Lidé se jako účastníci pozůstalostních, tedy dědických řízení často mylně domnívají, že notář vypátrá vše, co zůstavitel za svého života vlastnil. Skutečnost je přitom velmi odlišná.
Notář se dozví pouze o majetku, který je uvedený v případné závěti, a o všem, co mu pozůstalí sdělí, například když objeví smlouvy o vedení účtu, starší výpisy z účtu či jiné dokumenty. Také snadno zjistí, k jakým nemovitostem měl zemřelý vlastnické právo. Zatímco u nemovitého majetku systém funguje na výbornou, jinde tomu tak rozhodně není.
Ukryté bankovní účty
U peněžních účtů v bankách a u pojistek je situace o poznání horší. Notářům totiž zjišťování znesnadňuje legislativa a pozůstalí tak často nedostanou vše, na co mají nárok.
Pokud by chtěl notář zjišťovat, zda měl zemřelý v bance otevřený účet, o kterém dědici nevědí, musel by při každém pozůstalostním řízení obeslat všech zhruba 50 v České republice licencovaných bank. A poté čekat, až obdrží odpověď i od té poslední. Což by celé řízení neúměrně protahovalo.
V současné době přitom mnohé banky fungují v digitálním prostoru a papírový záznam o vlastnictví účtu, který mohou pozůstalí doma hledat, tak nemusí vůbec existovat.
Pro dědice tato situace znamená, že se vůbec nemusí dozvědět o tom, že zůstavitel měl v některé bance uložené peníze. Ty pak logicky nejsou zařazeny do majetku zemřelého a dědicové nemusí dostat vše, na co mají podle zákona nárok.
Banky tyto finance mohou investovat a z takových investic profitovat.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Úspěšný průnik moderních technologií do práva: digitalizaci notářství urychlila také pandemie
Česko poskočilo vzhůru v žebříčku svobody médií. Neduhy českých médií však zůstávají
Radim Neubauer (Notářská komora ČR): V digitalizaci notářství jsme evropskými lídry
Digitalizace postupuje
Notáři postupně začínají využívat centralizovaný přístup k evidenci stavebních spoření a penzijních pojištění. Dědicové tak mají jistotu, že o prostředky, na něž mají nárok, nepřijdou.
Zároveň dotazy notářů nezatěžují instituce zbytečnou administrativou, kterou pak banky a pojišťovny promítají do svých nákladů, což v konečném důsledku negativně dopadne na klienty.
Řešením, jak dohledat i bankovní účty zemřelých, je přístup do Centrální evidence účtů u ČNB. Jinak notář není schopen označit opravdu veškerý majetek zemřelého a následně jej podle závěti či dědické posloupnosti rozdělit mezi dědice.
Na Slovensku mají notáři možnost velmi snadno jedním dotazem zjistit, u kterých bank měl zůstavitel otevřené účty, a tedy možná i uložené peníze. U nás tento systém – jak zmiňuji výše – funguje perfektně u nemovitého majetku. Notáři jedním kliknutím zjistí veškerý nemovitý majetek zemřelého v celé ČR, o kterém dědici nemusí mít ani tušení.
Nestane se tedy, že dědicům vznikne vlastnické právo k domu, který neznámo kde po smrti zůstavitele chátrá.
Potřeba nástroje pro notáře
Nechme stranou, zda je horší fakt, že bankám a pojišťovnám zůstává nemalý objem prostředků bez majitele, nebo to, že je dědic krácen o majetek, který mu náleží.
Lidé zkrátka od notářů svým způsobem očekávají pátrání po všech aktivech. A nerozumí tomu, že notář pracuje jen s informacemi, které jsou mu poskytnuty.
Je tedy na zákonodárcích, zda vyjdou občanům vstříc a umožní notářům strojový přístup v rámci pozůstalostních řízení do Centrální evidence účtů u ČNB. Nepochybně by to uvítaly i samotné banky.