ANKETA PEAK VOICE
Má izraelská válka s Hamásem podle vás výraznější negativní dopad na ekonomiku Izraele, že je snížení ratingu oprávněné?
Filip Emmer, ekonomický analytik DRFG
Konflikt zcela jistě má výraznější dopad na ekonomiku Izraele.
Podle dřívějších odhadů byl dopad potenciálního konfliktu odhadován na 400 miliard dolarů v průběhu následujících 10 let, tedy asi 82 procent izraelského HDP v roce 2021.
Příčiny pak lze rozdělit na krátkodobé a dlouhodobé. Bezprostředně ekonomika byla zasažena skrze trh práce, byť část jednotek zmobilizovaných po 7. říjnu 2023 již byla rozpuštěna. Sekundárně se pak projeví snížená atraktivita země pro zahraniční investice.
Dopad konfliktu však, byť v menší míře, může být i pozitivní. Zejména v obranném průmyslu se na bojišti opět ukazuje efektivita izraelských systémů. A v aktuální geopolitické situaci bude přirozeně po izraelských technologiích vysoká poptávka. Zároveň konflikt prozatím výrazněji neovlivnil proces diplomatického sbližování Izraele se Saúdskou Arábií.
Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital
Z mého pohledu zde zatím výraznější dopad není. Mezinárodní americká ratingová agentura Moody’s snížila rating Izraele z A1 na A2 a uvedla, že výhled ekonomiky země je „negativní“. Z pohledu agentury se jedná o racionální reakci na rizika plynoucí z prodloužení konfliktu, který není stále definitivně ukončen.
Samotný dluh Izraele je v zásadě v normě s vyspělými státy v Evropě. Zadlužení se pohybuje kolem 67 procent v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP). Připomeňme, že např. italská ekonomika operuje fakticky s dvojnásobkem. Izraelské desetileté dluhové cenné papíry se nyní obchodují s úrokem kolem 4,2 procenta, což je v dnešním světě vyšších sazeb rovněž poměrně standardní výše.
Z těchto uvedených důvodů usuzuji, že se jedná o „kosmetickou“ záležitost s prakticky nulovým dopadem na izraelskou ekonomiku. Ve skutečnosti nejvíce záleží na tom, jak dlouho se ještě tažení proti terorismu bude protahovat a jaké budou celkové dlouhodobé následky pro region (negativní migrace obyvatel, politická stabilita, předvídatelnost země pro investory apod.).
VÍCE K TÉMATU:
Nejen pod nosem Izraele. Hamás si udělal evropskou pobočku z Německa. Získával zde peníze i vliv
Jak silná je izraelská armáda? Má větší rozpočet než Egypt, Libanon a Jordánsko dohromady
Na finanční trzích klid? Konflikty ve světě se jich spíše netýkají. Výjimkou není ani válka Izraele s Hamásem
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank
Bohužel pro Izrael se teroristům Hamásu podařilo poškodit i jeho rating, který agentura Moody’s zhoršila vůbec poprvé v historii. Hodnocení schopnosti Izraele splácet dluh se tak snižuje z páté do šesté kategorie, na úroveň třeba Polska. Česko je ve čtvrté – čtvrté nejlepší – kategorii.
Válka s Hamásem podle Moody’s totiž oslabuje Izrael politicky, institucionálně a fiskálně. Izraeli nyní hrozí, že mezinárodní investoři si budou ke svým půjčkám, které mu poskytují, přičítat vyšší přirážku za riziko, což zvýší nákladnost obsluhy dluhu v zemi a potenciálně si vynutí omezení jiných veřejných výdajů.