Často přemýšlím o tvůrčím procesu. I proto si občas vzpomenu na větu své kolegyně Suzy Kassemové, kterou jednou při našem rozhovoru pronesla: „Pochybnosti zničí více snů než jejich samotná realizace.“
Většina lidí začíná s tím, že jejich nápad je skvělý a úžasný, aby později zjistili, že se dostali do problémů. Začnou nad tím čím dál více přemýšlet, až dospějí k tomu, že to byl nesmysl. A o něco později to celé přeroste v sebekritiku a pochybování o sobě samém.
Pokud dokážete tento stav překonat, najdete řešení všech problémů. A naopak si začnete myslet, že by to skutečně mohlo fungovat. Myšlenkový proces se uzavře.
Vlastní zkušenost
Sám jsem si podobným myšlenkovým kruhem prošel mnohokrát, když jsem zakládal některou ze svých firem. Vždycky jsem měl, hlavně zpočátku, pochybnosti a snažil se odhadnout, v které fázi myšlenkového procesu jsem.
Když dostanete TEN nápad, je to, jako kdyby zazářila jiskra, která ve vás zažehne oheň. Jste otevření vůči jakékoli možnosti a cítíte, že vše je proveditelné.
Dejte si proto pozor, abyste si v tento okamžik vše poznamenali na papír. Sepište si všechny myšlenky, bez ohledu na to, zda jsou správné, či ne. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci vzpomenout…
DALŠÍ BLOGY RICHARDA BRANSONA NA PEAK.CZ:
Osm tipů Richarda Bransona, jak žít co nejlépe
David vs. Goliáš. Co radí Richard Branson pro boj s firemními kolosy?
Branson: Život má být každodenní dobrodružství
Kdo hledá, ten najde
Když se na začátku podnikání pustíte do průzkumu (trhu, konkurence atd.), určitě narazíte na nějaké problémy. Nicméně nesmíte se soustředit jen na negativa – zkuste je naopak využít a udělat z nich příležitost. Hledejte způsob, jak problém vyřešit.
Je třeba si uvědomit, že jde o nejtěžší fázi, kterou spousta podnikatelů nezvládne a jednoduše to vzdá. Sám jsem k tomu měl několikrát velmi blízko.
Pokud vám něco přerůstá přes hlavu, je lepší si chvíli odpočinout a dát si třeba šálek čaje. Osobně jsem narazil na řešení, když jsem třeba dělal kitesurfing nebo trávil čas s rodinou.
Koníčkem Richarda Bransona je kitesurfing. Zdroj: Virgin Atlantic
Z negativa se stane výhoda
V leteckém průmyslu jsme čelili celé řadě překážek. Virgin Atlantic začínala s jediným letadlem. Tehdy jsme bojovali s bankami, aby nám poskytly finance, přestože jsme měli nulové zkušenosti. Byli jsme outsidery, kteří musí čelit mnoha logistickým nočním můrám a zároveň bojovat s konkurencí, jež má daleko větší rozpočet.
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Postupně jsme ale zjistili, že můžeme dělat řadu věcí jinak, spolehnout se na zapamatovatelný marketing a zůstat tak lidem na očích. Našli jsme způsob, jak odstranit své stinné stránky a naopak zůstat věrní a loajální svým hodnotám.
Když najdete řešení, cítíte, že ten černý mrak odplouvá a začíná se vracet optimismus. Uvědomíte si, že váš nápad by skutečně mohl fungovat. A v momentě, kdy dojde k jeho realizaci, začnete cítit ten entuziasmus, s nímž jste začínali. Zároveň si uvědomíte, že ten původní nápad, o kterém jste ještě před chvílí pochybovali, je opravdu skvělý.
Kdybychom si ve Virgin Atlantic neprošli tím samým a nepoučili se z toho, určitě by nevznikly Virgin Australia nebo Virgin America a stovky dalších firem v celé řadě různých odvětví po celém světě.
Klíčem je, abyste zvládli projít celý kruh myšlenkového procesu a nevzdali to při prvních krizových pochybách. Pokračujte a hlavně nepřestávejte věřit! Uvědomte si, že tím jediným, kdo vás může zastavit, jste vy sami.
Komentář původně vyšel na blogu Richarda Bransona na stránkách Virgin.com.