Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
- ČLÁNEK
Biden omezuje projekty LNG, aby potěšil levicové voliče
Bílý dům ukončil schvalování dalších projektů pro zpracování a export LNG. Amerika je přitom exportní jedničkou zkapalněného plynu. Za Trumpa schvalovací řízení trvalo jen sedm týdnů, v poslední době se protáhlo až na jedenáct měsíců. Biden chce ve volebním roce potěšit zejména levicové voliče demokratů. Podle některých studií je export LNG a jeho následné spalování v elektrárnách klimaticky horší než spalování uhlí. Zejména kvůli únikům metanu.
Americký prezident Joe Biden oznámil, že zavede moratorium na schvalování nových projektů, které souvisí se zpracováním zkapalněného zemního plynu (LNG). Konkrétně odmítl schválit projekt CP2 LNG od společnosti Venture Global, jenž měl vzniknout v Louisianě.
Jak připomenul web Oilprice, jedná se hlavně o gesto vůči nejlevicovější a nejzelenější části Demokratické strany. A také o vzkaz pro jejich voliče, že americký prezident nezapomíná na klimatické sliby, ke kterým se zavázal před nástupem do prvního funkčního období v roce 2020.
Každopádně se za jeho vlády prodloužila doba schvalování nových projektů na zpracování fosilního plynu ze sedmi týdnů, kdy byl v úřadě Donald Trump, až na jedenáct měsíců.
Co je LNG? |
Zkapalněný zemní plyn (liquefied natural gas – LNG) je zemní plyn ve zkapalněné formě, který má při atmosférickém tlaku (101 325 Pa) teplotu −162 °C (−260 °F). Plyn je zkapalňován po vytěžení, aby mohl být díky až 600krát menšímu objemu snadněji dopravován na odbytiště pomocí tankerů nebo cisternových vozidel. Přeprava a skladování LNG jsou výhodnější než u CNG (stlačený zemní plyn), ale jsou technologicky náročnější. Zdroj: Wikipedia |
V tomto kontextu se připomíná hlavně nedávná kritická studie odborníků z Cornellovy univerzity. Ta uvádí, že těžba, zkapalnění, transport z USA do Evropy nebo Asie, regasifikace a následné spalování zemního plynu v elektrárnách jsou pro klima horší než samotné spalování uhlí.
Může za to především uvolňování metanu, který je násobně silnějším skleníkovým plynem, než jsou oxidy uhlíku.
Amerika export LNG rychle zvyšuje
Amerika se přitom za posledních několik let stala největším exportérem LNG na světě. Zároveň rychle buduje další kapacity pro těžbu, zpracování a vývoz tohoto fosilního zdroje. I proto nyní Biden pomyslně šlape na brzdu v době, kdy se blíží prezidentské volby, jež se konají v listopadu.
GRAF: Objem amerického exportu LNG roste
Podle jednotlivých exportních terminálů, v milionech tun měsíčně.
Zdroj: CSIS
Biogeochemik a environmentální vědec Robert Warren Howarth, který je autorem výše zmíněné studie, dokonce požaduje, aby se LNG v globální ekonomice zcela přestalo používat.
Ochránci životního prostředí se tak ve Spojených státech zaměřili na kritiku projektu CP2, který počítal s tím, že by ročně produkoval až 24 milionů tun zkapalněného plynu. Stal by se tak největším zařízením na produkci zkapalněného plynu v USA. Přitom Spojené státy za loňský rok vyvezly celkem 86 milionů tun LNG.
Nátlak ochránců přírody a klimatu
Po nátlaku ze strany ochránců klimatu Bidenova administrativa pozastavila schvalovací proces tohoto projektu. A také plánuje revidovat celkovou politiku schvalování nových zařízení, která by měla dále navyšovat americké exportní kapacity pro LNG.
Aktivisté ale požadují úplný konec produkce LNG, které USA z velké části vyváží do Evropy, jež se snaží zbavit závislosti na ruském plynu. Ochránci klimatu a životního prostředí tvrdí, že zpracování plynu má negativní dopady na přírodu v blízkosti nových závodů pro produkci zkapalněného plynu.
Bílý dům tedy raději pozastavil schvalování všech dalších exportních terminálů. Nejpravděpodobnější variantou nyní je, že k případnému dalšímu povolování nových kapacit dojde až po zvolení nového prezidenta.
Pro Ameriku je výhodné být exportérem LNG
Sdružení amerických těžařů ropy a plynu American Exploration and Production Council (AXPC) naopak tvrdí, že pro energetickou i geopolitickou bezpečnost je výhodné být velkým exportérem LNG.
„Jakákoli akce nebo plán, který brání americkému vývozu LNG, je špatnou politikou. Poškozuje americkou ekonomiku, bezpečnost našich spojenců a globální emisní cíle,“ nechala se slyšet ředitelka asociace AXPC Anne Bradburyová.
GRAF: Export amerického LNG do Evropy roste
Export podle regionů, v milionech tun měsíčně.
Zdroj: CSIS
A firma Venture Global LNG, jež měla stavět terminál v Louisianě, kritizovala „jednotlivce v Bílém domě“. Podle ní vnáší nejistotu do celého sektoru, jenž ovlivňuje i zákazníky, kteří nakupují americký plyn. Kromě projektu CP2 bylo totiž pozastaveno schvalování dalších šestnácti projektů.
Biden se tak dostal do komplikované situace, když v prvních měsících svého působení v Bílém domě (na jaře 2021) slíbil, že americká energetika přestane po roce 2035 využívat fosilní zdroje. Po napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 naopak Evropanům slíbil, že americké firmy budou zásobovat starý kontinent dostatečným množstvím plynu, a export LNG se od té doby neustále zvyšuje.
Současné moratorium ale nebude mít přímé dopady na objem dodávek amerického LNG do Evropy, zdůraznil německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Už schválené terminály se staví a v následujících letech bude jejich kapacita růst.
Do roku 2030 by americké firmy mohly zdvojnásobit současné kapacity a celkově se od roku 2018 exportní kapacity pro zkapalněný plyn podle amerického ministerstva energetiky ztrojnásobí.