle nedávné (inspirativní) studie Bridgewateru klíčové k udržení současných valuací amerických akcií.
Pokud by se měl zlomit více než dvacetiletý trend nárůstu marží na americkém trhu a ty se začaly z okolí 20 procent vracet k historickým průměrům, jsou americké akcie pravděpodobně příliš drahé.
Hlavním motorem růstu marží byla globalizace, která otevřela firmám přístup k levné pracovní síle z rozvíjejících se trhů (zejména z Číny a Indie). To přirozeně snížilo váhu a vyjednávací schopnosti odborů ve vyspělých ekonomikách.
Současně se poslední dekády zejména v USA vyznačovaly přívětivější antimonopolní politikou, která v řadě odvětví umožnila výraznější koncentraci a vznik skutečně velkých nadnárodních gigantů (Google může být jedním z nich).
Technologie vs. lidská síla
V neposlední řadě hrál roli i technologický pokrok. Ten na jedné straně staví do ještě slabšího postavení řadu pracovníků ve vyspělých ekonomikách, na druhé straně také zvyšuje význam duševního vlastnictví (patenty, software apod.) pro byznys modely firem.
Právě patenty a unikátní software fungují často jako velice silná bariéra pro vstup konkurence a umožňují pak firmám dosahovat nadprůměrných marží…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Z garáže až na vrchol on-line světa: 20 let s Googlem v číslech a faktech
Finanční trhy dnes a před krizí v roce 2008 aneb mají se akcioví býci bát?
Které jsou nejlevnější a nejdražší americké akcie na začátku roku 2019?
Jak ale argumentují ekonomové Bridgewateru, některé věci se do budoucna mohou měnit…
Obrátí se trend?
Rostoucí protekcionismus a snaha ochránit domácí pracovníky mohou obrátit trend v přesouvání řady pracovních míst do levnějších lokalit, tedy mimo USA a EU.
Navíc roste tažení proti megaprofitabilním firmám jako Google, které musí čelit na obou březích Atlantiku přísnější antimonopolní politice, nebo dokonce snahám o dodatečné mimořádné zdanění.
Jak moc to ovšem ve finále zasáhne profitabilitu celého trhu, je těžké říci.