Mohlo by vás také zajímat
Kdo může za výpadek? Jednoznačně Evropská unie, tvrdí Microsoft
Lukáš Kovanda 23. července 2024Mnoho firem z celé řady oborů po celém světě postihla v pátek série výpadků. Důvodem byla aktualizace bezpečnostního softwaru od…
Umělá inteligence je “jen” čtvrtá průmyslová revoluce
Redakce 4. června 2024S reálným příchodem umělé inteligence (AI) vstoupilo lidstvo naplno do éry už čtvrté průmyslové revoluce. V případě AI se nejvíce…
Milan Mitošinka (Qinshift): Bariéry umělé inteligence zatím ovlivňuje výpočetní výkon
Libor Akrman 1. června 2024Pokud nástroje umělé inteligence dostanou data, dokážou být velmi dobrým pomocníkem. „Určitým rizikem AI je její schopnost si vymýšlet. V…
- Analýza
Avast chce být globální jedničkou v antivirech. Jaké má šance?
Globální lídr v oblasti digitálního zabezpečení Avast po úspěšné akvizici AVG plánuje technické inovace. Jak si stojí na globálním trhu a jakou má budoucnost?
Již to bude bezmála třicet let, co se zrodil v Česku podnik, jehož „úspěch hvězd se dotýká“. O to víc zajímavější je, že tato společnost vznikla ještě za předchozího režimu, i když v té době již byly „ledy pro soukromé podnikání“ relativně uvolněné.
V roce 1988 spoluzaložili Pavel Baudiš a Eduard Kučera firmu Alwil Software, ze které během necelých třech desetiletí vyrostla firma Avast (pod názvem Avast Software společnost působí od roku 2010, pozn. red.).
Oba původně pracovali ve Výzkumném ústavu matematických strojů (VUMS). Kučera byl předsedou představenstva a zodpovídal za chod společnosti. Baudiš napsal původní program, z něhož pak vycházela další bezpečnostní řešení společnosti.
CVC Capital Partners |
CVC je mezinárodní soukromou investiční společností. Byla založena v roce 1981 a dnes má síť více než 20 kanceláří a více než 250 zaměstnanců po celé Evropě, Asii a USA. ‚ CVC spravuje prostředky v zastoupení více než 300 investorů, včetně penzijních fondů, finančních institucí, státních investičních fondů a dalších investorů. |
Oba zakladatelé drželi ve společnosti majoritní podíl, přičemž ale v roce 2010 prodali menšinový podíl za 100 milionů dolarů investiční společnosti Summit Partners. O čtyři roky se vlastnická struktura změnila výrazněji, když do Avastu finančně vstoupil investiční fond CVC Capital Partners.
Podle vyjádření společnosti tento strategický tah znamenal výrazný nárůst valuace firmy, jejíž ocenění vyšplhalo na zhruba 1 miliardu dolarů.
Od té doby drží Kučera s Baudišem dohromady podíl 43 procent. Dalších 47 procent patří fondům CVC a Summit Partners a zbylá desetina podílu je v držení manažerů a zaměstnanců.
Lídr mezi antiviry
INFOGRAFIKA |
Pod názvem Avast se skrývá zkratka slovního spojení „AntiVirus Advanced SeT“. Tato zkratka má již řadu let světový věhlas a platí za jednoho z lídrů světového trhu s antivirovým softwarem.
Pomohlo mu k tomu také loňské červencové spojení s brněnským konkurentem AVG (akvizice byla dokončena loni v říjnu, pozn. red.). Ten Avast koupil celkově za 31,7 miliardy korun.
Avast a AVG mají mnoho společného, obě pocházejí z České republiky, obě byly založeny již koncem 80. let a oběma se postupně podařilo získat na trhu velmi významné postavení.
Až do spojení spolu tyto společnosti soupeřily, ale jak podotknul Avast ve zprávě ke sloučení: „Díky podobnosti našich byznys modelů půjde nyní integrace AVG a Avastu snadno a bez komplikací.“
Pro Avast spojení s AVG znamená především rozšíření záběru – databáze obou firem čítá přes 400 milionů lidí, prohloubení technologických možností a šanci proniknout na nové trhy.
Zatímco AVG je silnější v oblasti antivirů mobilního trhu a má silnější pozici v USA a západních zemích, tak pro Avast to před spojením byla slabá místa, neboť se zaměřoval především na trhy s jinými jazyky než angličtinou.
Generálním ředitelem Avastu je od roku 2009 Vincent Steckler, který dříve působil jako Senior Vice President v americké společnosti Symantec Corporation. Ta je v současnosti největším konkurentem Avastu.
Spojení již nese ovoce
Prudký rozvoj počítačových hrozeb byl hnacím motorem obou firem a nejen jich.
Každopádně spojení s AVG znamenalo pro Avast i zlepšené hospodářské výsledky.
Za rok 2016 tržby vyšplhaly na rekordní úroveň a zisk zaznamenal rychlý nárůst.
Společnost utržila 714 milionů dolarů (17,1 miliardy korun), což bylo nejvíce v její historii. Provozní zisk EBITDA dokonce, oproti předloňským výsledkům dříve samostatných společností, vzrostl o 36 procent na 353 milionů dolarů (zhruba 8,4 miliardy korun).
Podle Vince Stecklera se jedná v posledních letech o nejsilnější růst v tomto oboru podnikání. Do budoucna má za cíl stát se světovou jedničkou z hlediska tržeb.
Avast má totiž v současnosti již přes 440 milionů uživatelů. To z něj činí světovou jedničku co se počtu uživatelů týče. V tržbách se před ním stále drží americký Symantec, ten za loňský rok ale utržil přes 4 miliardy dolarů.
TABULKA: Srovnání výsledků Avastu a Symantecu
Zdroj: Tiskové zprávy Avast, Thomson Reuters
Sázka na další růst a inovace
Ambice Stecklerovi ale nechybí, do dvou až tří let se míní stát jedničkou i z hlediska tržeb. Klíčem k tomuto růstu má být právě brněnské AVG.
Jako příležitost dalšího růstu vidí především Čínu, kde již jedná s několika společnostmi na bázi uzavření partnerství. „Bez spolupráce s místní společností bychom jinak v Číně neuspěli,“ uvedl Steckler pro HN.
NOVINKA – Přihlaste se k odběru newsletteru – NOVINKA
V rámci integrace obou společností i jejich technologií se chce ještě více zaměřit na inovace. Jednou z nich má být nová funkce zabraňující hackerům špehovat uživatele pomocí webkamer, které mají uživatelé v počítači.
„Chceme dál vytvářet takové inovace, které za pomoci umělé inteligence zastaví hrozby v reálném čase, jako se to povedlo třeba minulý pátek zablokováním WannaCry,“ upřesňuje Steckler.
Tématu ransomware WannaCry jsme se věnovali ZDE
A ještě více se chce zaměřovat na oblast bezpečnosti v mobilních telefonech. Zde chce rozšířit nabídku pro mobilní operátory, kteří následně mohou svým zákazníkům nabízet chytré telefony a další zařízení s předinstalovanými ochrannými funkcemi pro lepší zabezpečení jednotlivců i rodin.