Mohlo by vás také zajímat
Nejdřív covid, pak válka na Ukrajině a teď další nečekaný ekonomický šok: Trump
Dominik Rusinko 1. dubna 2025Dva a půl měsíce působení Donalda Trumpa jako prezidenta USA se projevuje v globální ekonomice a na finančních trzích především…
Miliony eur pro Flowpay; Němci odbrzdili dluhovou brzdu a české banky mohou být za rok 2024 spokojeny aneb souhrn ekonomických událostí 12. týdne 2025
Libor Akrman 22. března 2025Historicky největší akvizice Alphabetu míří do kyberbezpečnosti; Evropa odložila odvetná cla; primát pro letouny Primoco UAV; hudební průmysl roste; Kellnerová…
Za levný benzín v Česku může Rusko
Lukáš Kovanda 21. března 2025V Česku v uplynulém týdnu klesla cena benzinu pod 35 korun za litr, Natural 95 je tak nejlevnější od října…
Balonek recese vzlétl, lidé šetří, budoucnost je nejistá aneb souhrn 30. týdne
Ekonomika Česka i Spojených států vykazuje první signály recese. Globální ekonomiku podle nových odhadů čeká mírnější růst. Výsledková sezona je v plném proudu, hvězdný půlrok hlásí díky rostoucím sazbám hlavně banky. Období tučných zisků ale prožívají také ropné koncerny. Naproti tomu velké mezinárodní potravinářské a fastfoodové hlásí spotřebiteli nevítané zdražování. Američané už začínají šetřit, Walmart by mohl vyprávět. I nálada českých spotřebitelů je na nejnižší úrovni za dobu jejího zjišťování. A Rusko? Ani to před dopady sankcí neuteče.

Americká společnost Walmart zhoršila hospodářský výhled na rok 2022. (Ilustrační foto) Zdroj: Pixabay
Milé čtenářky, milí čtenáři,
oheň je dobrý sluha, ale zlý pán, o čemž se poslední týden můžeme přesvědčit i my v Česku. Po sérii požárů po celé Evropě jsme se bohužel dočkali i my, když rozsáhlý požár zachvátil oblast Českého Švýcarska na severu republiky i v části Německa. Dokonce se objevovaly obavy, že by žár mohl zničit přírodní skvost Pravčickou bránu, ta však podle nedávných záběrů vydržela. Naštěstí se zdá, že se „zlého pána“ podaří zkrotit a hasiči dokážou postupně oheň zlikvidovat. Podle přírodovědců je pak pro krajinu takový oheň požehnanou očistou, takže je šance, že se příroda rychle obnoví. Přesto tento požár zůstává velkým varováním, že z malé jiskérky vzplane velký plamen, který ale nemusí být vždy dobrý…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Fed i přes signály recese razantně zvedl sazby
Americká centrální banka na svém červencovém měnověpolitickém zasedání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 %. Důvodem dalšího razantního utažení měnových kohoutů je pokračující rychlý růst spotřebitelských cen. V prohlášení banka uvedla, že navzdory důkazům o zpomalování americké ekonomiky plánuje další zvyšování sazeb. Podle červnové makroekonomické prognózy Fedu letos ekonomika USA stoupne jen o 1,7 % a nezaměstnanost letos dosáhne 3,7 %.
Stanjura na vládě prosadil vyšší schodek rozpočtu
Vláda ve středu schválila novelu letošního státního rozpočtu ČR se schodkem 330 miliard korun, uvedlo to ministerstvo financí. Sněmovna by novelu rozpočtu měla projednat v září. Dosud tak platí původní rozpočet s deficitem 280 miliard. Vláda má ale v dolní komoře pohodlnou většinu 108 z 200 hlasů, dá se tak předpokládat, že upravený rozpočet projde. „Schodek novelizovaného rozpočtu je stále o 50 miliard korun nižší, než jaký připravila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO),“ podotkl premiér Petr Fiala (ODS). Vláda tak podle něj nerezignuje na rozpočtovou odpovědnost.
Škodovce propadl zisk kvůli válce a dolaru
Provozní zisk automobilky Škoda Auto za prvních šest měsíců letošního roku klesl na 676 milionů eur (16,6 miliardy korun) z loňských srovnatelných 974 milionů eur. Pokles způsobily hlavně vyšší náklady na výrobu a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Na výsledky má vliv také rusko-ukrajinský konflikt. Škoda Auto dodala zákazníkům 447 tisíc vozů, což je o 3,5 procenta méně než před rokem. Pokles prodeje v Evropě částečně kompenzoval růst v Indii. Zvýšil se zejména prodej modelu Enyaq iV.
