V rané fázi vloží andělští investoři do nadějného startupu v průměru 25 tisíc eur. Jenže investiční kola se často řádově pohybují v milionech, a minimální výše investice je proto třeba čtyřnásobná.
Řekněme, že startup má minimální výši investice 100 tisíc eur při investičním kole jeden milion eur. To dává smysl, protože menší částky by pro zakladatele projektu znamenaly příliš roztříštěné podíly a daleko komplikovanější administrativu. Při průměrné investici andělského investora 25 tisíc eur jsou k naplnění minimální výše investice zapotřebí čtyři investoři.
Investoři, spojte se!
V tu chvíli je jednou z možností naplnění potřebné částky jejich propojení: mohou založit tzv. SVP (special purpose vehicle), tedy společnost vzniklou výhradně pro účely společné investice. Díky ní může dát síly dohromady více menších investorů a do projektu mohou vstoupit jako jeden.
Podíly si pak mezi sebou poměrově dělí. Startup tak nejenže pravděpodobněji vybere potřebné prostředky, ale navíc s menšími investory získá spoustu užitečných kontaktů nebo názorů z praxe – jak známo, víc hlav víc ví.
I proto je třeba vytvářet příležitosti, které by takovým investorům daly možnost podílet se na investici, na niž by sami nedosáhli. Ti pak mohou zároveň investovat s tím, že podstatně rozmělní riziko, protože nejsou v celé věci sami.
Syndikace je přitom nejúčinnější cestou, jak vytvořit síť menších investorů, a tím pádem posílit i možnosti jejich propojení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Marvin Liao: Překvapilo mě, jak rychle se startupy s ohledem na pandemii objevily znovu u dveří investorů
Evropský šampionát start-upů vyhrála lucemburská ochrana dat, uspěli i Češi
Biatlon v obýváku. Původní dětskou zábavu povýšili na podnikání
Kdo by nesnil o finanční nezávislosti. Dumali jste ale někdy, kolik peněz na ni potřebujete?
Přínos pro startupový ekosystém
Zatímco za Atlantikem jsou andělské syndikáty (viz například dlouhý seznam na AngelListu) běžnou praxí, v Evropě zatím na svůj větší rozmach čekají.
Kromě mírně komplikovanější evropské legislativy oproti té americké přitom syndikacím menších investorů u nás nestojí nic v cestě. Navíc by pro celý evropský startupový ekosystém mohly představovat tolik potřebnou vzpruhu.
Zářným příkladem je právě kolébka syndikací – USA. Tamní praxe se dokonce vyvinula natolik, že syndikace už téměř nahrazují investiční fondy, protože jsou schopné nasbírat dostatek i bez nich.
K tomu však u nás na starém kontinentě máme ještě daleko. Na vině určité opožděnosti jsou nejen složitější právní regulace jednotlivých zemí. Svoji roli hraje i velikost startupového trhu, který je na andělské investory stále chudší než ten americký.
Téma syndikace je nicméně v Evropě velmi aktuální, protože jde o jednu z účinných cest, jak posílit mezinárodní investice.
Absence českých investorů
V Česku syndikace vázne zejména kvůli nedostatku angel investorů, ale úspěšné pokusy zde existují: funguje například při StartupYardu nebo u nás v DEPO Ventures, kde ke každému hlavnímu investorovi dokážeme přidružit hrstku těch andělských nejen z Česka, ale i odjinud.
Co je EBAN |
Evropská asociace andělských investorů (EBAN) je mezinárodní neziskovou organizací, jejímž úkolem je zastupovat panevropskou komunitu investorů v raném stadiu, shromažďovat členské organizace a jednotlivce z Evropy i mimo ni. EBAN aktivně podporuje Evropská komise. V představenstvu EBAN Česko zastupuje zakladatel a CEO společnosti DEPO Ventures Petr Šíma. |
V Evropské asociaci angel investorů (EBAN, viz box vpravo), jíž jsme členy, se snažíme podnítit právě i vytváření mezinárodních syndikací. Například DANBAN, dánský network, vytvoří 30 až 40 syndikací ročně.
Rádi bychom Evropu více propojili a umožnili andělským investorům společně investovat. A to nejen do evropských startupů, vždyť hranice v online světě už nic neznamenají.
DEPO Ventures chce jít příkladem, hledáme pro syndikace globální projekty. Například pro startup, který má sídlo v USA, jeden zakladatel je z Jižní Afriky, druhý z Mnichova. Pro toho, kdo má globální cíle, hranice nic neznamenají a syndikace investorů umožňují jejich další stírání.