Evropa z hlediska boje s COVIDem právě prožívá sezonně šťastnější období. Je léto a podmínky pro šíření viru tedy nejsou ideální. To platí i přesto, že se potýkáme sice s méně nebezpečnými, ale o to více nakažlivými variantami koronaviru.
V případě Omikronu BA.5 se tzv. R0, tedy základní reprodukční číslo odhaduje kolem hodnoty 18. To je ve srovnání s původní wuchanskou variantou asi 6x vyšší hodnota. Přeloženo do běžné řeči to znamená, že jeden nakažený by s podobně agresivním virem v “dalším kole” v průměru nakazil 18 osob (ve virem doposud nepolíbené populaci, která se nechrání, pozn. red.).
Je zřejmé, že oproti takové exponenciále, kdyby bývala nastala, ta skutečná vypadala ještě dobře…
Solidně proočkováni
Relativně klidná situace je i u nás. Odborníci sice varují, že koncentrace viru v odpadních vodách přesahují ty z vrcholů epidemie z minulých měsíců.
Z hlediska kritických měřítek, tedy počtu obětí a počtu pacientů v nemocnicích (ač v posledních dnech roste) je ale situace nesrovnatelná.
Česko má podobně jako i okolní země výhodu jednak v tom, že se velká část populace s virem již setkala (za tragickou cenu), a jednak v tom, že jsme slušně proočkováni, navíc kvalitní vakcínou.
Čína pod tlakem
Jinak to ale vypadá v zemi, kde to všechno začalo, tedy v Číně. Počty případů v minulém čtvrtletí byly navzdory politice nulové tolerance ke COVIDu na tamější poměry velmi vysoké – vrchol kolem 25 tisíc denně – což s sebou neslo i zjevné ekonomické škody.
Lze oprávněně namítat, že skutečná čísla o počtu nakažených byla výrazně (a třeba i násobně) vyšší. Např. podle Johns Hopkins University ukazuje oficiálně potvrzený počet případů v absolutních číslech v Číně oproti Česku od začátku pandemie asi jen poloviční (!).
GRAF: Vývoj počtu případů úmrtí na Covid-19 v Číně
Od února 2020 do začátku července 2022, případy v tis. lidí (oranžová), úmrtí v abs. počtech.
Zdroj: John Hoskins University
Vzhledem k velikostem populací jde tak o obrovský nepoměr. V čínský prospěch sice hraje vyšší proočkovanost, ale tento argument poněkud relativizuje použití méně účinné vakcíny.
Zdá se proto pravděpodobné, že pokud čínská politika boje s COVIDem nedozná zásadnějších změn, musíme se tak připravit na to, že tlaky na již tak rozbité obchodní řetězce se budou vracet i v následujících měsících.
Aktuální 1,7procentní propad čínského akciového indexu CSI300 v důsledku obav o aktivaci opatření proti viru je toho připomínkou.