Mohlo by vás také zajímat
Miliony eur pro Flowpay; Němci odbrzdili dluhovou brzdu a české banky mohou být za rok 2024 spokojeny aneb souhrn ekonomických událostí 12. týdne 2025
Libor Akrman 22. března 2025Historicky největší akvizice Alphabetu míří do kyberbezpečnosti; Evropa odložila odvetná cla; primát pro letouny Primoco UAV; hudební průmysl roste; Kellnerová…
Fed oddálil snížení sazeb, zaměří se na snížení napětí na peněžním trhu
Jan Čermák 20. března 2025Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Předseda Fedu Jerome Powell…
Zlato poprvé nad 3000 USD za unci; výsledky Škody Auto přepisují historii a podpis k JE Dukovany II se opozdí aneb souhrn ekonomických událostí 12. týdne 2025
Libor Akrman 17. března 2025ČEZ loni vydělal přes 30 miliard; Škoda Auto chystá nové 7místné SUV a hybridy; USA uvalily clo na hliník a…
- KOMENTÁŘ
Blížící se konec pandemie vyvolává optimismus na straně podnikatelů i spotřebitelů
Z průzkumu důvěry v ekonomice, jehož výstupy dnes zveřejnil Český statistický úřad, vyplývá, že se v květnu zlepšila nálada ve všech odvětvích českého hospodářství. Jen v průmyslu je sentiment nejlepší od roku 2017. Spotřebitelé se ale stále bojí výrazné inflace.

Ekonomika vrací k růstu, firmy dokonce vytváří i nová pracovní místa. Foto: Škoda Auto
V květnu se všechny hlavní ukazatele důvěry v českou ekonomiku poprvé vrátily nad předpandemickou úroveň. Celková důvěra v ekonomiku vykazuje hodnotu 99,7 bodu, nachází se tedy jen 0,3 procenta pod dlouhodobým průměrem let 2003 až 2020.
Důvodem rostoucí důvěry je podle statistiků rozvolňování protikoronavirových opatření. U spotřebitelů vzrostla důvěra o 8,9 bodu na 102,8 bodu, vyšší byla naposledy loni v únoru. Mezi podnikateli důvěra stoupla o 4,3 bodu na 99,1 bodu. Zlepšení nálady v porovnání s dubnem vykazují podnikatelé napříč sektory: v průmyslu, obchodu, službách i stavebnictví, kde se ještě v dubnu jejich nálada zhoršovala.
„Řadě podnikatelů svědčí nejen to, že díky postupující vakcinaci vidí ‚světlo na konci tunelu‘, ale že jim stále pomáhají vládní programy podpory zaměstnanosti i celkové poptávky v ekonomice a také expanzivní měnová politika centrální banky,“ podotkl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Průmyslníci podle něj registrují „hlad“ po své produkci, který souvisí s postpandemickým zotavováním ekonomiky, jež podporují už zmíněné vládní programy.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Martin Juřík (APUtime): Nejlepší šéf? Robot, který zaměstnance vytrhne z rozhodovací paralýzy
Moje auto, můj hrad. Češi vysáli z trhu obytné vozy a karavany
Čipový hladomor. Dříve suverénní automobilky se poslušně staví do fronty na polovodiče
V průmyslu tak mají nejlepší náladu za posledních 3,5 roku. „Firmy výrazně lépe hodnotí svoji aktuální situaci než před měsícem a optimistické jsou i do budoucna, pokud jde o poptávku nebo nabírání zaměstnanců,“ souhlasí analytik ČSOB Petr Dufek.
Další zrychlování výroby firmy nevidí až tak přesvědčivě jako v dubnu. Avšak vzhledem k tomu, jakým tempem už nyní rostou nebo s jakými překážkami v podobě rostoucích cen vstupů nebo komplikovaného shánění některých komponent se musejí vypořádávat, to není podle Dufka až tak překvapivé.
Stavebnictví se oklepalo
Příznivější situace – alespoň z pohledu sentimentu – panuje i ve stavebnictví, kde se situace v posledních měsících vyvíjela jako na houpačce. Mezi stavebníky důvěra proti dubnu stoupla o 4,3 bodu na 115,2 bodu. Snížil se i podíl stavebníků hodnotících poptávku jako nedostatečnou a zároveň mírně stoupl podíl těch, kteří během tří měsíců očekávají zvýšení počtu zaměstnanců.
„Z dřívějších statistik zakázek přece jen vyplývá, že nouzi o práci zatím mít nebudou, zvlášť když se navíc podaří uvést v život investiční plán financovaný z peněz přicházejících z EU,“ dodal Dufek.
Druhý měsíc v řadě se výrazně zvýšila i důvěra podnikatelů ve službách, poprvé od loňského října převažoval podíl podnikatelů, kteří pozitivně hodnotí současnou poptávku. Hlavním důvodem je rozvolňování, k němuž firmy řadu měsíců vzhlížely. Optimismus se navrací zejména podnikatelům v cestovním ruchu, i když zpočátku musí spoléhat hlavně na domácí poptávku.
Pozitivní nálada panuje i mezi spotřebiteli. Za měsíce duben a květen vzrostla spotřebitelská důvěra v ekonomiku ČR dohromady o 18,8 bodu, což je nejvyšší nárůst ve dvou po sobě následujících měsících v publikované historii sledování od roku 2003.
Podle Kovandy si spotřebitelé uvědomují pozitivní přínos postupující vakcinace, která snižuje jejich obavu z dalšího plošného uzavření ekonomiky a ze ztráty zaměstnání. Zároveň těží ze zrušení superhrubé mzdy a daňového balíčku obecně, které jim nechávají v kapse více peněz díky snížení daně ze mzdy a zvýšení slevy na daňového poplatníka.
Naproti tomu velké obavy mají i nadále z inflace. „Lidé se výrazně méně než v předešlých měsících obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ztráty zaměstnání. Očekávání růstu spotřebitelských cen se však meziměsíčně nezměnila, a tak i v květnu zůstávají vysoko nad svým dlouhodobým průměrem,“ uvedla Silvie Vyplašilová z Českého statistického úřadu.
Poslední průzkum dokazuje, že se ekonomika vrací k růstu, a dokonce vytváří i nová pracovní místa. „Po slabším začátku roku, ovlivněném lockdownem, se díky pozitivnímu vývoji v průmyslu a probíhajícímu uvolnění ve službách už brzy dočkáme velmi silného mezikvartálního růstu HDP. Ten meziroční bude díky nízkému srovnávacímu základu nepochybně ‚dechberoucí‘,“ uzavřel Dufek.
Optimismus? Je potřeba oddělit od sebe růst a zvýšené ceny + inflace. Je jen slepota anticovid programem, který teď v červnu končí a lidé půjdou na pracáky. Jiná skupiny utrácí 1/4 bilionu co nahromadili a tím statují inflaci. Banky zvednou sazby a pak se ptám – kdo bude stavět, když hypku pojede na krev a nebude mít na ostatní ? Kde jsou tedy ty přeplněné hospody, narvané zahrádky či cestovatelé, co čekají na let na dovolenou ???