Matku Googlu nic nerozhází, ani recese
Americká technologická společnost Alphabet, která vlastní Google, zvýšila v druhém čtvrtletí tržby o 13 % na 69,7 miliardy dolarů. To je jen nepatrně méně, než očekávali analytici. Svědčí to o tom, že Alphabet dokáže s přehledem ustát, pokud se v příštím roce některé země ocitnou v recesi. Čistý zisk firmy, který bývá nepředvídatelný kvůli sporadickým ziskům či ztrátám z podílů, jež firma drží v mnoha startupech, meziročně klesl o 13,6 %.
Microsoft se zapotil kvůli silnému dolaru
Čistý zisk americké společnosti Microsoft ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí rostl jen mírně na 16,7 miliardy dolarů (407 miliard korun). Zisk i tržby zaostaly za očekáváním analytiků, což je vzácné zklamání technologického giganta, kterému se v posledních letech dařilo nad očekávání dobře. Přispělo k tomu několik okolností, včetně silnějšího dolaru, zpomalení růstu osobních počítačů a nižších výdajů za reklamu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Český důchodový systém čím dál víc připomíná letadlo
MMF zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
Mezinárodní měnový fond aktualizoval svůj výhled vývoje světové ekonomiky, pro letošní i příští rok čeká slabší růst. Pro letošek počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,2 %, což je o 0,4 procentního bodu méně, než předpokládal v dubnové prognóze. Na příští rok pak kalkuluje s poklesem tempa na 2,9 %, proti jarnímu výhledu je to o sedm desetin procentního bodu méně.
Americká ekonomika spadla do recese. Technicky
Americké hospodářství ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok překvapivě kleslo o 0,9 procenta, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Největší ekonomika světa vykázala pokles už druhé čtvrtletí za sebou, technicky tak spadla do recese. Americký prezident Joe Biden v reakci na nejnovější údaje o HDP ovšem uvedl, že ekonomika USA zůstává na správné cestě. Poukázal mimo jiné na příznivý vývoj na trhu práce a na pokračující růst spotřebitelských výdajů, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
Konec zelených snů, je tu uhelná realita
Celosvětová poptávka po uhlí se letos vrátí na maximum z roku 2013 a příští rok se zřejmě vyšplhá na rekord. Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Za obnoveným zájmem o uhlí podle agentury stojí vysoké ceny zemního plynu kvůli válce na Ukrajině. Světová spotřeba uhlí by se letos podle IEA měla za předpokladu, že se zotaví čínská ekonomika, zvýšit o 0,7 % na osm miliard tun.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: O zvláštnostech cen polední kávy v Londýně aneb o vlastnosti komodit
Inflace v Německu zvolňuje? To záleží na metodice
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v červenci kleslo na 7,5 % z červnových 7,6 %, uvedl Destatis. Inflace ve spolkové zemi klesla už druhý měsíc za sebou. Zpomalení růstu cen však bylo mírnější, než očekávali analytici. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se inflace navíc překvapivě zvýšila, a to na 8,5 % z červnových 8,2 %.
Plácli si. Aerolinky JetBlue a Spirit se spojí
Americká letecká společnost JetBlue Airways převezme za 3,8 miliardy dolarů rivala Spirit Airlines. Firmy to uvedly ve společném prohlášení. Oba dopravci patří k nízkonákladovým leteckým společnostem a jejich spojením vznikne pátý největší letecký dopravce ve Spojených státech.
Nestlé, Coca-Cola, McDonald’s. Všichni zdražují
Švýcarský potravinářský gigant Nestlé kvůli nejvyššímu růstu nákladů za 40 let v prvním pololetí zdražil své výrobky v průměru o 6,5 %. Růst cen tento týden v reakci na dražší pohonné hmoty, růst mezd a dražší ingredience oznámila například i nápojová společnost Coca-Cola nebo řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald’s.
Ropné koncerny válí
Francouzská TotalEnergies, britská Shell, norský Equinor. Světové ropné koncerny hlásí tučné zisky. Profitují z vysokých cen ropy a plynu na světových trzích. TotalEnergies ve druhém čtvrtletí meziročně téměř ztrojnásobila čistý zisk na 5,7 miliardy dolarů. Shell ve stejném období zdvojnásobila upravený čistý zisk na rekordních 11,47 miliardy dolarů. Největší americké ropné koncerny ExxonMobil a Chevron výsledky hospodaření oznámí v pátek.
NAPSALI JSME PRO VÁS: Čínská expanze v kosmu: až na Neptun s jaderným pohonem
Draze nakupuje, levně prodává
Francouzská energetická společnost EdF se v první polovině roku propadla do ztráty 5,29 miliardy eur. Ve stejném období loni měla zisk 4,17 miliardy eur. Firmě sice rostly tržby, ale vyrobila méně elektřiny z jádra. Finance EdF také zasáhlo omezení cen elektřiny nařízené vládou, které má ochránit spotřebitele před prudkým růstem cen energií. EdF tak musí nakupovat elektřinu na trhu za rekordně vysoké ceny a prodávat ji levně konkurentům. Francouzská vláda nyní připravuje opětovné zestátnění firmy, ve které vlastní 84% podíl.
