Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
- ANALÝZA
„Big Short” investor Michael Burry opět vsadil proti Wall Street: Směřuje index S&P 500 opět k zemi?
Ve světě financí je několik výrazných jmen, které ovlivnily nebo předpověděly vývoj cen na trhu. Jedním z nich je Michael Burry, investor, který přesně předpověděl krach na trhu s bydlením v roce 2008. Burry se nedávno vyjádřil k současnému dění, kdy výrazně zainvestoval na pokles amerického akciového trhu. Je třeba vnímat tuto jeho akci vážně?
Investor Michael Burry se vrací a tentokrát se zaměřuje na současný Wall Street. Investoři pozorně sledují index S&P 500 a hledají příležitosti, ale Burryho návrat vyvolal otázky ohledně stability trhu.
V tomto článku rozebereme Burryho nejnovější investiční strategii. Zároveň prozkoumáme klíčové faktory, jako je čínský trh s bydlením, potenciální bublina umělé inteligence, hrozící zvýšení úrokových sazeb a politická nejistota.
Vzhledem k tomu, že Burryho návrat se dostal na titulní stránky, vyvolal tak spoustu pochybností o očekávaném růstu indexu S&P 500 a cen na Wall Street
Krize trhu s nemovitostmi v Číně: jak ovlivňuje zbytek světa?
Na první laický pohled by se zdálo, že se nyní nic závažného neděje, avšak úplný opak je pravdou. Čína se poslední roky potýká s obrovským problémem, který souvisí s výstavbou nových obytných domů a růstem populace.
Jak je mnohým známo, tak Čína z více než 40 procent ovlivňuje globální ekonomický vývoj. V porovnání s USA, které působí „jen“ na 20 procent, a 9 procenty pod vlivem eurozóny, jak uvádí průzkum analytické společnosti BCA, je to výrazně více.
Čínský majetek byl po desetiletí uchováván v nemovitostech a díky rychlému růstu počtu obyvatel se výstavby nových obytných částí vyplatily. Vytvářely totiž pracovní místa pro spoustu lidí a sloužily tak jako skvělé místo pro uložení státních investic.
Avšak od koronavirové krize populace v Číně neroste tak rychle, jak tomu bývalo dříve. Covidové restrikce navíc způsobily výrobcům šok. Čínská vláda tak přistoupila na riskantní praktiky, které zanechaly realitní developery v dluhu. Navíc v zemi v posledních několika letech vzniklo více nových obytných jednotek, než je na trhu kupců.
Jak nedávno rozebral list The New York Times donedávna rostoucí ceny realit velmi rychle klesají a oslabuje se tak celá ekonomika státu. Podle analytiků Gavekal Research činí celkový dluh soukromých developerů přibližně 390 miliard dolarů.
Jak jsem již zmínil, tak Čína má většinový podíl na vývoji světové ekonomiky, a tak kolaps jejího hospodářství by znamenal velký problém. Čína představuje totiž zároveň jednoho z největších obchodních partnerů USA. Index S&P 500 v nedávné době zaznamenal pokles cen, mj. právě kvůli čínské krizi, avšak v letošním roce zůstává na vyšší úrovní díky technologickým gigantům.
Níže je uveden graf ceny nemovitostí v Číně za posledních 5 let v meziročním srovnání. Můžeme vidět jasný pokles ceny po koronavirové krizi.
GRAF: Vývoj cen nemovitostí v Číně
Od začátku roku 2019 do září 2023, meziroční srovnání v procentech.
Zdroj: Investing.com/autor
Odborník: rizik přetrvává celá řada
Maxim Manturov, vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom Finance Europe říká: „Je docela dobře možné, že index S&P 500 skončí v roce 2023 nad svým vrcholem z doby post-covidového boomu technologických akcií. Existuje však řada faktorů, které mohou trh ovlivnit, včetně úrokových sazeb, inflace, geopolitiky a globálních trhů.“
Podle něj by mohla nejistota kolem výše úrokových sazeb vyvolat tlak na růst výnosů dluhopisů a způsobit pokles cen akcií. Obavy vzbuzuje také inflace, která by mohla oslabit zisky podniků a spotřebitelské výdaje.
Navzdory těmto rizikům existují některé pozitivní faktory, které by mohly akciový trh v roce 2023 podpořit. Očekává se, že americká ekonomika bude nadále růst a zisky podniků zůstanou vysoké.
„Navíc se očekává, že Fed bude při změnách úrokových sazeb opatrný, pokud budou údaje o inflaci nadále klesat, což by mohlo pomoci zabránit prudkému výprodeji akcií,“ dodává Manturov.
Burry proti indexům
A nyní zpět k Michaelu Burrymu, který je proslulý svými kontroverzními a nečekanými investicemi. Burry se během srpna opět zviditelnil otevřením krátkých pozic proti indexům Nasdaq 100 a S&P 500. Konkrétně tedy otevřel pozice s hodnotou 1,6 miliardy dolarů (zhruba 34 miliard korun, pozn. red.) indikující potenciální kolaps trhu.
Důvod proč Burry a jeho investiční kroky vyvolávají tolik pozornosti, je ten, že v roce 2008 předpověděl kolaps trhu s nemovitostmi v Americe.
Jednalo se tehdy o sázku proti trhu a byl jedním z opravdu malé skupiny lidí, kteří předpověděli, že se tak stane.(ostatně motivy této události se staly předlohou filmu “Big Short“, kde postavu Burryho ztvárnil Christian Bale).
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Umírá metaverse? Jak mohou investoři profitovat na trhu s virtuální realitou?
Fidelity International: Nastupuje nový hospodářský řád? Větší BRICS takové ambice má
Dozvuky helikoptérových peněz z pandemie: druhá vlna inflace je za rohem
Kráčet ve stopách Burryho?
Většina běžných investorů buduje svá portfolia, aby se při zachování majetku dokázali vyrovnat s inflací.
Michael Burry je naopak nejen investor z povolání, ale i nadšenec, který se nebojí neotřelých kroků. Zároveň má dostatek zkušeností a finančních prostředků, díky kterým může dělat investiční rozhodnutí, která se liší od ostatních a jdou proti trhu. (jeho jmění se podle odhadů pohybuje na úrovni 300 milionů dolarů, pozn. red.)
Jeho současná strategie proto není pro obyčejného investora příliš realistická. Místo toho se osvědčuje nakupovat kvalitní akcie pevně umístěných společností a držet je dlouhodobě. Historie dokazuje (ale nezaručuje), že touto cestou lze dosáhnout pozitivní a konzistentní návratnosti.
Dnes má přístup k obchodování s akciemi online téměř každý. Důležité je proto mít správné informace, udělat důkladný průzkum a utvořit si na věc vlastní pohled…
S