AB InBev je zpět v sedle
Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev (AB InBev) zvýšil v druhém čtvrtletí EBITDA o 5 % na 5,1 miliardy dolarů. To je víc, než odhadovali analytici. K výsledkům přispěly vyšší ceny i poptávka v Latinské Americe. Tržby vzrostly o 9 % na 14,8 miliardy dolarů. V USA a Evropě byly tržby o něco nižší, i když mnoho spotřebitelů přešlo na dražší prémiová piva. Zisk v Evropě díky zájmu o dražší značky byl vyšší než loni.
Automobilky hlásí růst zisku o desítky procent
Automobilka Stellantis v prvním pololetí zvýšila meziročně zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o 44 % na 12,4 miliardy eur. Čtvrtý největší výrobce automobilů na světě uvedl, že navzdory růstu nákladů a nedostatku čipů tak má firma za sebou rekordní pololetí. Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním pololetí zvýšil zisk po zdanění meziročně o více než čtvrtinu na 10,6 miliardy eur. Nezabránily mu v tom ani koronavirové uzávěry v Číně. Také americká automobilka Ford Motor zvýšila čistý zisk o 19 % na 667 milionů dolarů.
Vyšší úroky bankám svědčí
Čistý zisk Monety za letošní první pololetí stoupl meziročně o víc než 100 procent na 2,87 miliardy korun. Dobré ziskovosti banka dosáhla díky vyšším úrokovým sazbám, příznivým nákladům na riziko a stabilním provozním nákladům. Úspěšný půlrok má za sebou také česká a slovenská UniCredit Bank, která za letošních prvních šest měsíců vydělala 4,2 miliardy korun (171 milionů eur), což je meziroční nárůst o 45 procent.
Tohle Zuckerberga nepotěšilo
Americké firmě Meta Platforms, která je mateřskou společností Facebooku a Instagramu, poprvé klesly čtvrtletní tržby. Důvod? Nižší výdaje za reklamu v reakci na oslabení ekonomiky a sílící konkurence TikToku. Tržby se v druhém čtvrtletí snížily o procento na 28,82 miliardy dolarů a čistý zisk se propadl o 36 % na 6,69 miliardy dolarů.
Před dopady sankcí ani Rusko neuteče
Ruská ekonomika klesla v druhém čtvrtletí v meziročním srovnání o čtyři procenta, uvedlo to ruské ministerstvo hospodářství. V letošních prvních třech měsících HDP země vzrostl o 3,5 %. Ve druhém čtvrtletí se tak začínají projevovat dopady sankcí, které Západ uvalil na Rusko za jeho agresi na Ukrajině. Pokles ekonomiky v červnu zrychlil na 4,9 % z květnových 4,3 %. Za celý letošní rok by podle květnového odhadu ministerstva měla ruská ekonomika klesnout o 7,8 %.
Alibaba klepe na dveře burzy v Hongkongu
Čínská společnost Alibaba chystá primární veřejnou nabídku akcií (IPO) na burze v Hongkongu. Největší internetový prodejce v Číně očekává, že proces bude uzavřen do konce roku. Vstup na burzu v Hongkongu by z Alibaby učinilo společnost se dvěma primárními veřejnými emisemi na burzách v New Yorku a Hongkongu.
Společně proti Muskovu Starlinku
Francouzský provozovatel telekomunikačních satelitů Eutelsat podepsal předběžnou dohodu o spojení s britským konkurentem OneWeb. Spojení by podnikům mohlo pomoci v konkurenčním boji se satelitní sítí Starlink společnosti SpaceX amerického podnikatele Elona Muska nebo sítí Kuiper firmy Amazon dalšího amerického miliardáře Jeffa Bezose. Transakce by se podle dohody měla uskutečnit formou výměny akcií.
Američané šetří. Walmart to pocítil
Americká společnost Walmart zhoršila hospodářský výhled na letošní rok. Největší maloobchodní řetězec světa odhaduje, že letošní zisk bude o 11 až 13 procent slabší než loni, na vině je podle něj inflace a silný dolar. Akcie největšího obchodníka na světě se následně po oznámení nového výhledu propadly o desetinu. Podle Walmartu brzdí rostoucí ceny potravin a benzinu ochotu spotřebitelů utrácet. Aby vyprázdnil především sklady s oblečením, musí se uchylovat k velkým slevovým akcím.
Spotřebitelská nálada Čechů je nejníž za celou dobu zjišťování
Důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně klesla o 2,6 bodu na 95,7 bodu. Snížila se u podnikatelů i spotřebitelů. Pesimismus spotřebitelů sílí pět měsíců a v prvním prázdninovém měsíci se jejich důvěra propadla na nejnižší hodnotu od ledna 2003, tedy od začátku zjišťování důvěry. Důvěra v hospodářství Česka se snížila i v meziročním srovnání.